Ekonomiczne ogrzewanie

Według raportu, który pochodzi od GUS-u Polacy muszą wydawać, aż 20% miesięcznej kwoty pozyskanej z wypłaty na użytkowanie domu lub mieszkania z czego połowa idzie na rachunki za energię. Oszczędzanie na ogrzewaniu jakie mamy w domu lub mieszkaniu może sprawić, że będziemy w stanie znacząco poprawić stan domowego budżetu. Jednak nie każdy wie jak w efektywny sposób można wpłynąć pozytywnie na bilans energetyczny pod kątem ogrzewania? Podpowiadamy!!

Najlepszą metodą z jakiej możemy skorzystać w celu ograniczenia strat ciepła są działania kompleksowe takie jak: dokładne i odpowiednie docieplenie domu, naprawa lub wymiana nieszczelnych okien, a także przegląd techniczny lub wymiana systemu grzewczego. Są to jednak inwestycje wiążące się z nie małymi wydatkami. Dodatkowo niektóre prace nie są uzależnione od nas samych, gdyż nie mając wiedzy praktycznej i teoretycznej jeśli nie chcemy czegoś uszkodzić to powinniśmy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Mimo wszystko istnieją czynności jakie jesteśmy w stanie wykonać niewielkim kosztem zwiększając tym samym skuteczność ogrzewania w domu lub mieszkaniu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jakie co miesiąc ponosimy.

Przed sezonem grzewczym samodzielnie możemy

1. Sprawdzić, czy drzwi i okna są szczelne
Tuż przed samym sezonem grzewczym zabierzmy się za wymianę zniszczonych uszczelek i wyregulujmy zawiasy tak, aby okna i drzwi dobrze i sprawnie się zamykały, gdyż w ten sposób zmniejszymy ryzyko przedostania się zimnego powietrza do środka, a także ciepło nie ucieknie na zewnątrz. Szczegóły możesz sprawdzić na Kolekcjonerzy-krakow.pl.

2. Odpowietrzaj grzejniki
Grzejniki gdy są nie używane tak samo jak sprzęt elektryczny zaczynają potocznie mówiąc płatać nam figle. Możemy jednak owym usterką zapobiec odpowietrzając grzejniki przed i po sezonie grzewczym, gdyż w rurach zbiera się nadmiar powietrza, który stawia opór wodzie w wyniku czego odpowiednia jej ilość nie dochodzi do kaloryferów w wyniku czego są one ciepłe tylko i wyłącznie miejscami. Jeśli jednak owa czynność nie zadziała to musimy skontaktować się z fachowcem w celu diagnozy i naprawy instalacji hydraulicznej. Być może grzejniki nadają się już do wymiany.

3. Sprawdź izolację rur
Jeśli nie chcemy, aby wędrująca woda od źródła ciepła do grzejników dochodząc do naszego domu, mieszkania nagle nie stawała się zimna to musimy zadbać o prawidłową izolacje rur szczególnie w pomieszczeniach gdzie grzejniki rozkręcone są na minimalną wartość lub w cale nie pracują. Otulina to bardzo ważny, istotny element należący do instalacji grzewczej, gdyż wpływa on na ograniczenie strat ciepła zmniejszający tym samym koszty ogrzewania.

U progu sezonu grzewczego – z pomocą fachowca

4. Kontroluj kocioł lub piec
Jeśli mamy kocioł grzewczy, lub instalację wyposażoną w pompy to musisz obowiązkowo fachowiec musi przeprowadzić co roczne prace serwisowe w celu upewnienia się czy całość pracuje, funkcjonuje poprawnie. Podczas kontroli podejmowane są nie tylko działania sprawiające, że instalacja będzie bardziej ekonomiczna, lecz sprawdza się konkretne podzespoły, elementy pod kątem bezpieczeństwa tak, aby w trakcie sezonu grzewczego nie doszło do wycieku, pożaru.

5. Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów
Również duża rolę odgrywają przewody kominowe dlatego powinniśmy także zlecić ich przegląd, który powinien odbyć się raz w roku. W ten sposób jeśli system nie jest zasilany samym prądem lecz także konkretnym paliwem to poprawimy wydajność pod kątem jego spalania zmniejszając ryzyko zaczadzenia.

6. Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

Najczęściej nowe instalacje grzewcze wyposażone są w regulatory, które dają możliwość nastawienia temperatury o określonych porach dnia i nocy. Jeśli nie, zawsze można zamontować termostat przy grzejniku lub zmniejszyć temperaturę na piecu podczas nieobecności lub w nocy. W wielu budynkach przyjęto, że optymalna wartość jaką powinien generować grzejnik to 23 stopnie. Jednak szacuje się, że jak temperatura powietrza jest większa niż 2 stopie to w momencie, gdy obniżymy temperaturę o jeden stopień to przyczynimy się do kilkuprocentowego obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną. W ten sposób w zależności od powierzchni możemy mieć do czynienia z nawet i kilkusetzłotowym zyskiem w wyniku zaoszczędzenia pieniędzy. Jak czytamy w serwisie http://irc.info.pl/ możemy zamontować regulator temperatury przyczepiając go do grzejnika lub kupić taki, którym za pomocą promieniowania zmierzymy temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu. W ten sposób będziemy kontrolować całość w taki sposób, aby temperatura malała i wzrastała maksymalnie o 1 stopień.

Dodatkowo w sezonie grzewczym

7. Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych
Niektóre osoby w momencie kiedy na dworze sypie śnieg, a temperatura jest po niżej zera decydują się na suszenie zamarzniętych i mokrych rękawiczek oraz czapki i szalika kładąc owe odzienie na grzejnik. Jednak wtedy mamy do czynienia z brakiem cyrkulacji powietrza w wyniku czego powietrze jest zatrzymywane, a nie rozchodzi się po danym pomieszczeniu. Po pewnym czasie będziemy mieć styczność przez to ze spadkami energii. Pamiętajmy więc aby zbędne rzeczy maksymalnie po godzinie ściągnąć z grzejnika.

Więcej informacji na tematy związane z techniką grzewczą znajdziesz w serwisie Nasza Kamienica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here