Rozliczenie podatku przez Internet

Osoby, które pragną rozliczać podatek przez Internet mogą cieszyć się wieloma cennymi poradami, pomocami i programami. W dobie komputerów możemy korzystać z wielu udogodnień, które sprawiają, że życie staje się znacznie łatwiejsze. Doskonałym przykładem są nowoczesne rozwiązania oferowane przez Ministerstwo Finansów, które pozwalają na szybkie i bezproblemowe rozliczenie dochodu za ubiegły rok bez wychodzenia z domu.

 1. Rozliczenie PIT 37 – jak to zrobić?
 2. Rozliczenie podatku przez Internet – łatwiejsze niż dotychczas

Rozliczenie PIT 37 – jak to zrobić?

W obecnych czasach rozliczanie podatku dochodowego staje się znacznie prostsze. Dzieje się tak, gdyż państwo oferuje nam ciekawy program do PIT. Jest to specjalnie zaprojektowana usługa e PIT, która wymaga wyłącznie dostępu do sieci. Strona internetowa e PIT oferuje dwa sposoby logowania – pierwszy z nich wymaga użycia danych podatnika, do których należą:

 • numer PESEL (bądź data urodzenia i NIP),
 • kwota przychodu, którą udało nam się uzyskać w 2019 roku,
 • kwota nadpłaty/niedopłaty, jaka widnieje na deklaracji za 2019 rok,
 • jedna z kwot przychody za 2020 rok, jaką możemy znaleźć w informacji od płatnika lub na dokumencie PIT-11.

Te informacje są niezbędne, by móc zalogować się w systemie, bez konieczności korzystania z profilu zaufanego i składania podpisu elektronicznego.

Druga opcja to korzystna forma dla tych, którzy posiadają już własny profil zaufany i nie mają problemu z podpisem elektronicznym. Profil zaufany to w pełni darmowe narzędzie internetowe, z pomocą którego można bez większych przeszkód potwierdzić tożsamość konkretnego człowieka w Internecie. Profil zaufany pozwala również załatwić wiele spraw przy pomocy Internetu, bez wychodzenia z domu. Zaliczamy do tych spraw chociażby wnioski o zasiłki socjalne, możliwość umówienia wizyty w ZUS czy sprawdzenie wykorzystanych dotychczas punktów karnych.

Przy użyciu profilu zaufanego można także wypełnić PIT online. Jest to niebywałe ułatwienie dla osób, które mają dużo pracy i nie mogą bezpośrednio udać się do urzędu skarbowego z wypełnionym wnioskiem.

Rozliczenie podatku przez Internet – łatwiejsze niż dotychczas

Rozliczenie PIT 37

Sama usługa rozliczenia podatku przez Internet to rzecz banalnie prosta. Jednak w 2019 roku Ministerstwo Finansów postanowiło jeszcze bardziej ułatwić życie swoim podatnikom. Od tego czasu na stronie e PIT znaleźć można już częściowo wypełnione formularze podatkowe.

Komu dedykowane są te dokumenty? Osobom, które rozliczają się przy pomocy najbardziej popularnych deklaracji PIT 37 bądź PIT 38. Są to podatki najbardziej znane i dotyczą przychodów z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie oraz przychodów kapitałowych. W roku 2020 uzupełnione zostały także deklaracji PIT 28 oraz PIT 36, jednak osoby, które prowadzą działalność gospodarczą będą musiały samodzielnie poradzić sobie z uzupełnieniem formularzy.

Korzystając z programu e PIT, warto dokładnie sprawdzić uzupełnione już druki, tak, by nie zostawić w nich żadnych ewentualnych błędów. Naszej interwencji wymagają formularze, jeśli:

 • rozliczamy się wspólnie z małżonkiem,
 • jeśli chcemy przekazać 1% podatku na cele dobroczynne,
 • jeśli chcemy zmodyfikować dane o ulgach,
 • jeśli chcemy zmienić dane dotyczące ulgi dla dzieci bądź dodać tę ulgę,
 • jeśli chcemy zmienić numer konta bankowego, na który ma zostać wysłana ewentualna nadpłata.

Korzystanie z programu e PIT to ogromne ułatwienie dla wszystkich podatników. Nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy mieć przy sobie PIT 11 oraz znać swoje dane, by dobrze wypełnić potrzebne deklaracje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here