Elewacja budynku to niezwykle ważny element jego wystroju. To ona decyduje o tym, jak prezentuje się dom z zewnątrz i czy sam właściciel jest z niego zadowolony. Jednym z wariantów, jakie można zastosować, jest położenie desek elewacyjnych, które najczęściej stanowią pewną partię fasady, dodającą jej uroku, elegancji i naturalnego ciepła.
Jakie drewno najlepiej wybrać na elewację?
Elewacja domu zawsze narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne. Wiatr, deszcz, śnieg i naprzemiennie niskie oraz wysokie temperatury mocno na nią oddziałują. Dlatego też tradycyjnie wykonywane elewacje drewniane zazwyczaj nie prezentują się idealnie. Po wieloletnim działaniu tych czynników deski zmieniają zabarwienie i zaczynają próchnieć, co przekłada się nie tylko na mniej estetyczny wygląd, ale też na uszkodzenie samej fasady.
W związku z tymi problemami zamiast rodzimych gatunków drewna na nowoczesne fasady lepiej jest wybierać gatunki egzotyczne. Deski egzotyczne cechują się wysoką gęstością i zawartością olejków eterycznych. Ta ich naturalna impregnacja oraz bardzo duża gęstość drewna przekładają się na odporność mechaniczną i wytrzymałość nawet na skrajne warunki. Dzięki temu deski z drewna egzotycznego są w stanie wytrzymać znacznie dłużej w niezmienionym stanie niż deski z drewna rodzimego.
Profile desek
Na rynku dostępnych jest wiele różnych profili desek drewnianych, takich jak zetka, pióro-wpust, DKP, romb-DKP czy też po prostu standard, czyli deski proste. Każdy z profili decyduje o tym, jak następnie są montowane deski fasadowe (między innymi czy w sposób widoczny, czy niewidoczny). Jednocześnie tak wielka różnorodność profili sprawia, że fasady drewniane mogą być układane zarówno w sposób poziomy, jak i pionowy.
Jak wygląda montaż desek elewacyjnych?
Deski elewacyjne mogą być montowane zarówno na ociepleniu z wełny mineralnej, jak i na ociepleniu ze styropianu. W pierwszym przypadku zazwyczaj wymaga to położenia kratownicy z legarów i kontr legarów na fasadzie budynku i wypełnienia jej szczelnie wełną izolacyjną. W kolejnym kroku układana jest folia wiatroizolacyjna i łaty dylatacyjne, które umożliwiają ułożenie równej okładziny drewnianej. Jednocześnie odpowiadają za dobrą wentylację ściany budynku i same także powinny być wykonane z drewna egzotycznego. Ostatnim krokiem jest oczywiście już samo układanie desek fasadowych, pokrytych cienką warstwą lazuru bezbarwnego, zamykającego pory i chroniącego przed zabrudzeniem tynku czy kostki brukowej kolorem drewna.
W przypadku fasady ocieplonej styropianem montaż deski elewacyjnej z reguły jest łatwiejszym i krótszym procesem, ponieważ często nie wymaga stosowania kratownicy z legarów i kontr legarów. Zazwyczaj wystarcza położenie odpowiedniej siatki i łat dylatacyjnych, by możliwe już było układanie samych desek elewacyjnych.
Impregnacja
Ostatnim etapem układania fasady drewnianej, który następnie będzie regularnie powtarzany, jest impregnacja drewna, aby jak najdłużej zachowało swoje optymalne właściwości. Jednocześnie pomoże ona w utrzymaniu jego pięknego wyglądu na reprezentacyjnej fasadzie.