Książka bestseller od dawna kojarzyła nam się z hitem książkowym, który zachwycił już wielu. Nie ma co ukrywać, to potężne narzędzie promocji dla wielu marek. Tym sposobem coraz chętniej przyznaje się miano bestselleru. Skoro tak się dzieje, to czy wartość tego miana straciła już swoje znaczenie? W jaki sposób znaleźć najlepsze dzieło wśród ogłoszonych najlepszych?
Chociaż termin „bestseller” wciąż coś znaczy dla czytelników, ciężko jest ocenić, jakie listy najlepszych książek wpływają na rynek i co tak naprawdę definiuje bestseller. Kiedyś listy bestsellerów były podzielone według dwóch głównych wytycznych: format i kategoria. Do największej gruby hitów książkowych należała literatura faktu oraz fikcja w tym i książki fantazy. Z biegiem lat doszedł kolejny podział według trzech głównych formatów drukowanych: w twardej oprawie, w miękkiej oprawie i w miękkiej oprawie masowej. Wprowadzenie czwartego formatu – e-booków – zrewolucjonizowało sposób tworzenia list bestsellerów, podobnie jak wiele innych części branży. E-booki znacznie trudniej jest zmierzyć pod względem sprzedaży, która odbywa się głównie, jak nie tylko w Internecie. Obecnie przyznanie statusu bestsellera zupełnie zmieniło swoje kryteria: gdy książka znajdzie się na liście bestsellerów, zostanie bestsellerem według Amazona lub zostanie przekroczony określony próg sprzedanych książek.
Każda z tych wymienionych dróg jest nieuregulowana. Listy bestsellerów nie mają standardowej formuły, w jaki sposób mają uzyskać miano jednej z najlepszych. Żadna z instytucji tworząca listę bestsellerów nie określiła jasno wytycznych. Jak więc znaleźć te najlepsze książki?
- Szukajcie wśród tych, które lubisz czytać.
Bardzo często pozwalamy, aby o tym po co sięgamy decydowały sugestie i opinie innych, nie zawsze pokrywające się z tym, co faktycznie nas interesuje. Przy tak wielu dostępnych możliwościach każdy czytelnik może znaleźć książkę odpowiadającą jego preferencjom. Co więcej będąc obeznanym we własnych zainteresowaniach książkowych znacznie łatwiej jest ocenić i wybrać najlepszą z listy bestsellerów. - Twórzcie własną listę wartościowych książek.
Taki ranking podzielony na odpowiednie kategorie może znacznie ułatwić wam poszukiwanie wśród listy bestsellerów. Rozważcie:
Tempo: jak szybko idzie wam czytanie.
Charakterystyka: Jak postacie są przeanalizowane? Czy są one opisane tak głęboko, że książkę można by nazwać studium postaci?
Historia: Jaka jest orientacja fabuły? Czy jest zorientowana na charakter czy na działanie? Bardzo skomplikowana? Inspirująca?
Ramka i ton: Jaki jest klimat książki? Czy to podnosi na duchu? Porywający? Ciemny? Filozoficzny? Dziwaczny?
Styl: Jak można opisać styl pisania autora? Zapasowy? Konwersacyjny? Poetycki? Zawiły?
Myślenie o swoich ulubionych historiach za pomocą tych terminów pozwali wam zrozumieć swoje preferencje. Co więcej, daje możliwość krytycznego podejścia i ocenienia książki, co może też pomóc innym poszukującym czegoś wartego do przeczytania.
- Czytaj książki po okładkach! W porządku, bibliotekarze robią to cały czas. Przejdź do księgarni, biblioteki lub ulubionego sklepu internetowego i przeglądaj. Czy podoba Ci się okładka książki? Idealnie, teraz przeczytaj wewnętrzną klapkę, co sądzisz o opisie fabuły? Jeśli Ci się spodoba, znalazłeś swoją książkę!
- Innym źródłem do znalezienia wartościowej książki, są rekomendacje Goodreads. Znajdziecie tam najlepiej dopasowane książki do waszych preferencji i oczywiście z najlepszymi opiniami.
- Nagroda ma znaczenie. Widząc, że książka została wyróżniona w konkursie literackim możemy mieć świadomość, że ktoś już przed nami podjął trud oceny lektury i okazała się ona być bardzo dobra. Często możemy zaufać wynikom takich konkursów.
Czytanie to wspaniała podróż pełna ogromnej różnorodności! Próbujcie różnych książek. Kiedy już oswoicie się z czytaniem, wybierzecie coś zupełnie innego dla odmiany i wyzwania. Warto ufać naszej intuicji, a nie zewnętrznym rankingom, które z biegiem lat straciły na wartości.