książki, najlepsze książki, czytać
fot. uspash.pl

Nie ma wątpliwości, że czytanie to jedna z ciekawszych form spędzania wolnych chwil. Siedząc we własnym pokoju możemy przenieść się w niesamowity świat wyobraźni, nauki oraz inspiracji. Wszyscy zapewne mieliśmy styczność z wieloma książkami zwłaszcza w okresie nauczania. Jednakże ze względu na ich kontekst historyczny i walory estetyczne dopasowane do odpowiedniej opoki trudno byłoby na tej podstawie zdecydować jaka literatura interesowałaby nas najbardziej.

Aktualnie co tydzień publikowane jest tysiące różnych pozycji. W jaki sposób więc znaleźć tę najlepszą dla siebie? W przypadku bestseller’ów jest znacznie prościej. Są to książki bardzo często promowane, wyróżnione na półkach w księgarniach czy lotniskowych sklepikach. Wszystko po to, aby zwrócić naszą uwagę i zachęcić to kupna. Nie jest to wcale zły pomysł, ponieważ możemy trafić akurat na pozycję, która będzie dla nas atrakcyjna. Jednak wciąż jest to chaotyczny sposób wyboru i w dużym stopniu istnieje szansa, że może w ostateczności przyczynić się do niechęci wobec czytania, gdyż nic, co trafi w nasze ręce nie wydaje się być ciekawe i fascynujące. Wybór książki nie jest taki łatwy. Jeżeli jak większość ludzi nie macie na to żadnej strategii, a wiecie, że gdzieś jest ten bestseller, który czeka na was, aby was zachwycić – to mamy kilka propozycji jak go odpowiednio wytropić.

książka, książki, czytać
fot. unspash.pl

Nawet jeśli umieścicie siebie w kategorii słabego czytelnika z pewnością doświadczyliście uwielbienia książki. Wtedy każda możliwa chwila czy okazja jest dobra, aby na nowo ją otworzyć i czytać dalej, sen też zaczyna być mało ważny, ponieważ nie wytrzymacie, jeżeli nie dowiecie się, jak kończy się dany rozdział. Możecie uwierzyć nam na słowo, że istnieje wiele podobnych tym, które tak was zaciekawiły.

Po pierwsze zadajcie sobie kilka pytań podczas poszukiwań książek:

  1. Z czym teraz się zmagam? – czy są jakieś problemy, na które poszukuję odpowiedzi.
  2. Czy ostatnio coś nowego wzbudziło moje zainteresowanie? – może jest jakiś temat, który chcę bardziej poszerzyć.
  3. Czy jest jakiś obszar mojego życia, który chciałbym w tej chwili ulepszyć?
  4. Czy dużo myślałem o czymś?
  5. Czy zbliżają się jakieś wyzwania, na które muszę się przygotować?

To kilka pytań, które pomogą Wam w znalezieniu książki ciekawie rozwijających dane tematy. W ten sposób rozpoczniecie czytanie od tego, co właśnie potrzebujecie. Na tej podstawie poszerzycie swoją wiedzę. Zaspokoicie ciekawość i nabierzecie wprawy w doborze książek.

Zaczniecie dostrzegać jaki sposób przekazu najbardziej wam odpowiada, czy wolicie książki opisowe w formie poradnika czy powieści. Pierwsze próby z pewnością nie będą łatwizną, ale warto pamiętać, że nie ma sensu do niczego się zmuszać, szczególnie, gdy ma się przed sobą ocean książek, które tylko czekają na przeczytanie.

Po drugie. Spodobała się wam książka? Zobaczcie co jeszcze stworzył jej pisarz. Pisarze mają tendencję do stopniowego doskonalenia się w trakcie swojej kariery. Chociaż uwielbiamy rozmawiać o książkach przełomowych, o autorach, których debiutancka praca jest arcydziełem, prawda jest zwykle inna. Tematy jakie poruszają są zupełnie różne. Jednak, jeżeli podoba wam się styl pisania danego pisarza (nie zważając na tematykę) jest bardzo duża szansa, że polubicie też jego inne prace.

książka
fot. unspash.com

Po trzecie. Znajomi. Zanim zdecydujecie się na kupno może warto zerknąć na biblioteczkę przyjaciół, z którymi podzielacie zainteresowania. Dzięki temu zyskacie darmowego recenzenta i duże prawdopodobieństwo, że to, co teraz trafi w wasze ręce trafi też i do waszego gustu.

Po czwarte. Szukajcie ciekawych lis z propozycjami książek. Jeżeli macie już określony kierunek poszukiwań możecie spotkać się z ciekawymi listami „100 książek”, które warto przeczytać z jakiegoś powodu. Często też obok tytułu autor listy postarał się o krótki opis i recenzję. Kilka propozycji znajdziecie też w naszych artykułach o książkach dla kobiet i mężczyzn, lubiących czytać fantasy, książki romantyczne czy poradniki.

Po piąte. Bibliografia. Podobnie jak lista pokaże wam zbiór książek, które zainspirowały autora do stworzenia jego dzieła. Czego efektem może być znalezienie z jednej perełki kilku kolejnych.

Warto czytać, co do tego nie mamy wątpliwości. W dzisiejszych czasach ciągłego pośpiechu książka może leżeć i czekać na swój lepszy moment, wtedy pojawiają się inne rozwiązania w postaci e-book’ów czy audiobook’ów. Ważne, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie i przenieść się w świat wyobraźni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here