ból zatok

Ból zatok jest przykrą dolegliwością przeszkadzającą w codziennym funkcjonowaniu. Zwykle towarzyszy zapaleniu zatok spowodowanemu przeziębieniem. W większości przypadków dolegliwość można leczyć w domu, sięgając po różne sposoby na złagodzenie bólu i udrożnienie nosa. Jak sobie radzić z zapaleniem zatok?

Płukanie nosa

W przypadku bólu zatok, zatkanego nosa i kataru ważne okazuje się oczyszczanie nosa i zatok przy pomocy specjalnych preparatów. Do płukania nosa nadają się roztwory soli fizjologicznej, woda morska oraz specjalne zestawy do irygacji. Płukanie nosa i zatok pomaga oczyścić nos i zatoki z zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń (w tym patogenów). Wykonanie zabiegu sprzyja zachowaniu drożności przewodów nosowych. Irygacja może złagodzić objawy zapalenia zatok przynosowych takie jak ból i ucisk oraz symptomy nieżytu nosa.

Leki na ból zatok i katar

Zapaleniu zatok często towarzyszy ból zlokalizowany w okolicach czoła, oczu i nosa. Chory odczuwa nieprzyjemne wrażenie ucisku, szczególnie przy pochylaniu głowy. W łagodzeniu bólu i leczeniu stanu zapalnego wykorzystuje się tabletki na zatoki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. zawierające ibuprofen. Wspomniany lek pomaga ponadto obniżyć gorączkę.

Na ból zatok, obrzęk śluzówki i katar stosuje się także preparaty udrożniające nos. Mają one za zadanie zmniejszyć opuchliznę i ułatwić usuwanie zalegającej wydzieliny. Leki udrożniające nos mogą występować jako tabletki, spraye lub krople do nosa. Nierzadko preparaty na zatoki łączą w sobie środek przeciwbólowy i przeciwzapalny ze składnikiem łagodzącym obrzęk śluzówki i katar, by zapewniać kompleksowe działanie w zakresie leczenia zapalenia zatok.

Domowe sposoby na ból zatok

Aby złagodzić ból i katar, poza wykonywaniem irygacji czy przyjmowaniem leków, można zdecydować się na zastosowanie domowych sposobów na zapalenie zatok. Wskazane jest przede wszystkim picie dużej ilości płynów. Pomogą one rozrzedzić śluz zalegający w drogach oddechowych. Aby udrożnić nos, można pić również aromatyczne, ziołowe napary albo nacierać klatkę piersiową maściami rozgrzewającymi. Odpływ wydzieliny poprawiają także spanie z uniesioną głową oraz inhalacje parą wodną. Ponadto na ból zatok pomóc mogą ciepłe okłady, np. wykonane ze zmoczonej w ciepłej wodzie ściereczki.

Domowe metody łagodzenia omówionych dolegliwości warto zastosować już przy pierwszych zaobserwowanych objawach. Jeśli opisane rozwiązania okażą się niewystarczające, warto sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty. W przypadku, gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, zalecane jest stosowanie antybiotyku. O zasadności antybiotykoterapii oraz jej planowanym przebiegu decyduje lekarz.

Ból zatok, wrażenie ucisku, zatkany nos, katar, ból głowy, złe samopoczucie – wszystkie te objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Jak radzić sobie z tą dolegliwością? Spora część przypadków bólu i zapalenia zatok mija samoistnie. W łagodzeniu przykrych symptomów można wykorzystać domowe sposoby oraz leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i udrożniające nos. Jeśli problemy z zatokami utrzymują się mimo zastosowanych środków, należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here