telefon, komórka, wideo
fot. unspash.com

Nie jest tajemnicą, że smartfony zyskały niesamowite możliwości wideo w ciągu ostatnich kilku lat i jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą tworzyć własne filmy na przykład te promocyjne dla własnej firmy.  Wystarczy telefon i kilka innych elementów zestawu, aby stworzyć świetnie wyglądające filmy, które zaangażują odbiorców. Filmy ze smartfonów mają wiele zalet, ale także pewne wady, które mogą trochę utrudnić waszą pracę. Zanim więc zdecydujecie się na konkrety telefon, którym będziecie chcieli nagrywać ciekawe filmy przeanalizujmy wszystkie kwestie, abyście z łatwością wybrali najlepszą opcję dla siebie.  

Zacznijmy od wad: 

Żywotność baterii 

Większość nowoczesnych telefonów ma długą żywotność baterii, jeśli chodzi o wysyłanie wiadomości, korzystanie z mediów społecznościowych i przeglądanie stron internetowych, jednak dłuższe korzystanie z aparatu telefonu powoduje rozładowywanie baterii szybciej niż myślicie.  

Ważne jest, aby mieć oko na poziom naładowania telefonu podczas nagrywania, nie ma nic gorszego niż wyłączenie się telefonu w połowie świetnego wywiadu! Jak więc możemy przedłużyć żywotność baterii? Jeśli nagrywacie coś w rodzaju wywiadu w biurze lub lokalu, najłatwiej jest podłączyć telefon do powerbanka, aby zapewnić, że telefon będzie działał przez cały czas nagrywania.  

  

telefon, wideo, komórka
fot. unspash.com

Pamięć 

Pliki wideo są duże. Oznacza to, że pamięć telefonu może zostać szybko wykorzystana. Rozwiązania różnią się w zależności od używanego systemu operacyjnego i posiadanego telefonu. Przed rozpoczęciem nagrywania upewnijcie się, że macie wystarczająco dużo miejsca w telefonie, wykonując kopię zapasową wszystkich zdjęć i filmów na komputerze, a następnie usuwając je z telefonu przed rozpoczęciem filmowania. Zastanówcie się też, czy naprawdę potrzebujecie filmować w rozdzielczości 4K, czy nie lepiej jednak w HD, które zapewni dużo więcej czasu nagrywania. Jeśli korzystacie z telefonu z Androidem będziecie mieć możliwość włożenia pamięci zewnętrznej w postaci karty micro SD. Co może znacznie zwiększyć możliwości przechowywania. Wybór właściwej karty SD jest ważny, więc pamiętajcie, aby dokładnie to zbadać. 

Aplikacje  

Aplikacja aparatu istniejąca systemowo w telefonie nie zawiera ręcznych elementów sterujących, które są niezbędne do przejęcia kontroli nad obrazem. Rzeczy takie jak rozdzielczość wideo i liczba klatek na sekundę są ukryte w menu ustawień, a nie w samej aplikacji, a kontrola nad ekspozycją i ostrością jest minimalna. Rozwiązanie? Aplikacje takie jak Filmic Pro zapewniają dużą kontrolę nad jakością obrazu, ekspozycją i ostrością. 

Skoro omówiliśmy kilka utrudnień czas na pozytywy nagrywania telefonem 

Masz go pod ręką 

Smartfony są tak rozpowszechnione w życiu codziennym, że właściwie każdy już go ma. Wystarczy sięgnąć ręką do kieszeni i już możecie nagrywać wartościowy film.  

Nie potrzebujecie super jakości sprzętu 

Z każdą nową wersją telefonu jakość zdjęć i filmów jest coraz lepsza, ale nie oznacza to, że musicie aktualizować za każdym razem, gdy pojawi się nowy. IPhone 4s pojawił się w 2011 roku i był w stanie nagrywać Full HD – co ogólnie wystarcza na potrzeby większości ludzi. Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy. Oprócz jakości wideo nowsze modele mają również więcej funkcji i opcji – rozdzielczość 4K, wyższą liczbę klatek na sekundę do nagrywania w zwolnionym tempie i więcej elementów sterujących aparatem. Więc chociaż posiadanie najnowszego telefonu nie jest konieczne, zaleca się wybranie telefonu, który pojawił się w ciągu ostatnich kilku lat. 

  

telefon, wideo, komórka
fot. unspash.com

Świetna jakość obrazu 

Możecie z łatwością uzyskać świetnie wyglądający materiał wideo ze swojego smartfona. Używając smartfona macie już możliwość tworzenia filmów, które wyglądają świetnie.   

Łatwość obsługi 

Aparaty w smartfonach są proste i znane większości ludzi. Nie ma wielu zastraszających przycisków do nauki, takich jak na lustrzance cyfrowej lub kamerze wideo, więc czas jaki poświęcicie na naukę obsługi i uzyskanie świetnego wideo jest naprawdę krótki.     

Jak widać tutaj, zalety przewyższają wady, a korzystanie z telefonu komórkowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczony budżet na profesjonalny sprzęt. Ważne jest, aby zawsze pamiętać, że najważniejsza jest jakość, trafność i użyteczność tworzonych treści. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here