Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy

Wychodzenie z psem na spacer to codzienny obowiązek, ale i przyjemność. Pozwala nam odpocząć na łonie natury, pobawić się z pupilem i spędzić z nim czas w przyjemny, ale i aktywny sposób. Jednak zanim będziemy mogli się na tym skupić, musimy zacząć od nauczenia go odpowiedniego zachowania. Jak tego dokonać?

Pies przy lewej nodze

Ogólna zasada mówi, że dobrze wychowany pies powinien zawsze chodzić przy lewej nodze właściciela. Smycz nie powinna być przy tym napięta, a luźno zwieszona. Niestety niejednokrotnie możemy zobaczyć zupełnie inną sytuację: wiele psów chodzi na smyczy napiętej, czy wręcz ciągnie swojego właściciela tam, gdzie chce. Obchodzi go dookoła, a nawet potrafi zaplątać się w smycz. Stanowczo nie jest to odpowiednie zachowanie.

Aby nauczyć psa chodzić na smyczy, jego edukację powinniśmy zacząć już wtedy, gdy jest szczeniakiem. Koniecznie należy zaangażować do tego wszystkich członków rodziny, którzy wyprowadzają go na spacer, aby nauka przebiegała konsekwentnie. Inaczej pies nie będzie posłuszny w przyszłości.

Jak zatem zrobić to krok po kroku?

Wybór smyczy nie jest obojętny

Zazwyczaj pierwsze, co musimy zrobić, to wybrać odpowiednią smycz. Należy przy tym pamiętać, że psy mają sporo siły, powinna więc być odpowiednio dostosowana, aby nie mógł jej przerwać. Dodatkowo bardzo ważny jest wybór odpowiedniego jej rodzaju.

Pomimo iż na rynku mamy sporo różnych modeli, należy sięgnąć po smycze, które nie są rozciągane ani elastyczne. Takie typy zachęcają psy do ciągnięcia i nie nadają się do nauki, a ich stosowanie sprawia, że pies instynktownie zaczyna odbiegać coraz dalej – uczy się bowiem, że w pewnej chwili poluzujemy smycz, co przekonuje go, że to on rządzi.

Najlepszym wyborem są proste smycze dla psów, najlepiej o długości około 1,5 metra, które pozwalają nam dobrze go kontrolować i zostawiają mu minimalną swobodę.

 

Nauka krok po kroku

Mając szczeniaka, należy przede wszystkim przyzwyczaić go do noszenia obroży. Należy zapiąć ją na tyle ciasno, by pies nie mógł się z niej wymknąć, ale tak, aby pozostała tam odrobina miejsca, co zapewni mu wygodę. Następnie dobrze będzie dać maluchowi trochę czasu, aby się do niej przyzwyczaił.

Kolejnym krokiem jest przypięcie prostej, nieelastycznej i nierozciągliwej smyczy. Wówczas należy psa łagodnie zachęcać, by szedł obok nas, najlepiej przy lewej nodze. Powinien być łagodnie zachęcany i nagradzany za każdym razem, kiedy wykona polecenie – najlepiej za pomocą głosu, gestu i smakołyku. Jeśli szczeniak się wyrywa, trzeba go lekko przytrzymać i uspokoić, a następnie kontynuować naukę, ponownie zachęcając do prawidłowego zachowania na spacerze.

W przypadku psów, które wyjątkowo mocno ciągną, należy się zatrzymać i przytrzymać smycz, nawołując psa, aby wrócił do właściciela. Za powrót powinna go czekać nagroda, którą weźmie z ręki, świadcząca o tym, że dobrze wykonał polecenie. Nie należy przy tym na siłę ciągnąć psa, a jedynie go zachęcać.

Na koniec należy pamiętać o tym, że psy rozumieją nagrody za odpowiednie zachowania, ale nie rozumieją krzyków i karcenia. Dlatego nigdy nie należy krzyczeć na psa, a tym bardziej karać uderzeniem czy ciągnięciem w przeciwnym kierunku, bo nie będą to skuteczne metody nauki. Wystarczy zachęcać psa odpowiednimi komendami i nagrodami, a po kilku konsekwentnych lekcjach na pewno będzie zachowywał się odpowiednio i nie będzie ciągnął smyczy podczas spacerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here