Jak przebiega proces logistyczny w transporcie

Proces logistyczne w branży transportowej są naprawdę złożone i bierze w nich udział wiele osób. Trudno jest w skrócie wyjaśnić osobie spoza branży, jak długa jest lista czynności związanych z dostarczeniem towaru z miejsca A do miejsca B. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych etapów. Dowiedz się, jak krok po kroku wygląda proces logistyczny w transporcie.

Krok 1: Przyjęcie zlecenia

Pierwszym etapem jest oczywiście przyjęcie zamówienia zgłoszonego przez klienta. Bez zapotrzebowania na transport nie mogłoby być mowy o rozpoczęciu procesu logistycznego. To od specyfiki zlecenia zależy przebieg kolejnych etapów. Ponadto przed podjęciem się realizacji zamówienia każda firma zapoznaje się ze szczegółami dotyczącymi wymagań potencjalnego klienta. Należy ustalić, czy np. lepszym wyjściem będzie pełnokontenerowy transport FCL, czy też może transport drobnicowy LCL.

Krok 2: Przygotowanie wyceny

Po wstępnych rozmowach z klientem i ocenie zamówienia firma rozpoczyna przygotowywanie wyceny. Pod uwagę należy wziąć nawet najdrobniejsze szczegóły, ponieważ wprowadzenie istotnych zmian dotyczących ustalonego wcześniej przedziału cenowego już w trakcie realizacji zlecenia może być niemożliwe lub po prostu problematyczne. Co więcej, nieprawidłowa wycena może narazić firmę na spore straty. Zaakceptowanie oferty przez klienta oznacza możliwość rozpoczęcia realizacji jego zamówienia.

Krok 3: Organizacja transportu

Zorganizowanie transportu jest jednym z najbardziej czasochłonnych i wymagających etapów procesu logistycznego. Spedytor i współpracujące z nim osoby mają za zadanie wprowadzić w życie plan transportu przygotowany przez firmę dla klienta. Należy m.in. wprowadzić zlecenie do systemu informatycznego, wybrać przewoźnika i zapoznać go z jego zadaniami, a także przekazać klientowi wszystkie niezbędne informacje dotyczące zamówienia np. dane kontaktowe przewoźnika czy też rodzaj pojazdu.

Krok 4: Transport towarów

Dopiero po wykonaniu tych wszystkich zadań rozpoczyna się transport towaru. Wbrew pozorom nie polega on jedynie na dostarczeniu ich do miejsca docelowego. Bardzo często konieczne jest również odebranie kontenerów, palet lub paczek od klienta, a następnie przeprowadzenie sprawnego załadunku pojazdów przewoźnika. Należy także przekazać kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty, a także sprawdzić zgodność towaru z wytycznymi zlecenia. Koniec tego etapu następuje po dostarczeniu towaru do miejsca docelowego i rozładunku.

Krok 5: Kompletowanie dokumentacji

Proces logistyczny nie kończy się po rozładunku towaru. Konieczne jest również przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Jej specyfika zależy np. od tego, czy transport miał zasięg krajowy, czy też odbywał się na terenie UE lub poza jej granicami. Ponadto zazwyczaj na tym etapie firma wysyła do klienta fakturę. Na koniec warto przeprowadzić badanie poziomu zadowolenia z jakości wykonanej usługi, co może pomóc w wyłapaniu ewentualnych błędów oraz uniknięciu ich w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here