Zakup samochodu z zagranicy

Często decydujemy się na zakup samochodu z zagranicy, najczęściej z Niemiec, Austrii lub Francji. Atutem takiego rozwiązania jest cena- często dużo niższa niż za samochód zarejestrowany w kraju, ale zakup takiego pojazdu wiąże się również z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów i spełnienia formalności urzędowych.

W momencie zakupu samochodu z zagranicy, od sprzedającego powinniśmy otrzymać następujące dokumenty: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu. Oprócz tego otrzymujemy też fakturę VAT lub rachunek, jeśli zakupu dokonujemy w komisie albo egzemplarz umowy kupna-sprzedaży, jeśli targu dobijamy z osobą fizyczną. Najlepszą opcją jest możliwość sporządzenie dokumentów w dwóch językach, nasze urzędy wymagają bowiem przysięgłych tłumaczeń na język polski.

Aby zarejestrować sprowadzony samochód w Polsce, należy posiadać, jak już wcześniej wspomniano, przetłumaczone na język polski dokumenty oraz dowód zapłaty podatku akcyzowego. Wysokość tej opłaty zależna jest od pojemności silnika nabywanego pojazdu. I tak, akcyza od samochodu o pojemności silnika do 2000 cm³ wynosi 3,1%, a powyżej 2000 cm³ 18,6% ceny zakupu samochodu. Pamiętajmy, że w przypadku zakupu auta z zagranicy nie płacimy podatku od czynności cywilno- prawnych, czyli tak zwanego „podatku od wzbogacenia się”, który zapłacić musimy nabywając samochód zarejestrowany już w naszym kraju.

Kolejnym krokiem jest wykonanie badania technicznego pojazdu, ponieważ samochód który chcemy zarejestrować musi posiadać aktualny przegląd techniczny, możliwy do wykonania w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Następnie możemy udać się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta, by dokonać rejestracji naszego pojazdu. W komplecie dokumentów powinniśmy posiadać: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, potwierdzenie własności samochodu (rachunek lub umowa kupna), kartę pojazdu, zaświadczenie o jego wyrejestrowaniu, stare tablice rejestracyjne oraz dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy od samochodu oraz uiszczenia innych opłat. Łączny koszt opłat, nie licząc akcyzy, wynosi 256 złotych. W cenie tej znajdują się opłaty za dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, nalepki kontrolne, tablice rejestracyjne, a także pozwolenie czasowe.

Już podczas wizyty w urzędzie otrzymujemy czasowy (tak zwany „miękki”) dowód rejestracyjny, którym możemy posługiwać się przez najbliższe 30 dni, czyli do czasu jaki ma placówka na wydanie stałego dokumentu.

Ostatnim krokiem jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców i już można cieszyć się jazdą nowym samochodem bez formalności wiszących nad głową!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here