Szybkozłączki to jeden z elementów o wszechstronnym zastosowaniu. Warto wiedzieć, że można je wykorzystywać w laboratoriach, systemach smarowania oraz w technice medycznej. Do czego jednak wykorzystuje się szybkozłączki w przemyśle oraz pneumatyce? Wyjaśniamy to oraz przedstawiamy, jakie są rodzaje szybkozłączek.
Podstawowe grupy funkcjonalne szybkozłączek
Szybkozłączki, tak samo jak większość innych elementów pozwalających na tworzenie instalacji, można dzielić ze względu na różne parametry. W przypadku podziału ze względu na funkcjonalność, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje – szybkozłącza jednostronnie odcinające oraz obustronnie odcinające, nazywane po prostu szybkozłączkami dwustronnymi. Urządzenia te znajdują się w asortymentach wyspecjalizowanych sklepów. Należy do nich między innymi Air-Com, posiadający szeroki wybór produktów do instalacji pneumatycznych.
Budowa szybkozłączek
Czym charakteryzuje się budowa szybkozłączek? Kupując kompletny zestaw, powinniśmy nabyć dwie części: złącze samoodcinające (czyli gniazdo szybkozłączki) oraz wtyk złącza (nazywany też króćcem). Gniazdo składa się z korpusu, zaworu i elementów ruchomych, takich jak np. sprężyny. Zawór wykorzystywany do zbudowania szybkozłączki pozwala na szybkie i bardzo precyzyjne odcięcie przepływu medium. Króciec służy do dociskania i zabezpieczania. Zazwyczaj nie posiada elementów ruchomych. Wyjątek stanowią szybkozłączki dwustronne, gdzie króciec posiada dodatkowy zawór.
Szybkozłączki w pneumatyce – kiedy są wykorzystywane?
Oba rodzaje szybkozłączek znajdują zastosowanie w instalacjach hydraulicznych, przewodach gazowych oraz innych typach instalacji pneumatycznych, np. w sytuacji, w której konieczne jest umożliwienie szybkiego złączania i rozłączania przewodów. Zastosowanie szybkozłączek pozwala zniwelować ryzyko wycieku medium, dzięki czemu cała instalacja działa bardziej efektywnie i ekonomicznie. W przemyśle szybkozłączki wykorzystywane są w miejscach o wysokim stopniu zagrożenia dla użytkownika, pracownika lub środowiska.
Szybkozłączki są jednymi z elementów, które pozwalają na tworzenie efektywnych i bezpiecznych instalacji pneumatycznych. Znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle, w którym wykorzystywane są m.in.:
- przy budowie maszyn,
- w środowiskach medycznych oraz laboratoryjnych,
- podczas tworzenia systemów pomiarowych,
- w systemach smarowania,
- w urządzeniach ciśnieniowych
- i innego rodzaju maszynach, służących np. do pakowania.
Szybkozłączki można znaleźć również w instalacjach montażowych, a nawet w aplikacjach z dziedziny przemysłu zbrojeniowego. Nie należy zapominać również o tym, że szybkozłączki wykorzystywane są w rolnictwie przemysłowym.
Wszelkiego rodzaju szybkozłączki w ofercie Air-Com
Jak wykazano powyżej, szybkozłączki znajdują szereg zastosowań. Dlatego też poszczególne ich modele muszą się znacząco od siebie różnić, aby pasować do poszczególnych instalacji. Wszelkie szybkozłączki wykorzystywane w pneumatyce i przemyśle znaleźć można w Air-Com. Jest to sprzedawca, a jednocześnie producent szybkozłączek oraz wielu innych elementów instalacji pneumatycznych i przemysłowych. Firma od lat posiada status eksperta w dziedzinie pneumatyki, będąc docenianą w Polsce oraz poza granicami kraju. Produkty od Air-Com wyróżnia efektywność działania i duża wytrzymałość. To wszystko za sprawą wykorzystania najlepszych materiałów konstrukcyjnych oraz innowacyjnych technologii podczas składania poszczególnych elementów.