Urządzamy łazienkę – lista elementów wyposażenia

0
501

Urządzanie łazienki może być naprawdę przyjemne. Perspektywa wybierania kolorów i form, które najlepiej oddadzą nasz osobisty styl, przeglądanie inspiracji i poszukiwanie funkcjonalnych rozwiązań to okazja, by puścić wodze fantazji. Z drugiej strony, na wystrój wnętrza składają się również elementy, których wybieranie i kupowanie nie jest zbyt ekscytujące. Nie można o nich zapomnieć – są bowiem niezbędne dla stworzenia estetycznego i wygodnego wnętrza. O jakich produktach musimy pamiętać?

Strefa kąpielowa

Podstawowym elementem wyposażenia strefy kąpielowej jest wanna lub kabina prysznicowa. Choć w przypadku małych łazienek częściej stosuje się drugą opcję, niewielki metraż nie zawsze pozbawia nas możliwości wyboru. Jedną z kwestii, o których trzeba pamiętać, kupując wannę lub kabinę, jest dobór rozmiaru i kształtu produktu do wielkości pomieszczenia. Umożliwi to optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni przy jednoczesnej dbałości o komfort użytkowników.

W strefie kąpielowej nie może też zabraknąć elementów chroniących pozostałe części pomieszczenia przed zachlapaniem. Do wyboru mamy różnego rodzaju zasłonki, drzwi wnękowe czy parawany.

Bardzo istotnym zakupem jest też bateria do prysznica lub wanny. Warto tutaj zaznaczyć, że wybierając wannę wolnostojącą,trzeba zwrócić uwagę na to, by obok niej znalazło się dość miejsca dla baterii podłogowej.

W przypadku prysznica bardzo ważny jest też dobór brodzika o kształcie i głębokości dopasowanej do naszych potrzeb. Jeśli mamy w planach kabinę typu walk-in, konieczny będzie z kolei zakup montowanego w posadzce odpływu, zapewniającego skuteczne odprowadzanie wody.

Strefa umywalkowa

Umywalka oraz towarzyszące jej meble i akcesoria to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Produkty te są bardzo zróżnicowane — nie tylko pod względem kształtu czy rozmiaru, ale przede wszystkim sposobu montażu. To, jaki rodzaj umywalki najlepiej wybrać do swojej łazienki, zależy od kilku czynników. Oprócz wygody użytkowania i estetyki należy wziąć też pod uwagę dostępną przestrzeń oraz ilość miejsca potrzebnego do przechowywania rzeczy. W przypadku niektórych typów umywalek (np. nablatowych i wpuszczanych w blat) musimy pamiętać też o dopasowaniu montowanej pod spodem szafki.

Urządzając strefę umywalkową, nie można też zapomnieć o armaturze. Do wyboru mamy między innymi baterie stojące i ścienne, z jednym lub dwoma uchwytami.

Miska WC

Podobnie jak w przypadku umywalek, obecnie możemy wybierać spośród wielu różnych modeli mis WC. W nowoczesnych łazienkach doskonale sprawdzają się WC podtynkowe, w których muszla jest zawieszona na instalowanym w ścianie stelażu. Rozwiązanie to jest nie tylko estetyczne, ale i trwałe oraz wygodne. Z tego powodu wypiera popularne dotąd kompakty.

Oprócz miski WC niezbędny będzie zakup deski sedesowej. Warto wybierać modele wolnoopadające, bardzo wygodne w użyciu. Szczególnie poleca się je do łazienek, z których korzystać będą dzieci; pozwalają bowiem wyeliminować ryzyko przytrzaśnięcia palców.

Meble łazienkowe

Meble łazienkowe to przede wszystkim elementy do przechowywania – szafki, słupki, regały i półki. Pozwalają one uporządkować przestrzeń, a przy tym dopełniają wystrój, często definiując charakter pomieszczenia.

W niewielkich łazienkach doskonale sprawdzają się podwieszane szafki; mogą być bardzo pojemne, a przy tym nie zajmują miejsca na podłodze. Ciekawym rozwiązaniem są modele z lustrzanymi frontami, które mogą zastępować klasyczne lustro umieszczane nad umywalką.

Akcesoria

Urządzając łazienkę, nie możemy zapomnieć o różnego rodzaju akcesoriach. Jednym z najważniejszych elementów jest lustro. Nie tylko pełni ono funkcję użytkową, ale i zdobi wnętrze, optycznie je powiększając i rozświetlając.

Niezbędnym elementem wyposażenia łazienki jest również grzejnik. Największą popularnością obecnie cieszą się modele drabinkowe, pozwalające na szybkie suszenie i ogrzewanie ręczników lub ubrań.

Bardzo ważne jest też oświetlenie. W łazience muszą znaleźć się minimum dwa źródła światła — na suficie oraz obok lustra.

Urządzając łazienkę, warto nie ograniczać się jedynie do niezbędnych sprzętów. O ile nie planujemy całkiem minimalistycznej aranżacji, na liście zakupów powinny znaleźć się też różnego rodzaju dekoracje. Może być to na przykład ozdobna lampa, żywa lub sztuczna roślina doniczkowa lub sprzęt elektroniczny taki jak głośnik czy radio. Dzięki nim wnętrze sprawi wrażenie dopracowanego, a przebywanie w nim będzie naprawdę przyjemne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here