Różne rodzaje szkła

Szkło jest na tyle wyjątkowym materiałem, że bez względu na upływ czasu, zawsze zajmuje wysoką pozycję w budownictwie oraz w aranżacji wnętrz. Zmieniają się sposoby jego produkcji, sposoby wykorzystywania w dekoracji mieszkania, ale nie zmienia się popularność szkła.

Produkty ze szkła

Dopiero w momencie zakupu konkretnego szklanego produktu, zaczynamy się dowiadywać ile rodzajów szkła jest wykorzystywanych do produkcji konkretnego produktu. Na przykład decydując się na kabinę prysznicową, okazuje się, że możemy wybierać na przykład wśród szkła hartowanego, barwionego, samoczyszczącego, bezpiecznego lub giętego. Jeśli zastanawiamy się nad montażem ścianki szklanej, to najprawdopodobniej usłyszymy o możliwości zastosowania takiego szkła, jak szkło bezpieczne, hartowane, dźwiękochłonne, ogniochronne, zespolone, inteligentne, ornamentowe, witrażowe lub przeciwsłoneczne. Decydując się na drzwi wewnętrzne także musimy podjąć decyzję, na jaki rodzaj i kolor szkła się decydujemy. Dopóki więc nie musimy dokonywać tego rodzaju wyborów, najprawdopodobniej nie zastanawiamy się, jak duże urozmaicenie jest w branży szklanej. Co więc się kryje za poszczególnymi nazwami szkła?

Nazwy szkła

Szkło ze względu na zastosowanie dzieli się między innymi na szkło okienne, termoizolacyjne, przeciwsłoneczne, bezpieczne, elewacyjne, luksfery lub pustaki szklane. Szkło okienne jak sama nazwa wskazuje, to szkło, które ma zastosowanie w branży okiennej. Szkło okienne w zależności od rodzaju szyby, ma wiele różnych parametrów zapisanych w formie symboli. Zanim zdecydujemy się na dokonanie zamówienia, to dobrze jest zapoznać się z oznaczeniem symboli. Dzięki temu nie przegapimy szczegółu, który później może wpływać na jakość używania okien. Szkło termoizolacyjne i przeciwsłoneczne znajduje swoje zastosowanie w dużych oknach, ogrodach zimowych, zabudowie tarasów ogrodowych. Zastosowanie szkła termoizolacyjnego umożliwia uzyskanie komfortu i oszczędności energii. Z kolei w upalne, słoneczne dni, funkcje termoizolacyjne szkła, zabezpieczają przed przedostaniem się wysokiej temperatury do budynku. W branży szklarskiej często spotykamy pojęcie szkła bezpiecznego. Jest to specjalny rodzaj szkła, który minimalizuje ryzyko skaleczenia podczas stłuczenia i rozbicia. Szkło bezpieczne VSG to szyby, które połączone są ze sobą specjalną folią. Ta znajdująca się między szybami folia jest zabezpieczeniem przed rozpadem szkła na drobne kawałki. Nawet, gdyby doszło do pęknięcia, to szkło bezpieczne, inaczej nazywane również szkłem laminowanym, będzie trzymać się folii PVB. Szkło bezpieczne wykorzystywane jest przez firmę Binglass jako materiał na balustrady zewnętrzne oraz wewnętrzne, ścianki szklane, ścianki działowe, ogrody zimowe, tarasy ogrodowe. Jednym z bezpiecznych rodzajów szkła jest również szkło hartowane. Podczas jego produkcji poddawane jest ono takim procesom technologicznym, które sprawiają, że jest bardzo wytrzymałe pod względem mechanicznym i termicznym. Jego ogromną zaletą są drobne, zaokrąglone kawałki, które nie okaleczają ciała podczas sprzątania po ewentualnym stłuczeniu szyby. Szkło hartowane ma swoje zastosowanie w produkcji ścianek działowych, drzwi, kabin prysznicowych, mebli. Często stosuje się je także w zadaszeniach, balustradach lub przegrodach. Innym rodzajem szkła bezpiecznego jest szkło zbrojone. Wyjątkowość tego rodzaju szkła polega na tym, że posiada ono wtopioną wewnątrz siatkę metalową wykonaną z drutu stalowego. Szkło zbrojone cechuje się wyjątkową odpornością na uderzenia lub działanie ognia. Intrygującą nazwę ma szkło inteligentne. Zawdzięcza ją temu, że dzięki zastosowaniu tego rodzaju szkła, można zmniejszyć koszty ogrzewania, klimatyzacji, a także oświetlenia. Zawiera ono w sobie materiały aktywne, które pod wpływem napięcia elektrycznego, ciepła albo światła zmieniają stopień przezroczystości szkła.

Szkło dekoracyjne

Jednym z ozdobnych rodzajów szkła jest szkło ornamentowe. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju szła, nadaje się wyjątkowego, unikalnego charakteru przestrzeni. Między innymi ze względu na te właściwości, szkło ornamentowe często jest wybierane do ścianek szklanych, paneli szklanych, drzwi lub kabin prysznicowych. Innym pięknym dekoracyjnym rodzajem szkła jest szkło witrażowe. Nie tylko chroni przed nasłonecznieniem, ale także ze względu na możliwość zasłaniania widoczności, może być zastosowany nawet w takich pomieszczeniach jak łazienka czy toaleta. Dawniej do dekoracji często używano luksferów, czyli jednolitych kawałków szkła w formie bloczków. Dzisiaj są to ciągle popularne szklane ozdoby. Bardzo podobnie do luksferów wyglądają pustaki szklane. Jednak dzięki temu, że pustaki składają się z dwóch wytłoczonych elementów szkła, to wykazują lepsze właściwości izolacyjne niż luksfery.

Szkło daje dużo możliwości ciekawej aranżacji pomieszczeń. Jest ono bardzo uniwersalnym materiałem stosowanym w wielu dziedzinach. Dzięki swoim licznym zaletom jest produktem, po który sięga wiele dekoratorów i projektantów wnętrz. Warto więc wiedzieć, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rodzaje szkła.

Więcej ciekawostek znajdziesz w serwisie https://kolekcjonerzy-krakow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here