samochód, pierwszy samochód, modele samochodu
fot. unsplash. com

Pierwsze doświadczenia kierowania samochodem rozpoczynamy w wieku osiemnastu lat, wtedy możemy zdać na prawo jazdy, które uprawnia nas do bycia kierowcą. Przemieszczanie się samochodem znacznie przyspiesza zalezienie się w docelowym punkcie, dlatego coraz więcej osób w młodym wieku decyduje się na kupno pierwszego auta. Zakup pierwszego auta nie jest wcale takie proste. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników: rozmiar silnika, wskaźniki bezpieczeństwa oraz samą jakość pojazdu dostosowaną do potrzeb. Czy ma być to auto rodzinne, sportowe, a może transportowe. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę poszukując swojego pierwszego samochodu. Aby ułatwić Wam szukanie przygotowaliśmy kilka wskazówek, które powinniście wiedzieć kupując sobie pierwszy samochód.  

samochód, samochody, marki samochodów
fot. pexels.com

Budżet. Pierwsze co powinniście założyć to kwota, jaką chcecie przeznaczyć na nowe auto. Z pewnością nie jest to jedno z przyjemnych tematów, ponieważ ogranicza pole poszukiwań, jednak daje nam realne spojrzenie, co możemy wybrać. Trzeba też pamiętać, że kwota jaką zakładacie, to nie tyko opłata za samochód. Posiadanie auta, to też codzienne wydatki na jego utrzymanie, takie jak paliwo, niezbędne naprawy, wymiana opon, ubezpieczenie. Rozważcie, ile miesięcznie możecie przeznaczyć na koszty utrzymania, to również ważna informacja, szczególnie, gdy pojawi się potrzeba naprawy auta. Części do wymiany w niektórych modelach mogą być kosztowne. 
Potrzeby. Jak już oszacowaliście jaki przedział cenowy możecie przeznaczyć na zakup i utrzymanie samochodu, możecie teraz ustalić potrzeby, jakie wasze auto powinno zaspokajać.  Na przykład czy potrzebujecie:
Miejsce na dodatkowych pasażerów lub ładunek.
Napęd na wszystkie koła.
A może dodatkowe poduszki powietrzne dla samochodu rodzinnego.
Wszystkie te informacje są niezmiernie ważne, dlatego warto o nich pamiętać odwiedzając salony samochodowe. 

Przeanalizujcie rynek. Znając swoje potrzeby i budżet, warto teraz sprawdzić, gdzie należy szukać swojego pierwszego samochodu. Na wielu stronach możecie odnaleźć opinie i zbiór najważniejszych informacji i danych technicznych związanych z pojazdami, które was interesują.  

 Rozważcie najlepsze opcje opłaty auta. Gdy decydujecie się na zakup pierwszego auta w salonie na raty rozważcie najlepsze opcje spłaty. Zanim udacie się do salonu warto skorzystać z sugestii np. Ekspertów z banku, gdzie zostaną przedstawione wam być może lepsze stawki, możliwości. Następnie wysłuchajcie uważnie co mają do zaoferowania wam agencji z salonu samochodowego nie przedstawiając im swojego wstępnego planu. Na tej podstawie wybierzecie najlepszą opcję, jaka wam odpowiada. 

Ubezpieczenie. Będziecie potrzebować ubezpieczenia, a niektóre firmy mogą nie zaoferować wam najlepszej oferty. Ubezpieczyciele lubią sprawdzonych, przewidywalnych, stabilnych kierowców, ponieważ stwarzają mniejsze ryzyko kosztownego wypadku i wypłaty. Zakładając, że wy natomiast jesteście kupującym po raz pierwszy, młodzi i mniej doświadczeni, same ubezpieczenie może być kosztowne.  

samochód, samochody, marki samochodów
fot. unsplash.com

Przetestujcie auto. Gdy już ustalicie najważniejsze kwestie warto przetestować auto. Jazda próbna jest bardzo ważna, możecie wtedy sprawdzić, jak samochód sprowadza się podczas jazdy. Jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas przejażdżki.  

  • Sprzęgło – czy nie jest ono zużyte i nie wymaga wymiany. 
  • Osiągi – Jak zachowuje się samochód podczas przyspieszania? Czy to ciągnie na bok? Nasłuchujcie dziwnych dźwięków lub wibracji. 
  • Jazda z dużą prędkością – Problemy z przednią częścią pojazdu mogą być maskowane przy niskich prędkościach, dlatego warto trochę przyśpieszyć podczas jazdy, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. 
  • Płynna zmiana biegów – czy podczas zmiany biegów skrzynia biegów działa płynnie, czy też pojawiają się problemy? 
  • Hamulce – Czy hamowanie reaguje, czy jest miękkie i wymaga dużego nacisku? Zwróćcie uwagę również na to, czy samochód ściąga na bok podczas hamowania. 

Wybór odpowiedniego samochodu nie jest proste. Należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, które są bardzo istotne w ostatecznym rozrachunku. Kierując się powyższymi punktami możecie mieć pewność dobrego wyboru, który ostatecznie będzie wam służył przez lata. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here