nowe przepisy podatkowe

Od 1 lipca 2022 roku obowiązują przepisy podatkowe, wprowadzone zgodnie z nowelizacją Nowy Polski Ład 2.0. Co to oznacza dla dla przeciętnego obywatela? Jak będziemy się rozliczać z urzędem skarbowym i jakie ulgi nam przysługują? Do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe? Te i wiele innych pytań zaprzątają głowę przedsiębiorców i osób zatrudnionych na w firmach. Odpowiadamy na niektóre z nich.

  1. Rozliczanie PIT – najważniejsze zmiany
  2. Na jakie ulgi możemy liczyć?
  3. PIT online

Rozliczanie PIT – najważniejsze zmiany

Od 1 lipca 2022 obowiązuje nowe prawo podatkowe. Wzrosły zaliczki na PIT, jednak podatki w rozliczeniu rocznym zmalały. Ministerstwo Finansów uchyliło zamrożenie zaliczek na poziomie z roku 2021. Jednak w rozliczeniu rocznym zapłacimy fiskusowi mniej. Wprowadzono bowiem niższe stawki PIT. Zamiast 17 proc. podatnicy będą płacić 12 proc. i 32 proc. od nadwyżki dochodu, który przekracza 120 tys. zł rocznie. Osoby, które uzyskują dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, mają teraz możliwość zmiany sposobu rozliczania się. Jeśli do tej pory przedsiębiorca stosował ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, lub podatek liniowy, może teraz wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych. Osoby płacące podatek liniowy nie składają zatem już PIT 36L,  a w przypadku ryczałtowców nie będzie to już PIT 28. W obu sytuacjach, należy złożyć w urzędzie skarbowym PIT 36, w terminie do 2 maja 2023. Zaliczki PIT 2023 za rok 2022 oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, łatwo teraz wyliczyć samemu za pomocą programu fillup i od razu je opłacić przez internet. Przedsiębiorcy mogą także rozliczyć swój PIT 36 online. Także pracownicy zatrudnieni w firmach, na różnego typu umowy, mają możliwość wysłania PIT 37 online.

Podatnicy, którzy zarabiają pieniądze na wynajmie, będą musieli płacić podatki na zasadzie ryczałtu przychodów ewidencjonowanych. Nie wszystkim wynajmującym takie rozwiązanie przypadnie do gustu, ponieważ woleliby korzystać z ogólnych zasad. Zlikwidowano również ulgę dla klasy średniej, która się nie sprawdziła.

Na jakie ulgi możemy liczyć?

Mimo nowelizacji prawa podatkowego, nie zmieniono kwoty wolnej od podatku, wynoszącej do 30 tys. zł rocznie. Od chwili wejścia w życie przepisów Polskiego Ładu, wiele osób płaci niższe podatki, nie tylko dlatego, że wprowadzono nowe progi podatkowe. Przed złożeniem zeznania do urzędu skarbowego warto dowiedzieć się o przysługujące ulgi podatkowe.  Natomiast podczas składania deklaracji PIT 2023, należy przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do korzystania z odliczeń. Najczęściej podatnicy korzystają z ulgi rehabilitacyjnej. W tym przypadku do zeznania podatkowego należy dołączyć dokumenty, które poświadczą koszty poniesione na rehabilitację. Istnieje możliwość skorzystania ulgi termomodernizacyjnej, oraz z tytułu krwiodawstwa. Od 1 lipca 2022, rodzice samotnie wychowujący dzieci, rozliczają podatek dochodowy na preferencyjnych zasadach. Natomiast przedsiębiorcom, którzy nie mogą skorzystać z obniżonych stawek PIT, przysługuje teraz limitowane odliczenie składek zdrowotnych. Warto także skorzystać z ulgi internetowej. W tym przypadku konieczne będzie przedstawienie rachunków za wydatki poniesione na internet. Podstawa obliczenia podatku to wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę, lub dochody osiągnięte przez przedsiębiorstwo. Jednak na ostateczną kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić fiskusowi ma wpływ wysokość składki zdrowotnej. Nowe przepisy stanowią, że można ją odliczyć nie od podatku, ale od dochodu. Kwota składki zdrowotnej w wielu przypadkach będzie decydowała o zmniejszeniu podatku.

PIT 2023 online

Nie czekaj ze złożeniem zeznania podatkowego do ostatniej chwili. Ponieważ wprowadzono zmiany, gdy do końca roku podatkowego pozostało jeszcze 6 miesięcy, lepiej dać sobie więcej czasu na wybór najbardziej korzystnych rozwiązań w zeznaniu podatkowym. Mogą w tym pomóc doradcy podatkowi, ale istnieje też opcja samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Nie trzeba znać się na podatkach, aby skorzystać z programu e-pit. Nie trzeba nawet dokładnie znać wszystkich zmian w PIT 2023 za rok 2022, wprowadzonych od 1 lipca 2022. Program pit, pozwala na łatwe i szybkie rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych. Na podstawie naszych danych podpowie, który z formularzy podatkowych wybrać. Jeśli prowadzimy firmę, będzie PIT36. Program poprowadzi nas krok po kroku, przez gąszcz przepisów. Sam wyliczy, jak wysokość składki zdrowotnej wpłynie na ostateczną kwotę podatku. Uwzględni też koszty uzyskania przychodów i podpowie jakie dokumenty są wymagane do rozliczenia rocznego. Będą to z pewnością wszystkie faktury, które potwierdzają koszty poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku osób stosujących ryczałt, będzie to ewidencja przychodów. Przydadzą się też ewidencja wyposażenia oraz ewidencja środków trwałych. Osoby rozliczające się za pomocą PIT 37, czyli uzyskujące dochody ze stosunku pracy, także mogą złożyć deklarację PIT przez internet. Dotyczy to również pracowników zarabiających pieniądze ze spółdzielczego stosunku pracy lub pracy nakładczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here