Skuteczne sposoby na wzdęcia

Wzdęcia pacjenci opisują najczęściej jako uczucie pełności w jamie brzusznej oraz zwiększoną ilość gazów. Objawiają się one powiększonym obwodem brzucha, bólem brzucha i ogólnym dyskomfortem trawiennym. Gdy pojawiają się uciążliwe wzdęcia, chcemy się ich pozbyć szybko i skutecznie. Możemy wypróbować kilka sposobów ograniczających przykre objawy.

Czym dokładnie są wzdęcia? Objawy wzdęć brzucha

Patofizjologia wzdęć jest bardziej skomplikowana niż może się wydawać. Wrażenie przemieszczających się „bąbelków” w brzuchu jest subiektywne i nie ma realnego odzwierciedlenia w tym, co dzieje się w przewodzie pokarmowym. Wiele wskazuje na to, że odczuwanie wzdęć nie jest równoznaczne ze zwiększoną ilością gazów w jelitach.

W definicji wzdęć pojawiają się cztery czynniki, które współwystępują lub wpływają na siebie: aktywność ścian przewodu pokarmowego, ilość treści w przewodzie pokarmowym, obiektywna zwiększona objętość brzucha oraz subiektywne uczucie wzdęcia.

Najczęstsze objawy wzdęć to:

  • ból brzucha,
  • kłucie,
  • nasilone oddawanie gazów,
  • czasem zwiększenie obwodu brzucha,
  • uczucie wypełnienia.

Przyczynami tych dolegliwości mogą być: upośledzenie procesów trawiennych, niedrożność jelit, zwiększone połykanie powietrza, nadmierna fermentacja jelitowa, zmieniona motoryka jelit, nadwrażliwość lub nietolerancja pokarmowa, a nawet czynniki psychologiczne.

Dopóki wzdęcia nie przybierają formy przewlekłej, wystarczy leczenie objawowe.

Sposób na wzdęcia – symetykon

Symetykon to pierwszy lek, który stosowano do leczenia wzdęć. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w jelitach, ułatwiając ich pękanie i wydalanie. Zmniejszenie objętości gazów w przewodzie pokarmowym przynosi ulgę, choć nie tylko ich nadmierna ilość może być przyczyną wzdęć.

Symetykon jest najczęstszym składnikiem leków na wzdęcia, należy jednak pamiętać, że przewlekłe lub nawracające problemy trawienne trzeba skonsultować z lekarzem. Ten i inne leki na wzdęcia można kupić w aptekach i sklepach internetowych, np. https://www.doz.pl/apteka/k4606-Wzdecia

Sposób na wzdęcia – zioła i napary

Lista roślin leczniczych mających właściwości przeciwwzdęciowe i wiatropędne jest dość obszerna, a ich pozytywne działanie na układ trawienny jest znane od dawna. W walce ze wzdęciami, ale też ogólnie z przejedzeniem i bólem brzucha, warto wspomóc się miętą pieprzową, koprem włoskim, kminkiem, szałwią, korzeniem lukrecji, kolendrą czy dziką różą. Rozkurczowo i łagodząco działają także imbir i aloes. Zioła można spożywać w formie naparów – w aptekach dostępne są gotowe mieszanki ziołowe – albo stosować je jako składnik potraw.

Sposób na wzdęcia – ćwiczenia relaksacyjne

Część badań wykazuje korelację między wzdęciami a stresem, depresją, stanami lękowymi i problemami ze snem. Potrzebnych jest więcej badań na ten temat, niemniej twierdzi się, że u pacjentów z objawami psychologicznymi wzdęcia pojawiają się częściej. Jeżeli wzdęcia współwystępują z silnymi emocjami lub stresem, warto wypróbować ćwiczenia relaksacyjne. Równie korzystna może być ciepła kąpiel lub delikatny masaż brzucha.

Sposób na wzdęcia – dieta

Jeżeli dolegliwości pojawiają się z pewną regularnością, należy się zastanowić nad związkiem między tym, co jemy a wzdęciami. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na produkty, które łatwo fermentują w przewodzie pokarmowym, są to: warzywa kapustne, warzywa strączkowe, cebula, makarony i inne produkty zbożowe, śliwki, gruszki, jabłka, brzoskwinie, kukurydza, ziemniaki, owies, mleko, lody i sery pleśniowe. Należy również wykluczyć z diety wszystkie składniki zawierające fruktozę, laktozę, fruktany oraz alkohole polihydroksylowe (sorbitol, mannitol, ksylitol). Najlepiej produkty z tych grup po kolei eliminować z jadłospisu i w ten sposób sprawdzić, co przyniesie najlepsze efekty. Pomocna może okazać się też umiarkowana aktywność fizyczna, która zapobiega zaleganiu treści pokarmowej.

Bibliografia:

  1. E. Lacy, S. L. Gabbard, M. D. Crowell, Pathophysiology, Evaluation, and Treatment of Bloating, „Gastroenterology & Hepatology”, nr 7 (11) 2011, s. 729-739.
  2. Y. Seo, N. Kim, D. H. Oh, Abdominal Bloating: Pathophysiology and Treatment, „Journal of Neurogastroenterology and Motility”, nr 19 (4) 2013, s. 433-453.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here