Kiedy nie odnawia się automatycznie ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, czyli po prostu OC, to obowiązkowa opłata, którą musi uiścić każdy właściciel auta. Mówimy o płatnościach cyklicznych, które nie w każdej sytuacji odnawiają się automatycznie. Właśnie tym przypadkiem zajmiemy się w poniższym tekście.

OC, czyli jak wygląda sytuacja w większości przypadków?

Zanim przejdziemy do tematu, którego dotyczy artykuł, warto wspomnieć o tym, jak sytuacja wygląda zwykle, dla dużej liczby kierowców. W związku z tym, że OC jest obowiązkową opłatą, to firmy, które tego typu polisy sprzedają, muszę poinformować o zbliżającym się jej końcu. Dzięki temu nie sposób przeoczyć choćby możliwości zmiany ubezpieczeniodawcy.

Natomiast mowa tutaj o informacji o ubezpieczeniu, które odnawia się automatycznie. Oznacza to, że polisa nie wygasa samoistnie. Tak wygląda to w większości przypadków. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie jest tak zawsze. Dokładny opis takich sytuacji, kiedy OC nie przedłuży się automatycznie, znajdziecie pod tym linkiem.

Zapłać na czas

Nie powinno nikogo dziwić to, że za wybraną polisę należy regularnie uiszczać płatności. Gdy wybraliśmy opcję jednorazowej wpłaty, to nie musimy martwić się kolejnymi ratami w trakcie roku. Natomiast gdy zdecydowaliśmy się na rozłożenie należności na kilka mniejszych kwot, to wtedy musimy pamiętać o kolejnych ratach. Ubezpieczyciel często przypomina o terminach, a już na pewno wtedy, gdy nie są one regulowane na czas. W sytuacji gdy nie zapłacimy kolejnej raty, to zawarta umowa nadal obowiązuje, ale jest tutaj pewna kwestia, jakiej trzeba być świadomym.

A mianowicie chodzi o to, że OC nie odnowi się już automatycznie w kolejnym okresie, bo zalegamy w płatnością. Zatem w następnym roku nasz pojazd już nie będzie ubezpieczony. A co w przypadku sprzedaży, czy przekazania auta inne osobie?

Sprzedaż samochodu, a obecna polisa OC

Osoby, które kupiły pojazd używany lub też dostały od kogoś i są nowymi właścicielami, mogą bez przeszkód korzystać z obecnej polisy do końca okresu, na jaki została zawarta. Tutaj ten termin jest szczególnie istotny, dlatego należy go sprawdzić. Trzeba to zrobić z tego powodu, że w momencie, gdy nastąpiła sprzedaż, to OC nie przedłuża się samoistnie. Jednak dobrą informacją jest to, że nie ustanie także nagle w momencie zawarcia transakcji. W takiej sytuacji można po prostu przedłużyć polisę w obecnej firmie, albo też poszukać bardziej atrakcyjnej oferty.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej wyjątkowej sytuacji, czyli krótkoterminowym OC. Taka umowa zawierana zwykle na 30 także jest możliwa, choć dotyczy raczej samochodów zabytkowych, którymi tylko okresowo wyjeżdżamy na drogę, lub takich, sprowadzonych z zagranicy, ale jeszcze niezarejestrowanych. Tego typu polisa nie odnowi się automatycznie, ale wygaśnie po danym okresie. Należy zdawać sobie z tego sprawę i z wszystkich powyższych sytuacji, ponieważ kary za brak ważnego OC są wyższe z roku na rok. Zapominalstwo, w tym wypadku jest dość kosztowne.

Każdy kierowca, który chce ubezpieczyć pojazd, powinien rozważyć zakup online, a pomóc w zestawieniu najtańszych ofert może proste narzędzie – OC kalkulator. Wystarczy wpisać podstawowe dane pojazdu i po sprawie. Pamiętajcie, nie warto odkładać decyzji o zakupie OC, bo grożą za to surowe kary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here