Jak oszczędzać na ogrzewaniu w środowisku domowym

Rosnące ceny energii oraz surowców grzewczych nie sprzyjają oszczędnościom. Dodatkowo niskie temperatury powietrza nie pozwalają na częściowe zrezygnowanie z ogrzewania budynków. Z problemem wysokich kosztów ogrzewania mierzą się osoby nie tylko posiadające domy, ale także mieszkańcy bloków. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą zaoszczędzić co nieco na ogrzewaniu.

Po pierwsze, przygotuj się odpowiednio na sezon grzewczy

Warto zadbać o odpowiednie uszczelnienie budynku. Szczególnie istotne jest to w przypadku wieloletnich budynków, których architektura nie jest już tak samo szczelna jak obecnych budowli. Często przez niewielkie otwory wokół drzwi i okien dostaje się do pomieszczeń zimne powietrze. W takiej sytuacji wystarczy zamontować uszczelki w miejscach, w których powstają przeciągi. Dużą rolę w utrzymywaniu wewnątrz ciepła odgrywa również prawidłowe ocieplenie budynku z zewnątrz. Należy pamiętać że przez ściany zewnętrzne i dach ucieka największa ilość ciepła. Warto więc poprzez termomodernizację zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Aby przepływ ciepła był prawidłowy, niezwykle ważna jest także sprawnie działająca wentylacja. Jej zadaniem jest przede wszystkim odprowadzanie wilgoci z pomieszczeniem, co wpływa na temperaturę. Należy więc sprawdzić czy przewody wentylacyjne są prawidłowo uszczelnione i działają poprawnie. Przed sezonem grzewczym warto sprawdzić sprawność techniczną urządzeń grzewczych. Może się okazać, że posiadają one usterki, które są odpowiedzialne za niekontrolowane przekazywanie ciepła bądź nieefektywne nagrzewanie. Jeśli dysponujesz większym budżetem być może warto przemyśleć pomysł modernizacji domowego systemu grzewczego. Wiąże się to zazwyczaj z dużymi kosztami montażu, jednak używanie nowoczesnych systemów grzewczych na dłuższą metę bywa bardziej ekonomiczne.

Co ciekawe, skuteczność działania kaloryferów często jest obniżana przez gromadzony się kurz między żeberkami. Warto więcej od czasu do czasu wyczyścić dogłębnie grzejniki. Z pewnością poprawi do efektywność ogrzewania. Grzejniki przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinny być również odpowietrzone. Według specjalistów z serwisu Bardzo Domowo rozsądnym rozwiązaniem jest również montaż paneli fotowoltaicznych, które pomogą ci skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Mają one korzystny wpływ na środowisko, są łatwe w obsłudze i zapewniają niezależność na wypadek podwyżek w cenach energii. Ponadto można również pozyskać dofinansowanie na ich zakup i montaż.

Obniż temperaturę w pomieszczeniach

Przede wszystkim warto poznać swoją optymalną temperaturę funkcjonowania. Przebywanie w intensywnie nagrzanym pomieszczeniu, mimo, że zimą bywa całkiem przyjemne, to nie jest jednak dla nas zupełnie zdrowe. Należy pamiętać, że temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić między 18 a 22 stopnie Celsjusza. Taka temperatura jest dla naszego organizmu najzdrowsza. Jeśli nam zimno lepiej zaopatrzyć się w grubszą odzież lub założyć na siebie kilka warstw. Z pewnością będzie to bardziej ekonomiczne i dla nas zdrowsze. Ponadto nie warto ogrzewać pomieszczeń w których spędzamy bardzo mało czasu, lub wcale. Warto aby w takich pomieszczeniach była utrzymywana minimalna temperatura. Taka, której utrzymywanie nie będzie groziło zawilgoceniem pomieszczenia, a jednocześnie pomieszczenie nie będzie niepotrzebnie przegrzewane. Warto zainwestować w sterowniki źródła ciepła (sprawdź na stronie Bram Point) oraz dowiedzieć się jak poprawnie wyregulować grzejniki. Zapewni to nam pełną kontrolę nad temperaturą w naszym domu. Co więcej, warto pamiętać, że jeśli wietrzymy rano pomieszczenia, należy to robić przy zakręconych grzejnikach. Dzięki temu, wytwarzanie ciepło nie będzie nam tak szybko uciekać. Pamiętaj także o tym, aby możliwie jak najdłużej nie ogrzewać pomieszczeń. Początkiem jesieni nie ma to zupełnie sensu, nawet jeśli w przypadku bloków mieszkalnych spółdzielnie mieszkaniowe oferują taką możliwość już od końca września.

Odpowiednio przygotuj pomieszczenie na zimę

Często zdarza się tak, że grzejniki bywają ukryte za meblami, bądź są usytuowane w trudno dostępnych miejscach. Usprawiedliwiane jest to zazwyczaj tym, że grzejniki nie są zbyt estetyczne. Należy jednak pamiętać, że gdy ukrywamy grzejniki to znacząco ograniczamy ich efektywność. Większość ciepła krąży wtedy za meblami, bądź jest ukryta pod materiałem zasłon i firanek. Uniemożliwia to swobodne, równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest także montaż tzw. ekranów grzejnikowych, które umocowane nad kaloryferem odbijają cieplne promieniowanie i kierują je od ściany do wewnątrz pomieszczenia. Pamiętaj aby ogrzewane pomieszczenia zamykać, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekać. Niekontrolowanemu upływowi ciepła zapobiegnie także zasłanianie okien na noc grubymi zasłonami bądź roletami. Pamiętajmy także, że w przypadku pomieszczeń bardzo minimalistycznych i przestronnych dużo ciężej odpowiednio je nagrzać. Warto więc zadbać o przytulność wnętrz fundując sobie na przykład dywan i solidne meble.

Artykuł opracowany przy współpracy z redakcją serwisu http://irc.info.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here