Doomscrollig to dość niepokojący trend, który objął już miliony ludzi na świecie. Czym jest to zjawisko i dlaczego warto się przed nim chronić? Czy współcześni ludzie, którzy mają nieograniczony dostęp do wiadomości i newsów, mogą zaprzestać doomscrollingu? Przekonajmy się!
Czy jesteś doomscrollerem?
Doomscroller to osoba, która nieustannie przegląda dostępne informacje ze świata. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak doomscroller skupia się wyłącznie na newsach niosących za sobą negatywne treści. Mogą one dotyczyć klęsk żywiołowych, katastrof, artykułów o poważnych chorobach i wielu innych przygnębiających tematów. Każdy z nas doskonale wie, jak działają algorytmy zaimplementowane w różnych aplikacjach informacyjnych oraz przeglądarkach: wybierają one tematy na podstawie naszych wcześniejszych wyszukiwań czy kliknięć. Doomscroller stale ma dostęp do najświeższych informacji o negatywnych zdarzeniach.
Doomscrollig – skąd się wziął i dlaczego to robimy?
W ostatnich latach każdy z nas był narażony na masę przygnębiających wiadomości płynących ze świata. To właśnie czas pandemii uważa się za początek doomscrollingu. Choć wiele osób twierdzi, że zjawisko to jest tylko chwilowym trendem, który był uzależniony od sytuacji, jaka nas spotkała, pojawiają się również głosy, że pandemia tak naprawdę tylko ujawniła doomscrolling.
Doomscroller początkowo z racji poczucia niepewności i niestabilności poszukuje coraz to nowszych wiadomości, aby wiedzieć „na czym stoi”. Najpierw wydaje się to niewinnym sprawdzaniem newsów, jednak po czasie taka osoba wpada w ich pułapkę. Otacza się wyłącznie negatywnymi, niepokojącymi informacjami, czuje potrzebę czytania coraz większej ich ilości.
Czy doomscrolling jest niebezpieczny? Jak się przed nim chronić?
Doomscrolling to swego rodzaju pułapka dla ludzkiego umysłu. Nasze mózgi przechowują w pamięci negatywne wiadomości o wiele dłużej niż pozytywne. Dlatego codzienna, stała dawka pesymistycznych treści może prowadzić do całkowitej zmiany nastroju. Jak ustrzec się przed doomscrollingiem? Oczywiście najprostszym sposobem jest „detoks”, czyli unikanie przez pewien czas witryn informacyjnych oraz mediów społecznościowych. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Jeśli widzisz w sobie cechy doomscrollera, postaraj się stopniowo ograniczać wyszukiwanie negatywnych treści. Spróbuj również znaleźć hobby, które pomoże Ci się skupić na innych rzeczach.
Bezpieczny Internet światłowodowy
W jaki jeszcze sposób można odsunąć się od doomscrollingu i co ma do tego Internet? Światłowód pozwala nam dotrzeć w szybki i łatwy sposób do wielu informacji z całego świata. Jeśli jednak czujemy, że popadamy w szpony doomscrollingu, warto zastosować pewne ograniczenia, np. włączyć ograniczenia kontroli rodzicielskiej. Czasami żądza przeglądania negatywnych treści może wyprowadzić nas na manowce sieci. Wówczas możemy trafić w miejsca, gdzie nawet o przypadkowe pobranie szkodliwego oprogramowania nie jest trudno. Warto wówczas zdecydować się na dobry Internet światłowodowy, który nie tylko usprawni działanie programu antywirusowego, lecz także sam zawiera pakiet bezpieczeństwa. Taki Internet światłowodowy proponuje m.in. INEA. Chcesz korzystać z bezpiecznego Internetu? Światłowód od INEA to strzał w dziesiątkę!