wybieramy płytki

Płytki ceramiczne to najpopularniejszy wybór materiału, którego zastosowanie jest naprawdę szerokie. Bez względu na to, czy planujemy remont kuchni, łazienki, czy tarasu, mnogość dostępnych na rynku produktów tego typu z pewnością spełni wszystkie nasze oczekiwania. Z jednej strony tak szeroki wybór działa na naszą korzyść z drugiej jednak, może prowadzić do sporego dylematu, dotyczącego wyboru szczególnie dla osób, które nie są zaznajomione z tematem płytek ceramicznych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu płytek?

Rozmiar płytki ceramicznej

Rozpocznijmy od najbardziej prozaicznej kwestii, które jednak ma ogromne znaczenie widoczne po zakończonym remoncie. Mowa tu mianowicie o rozmiarze płytek. Obecnie na rynku dostępne są płytki w wielu różnych rozmiarach. Weźmy na przykład gres – rodzaje i różnice w gatunkach są istotne podczas wyboru wymarzonego produktu, jednak to właśnie rozmiar płytki będzie pierwszą cechą, jak rzuci się gościom przy podziwianiu efektów naszego remontu. Jak zatem dobrać odpowiedni rozmiar do pomieszczenia? Duże pomieszczenia są idealnym miejscem do zastosowania dużych płytek powyżej 30 centymetrów. Jeśli jednak celem remontu jest malutka łazienka, tak duże płytki mogą skutecznie zmniejszyć optycznie pomieszczenie. Wtedy zastosujmy tradycyjną mozaikę lub małe płytki ceramiczne. 

płytki ceramiczne

Parametry ścieralności płytek

Myśląc o wyposażeniu swojej podłogi w płytki, powinniśmy zwrócić uwagę na parametr ścieralności. Niska ścieralność oznacza, że płytki są podatne na uszkodzenia, częstą eksploatację oraz na brud, który niechcący wnosimy do pomieszczenia. Dlatego też decydując się na płytki ceramiczne na podłodze, zawsze zadbajmy o to, by wybrany produkt charakteryzował się wysoką odpornością na ścieralność. 

Parametr nasiąkliwości płytek

Choć rzadko kiedy myślimy o tym, planując remont, nasze płytki mogą nasiąkać wodą. Jeśli remontowane pomieszczenie nie jest narażone na ciągłą wilgoć, kwestia ta nie powinna spędzać nam snu z powiek. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy planujemy położyć płytki w łazience. Tam nasiąkliwość kafelek nie powinna przekroczyć wartości 3%. W przypadku najbardziej odpornego na wodę materiału jednoznacznie możemy stwierdzić, że to właśnie płytki gresowe charakteryzują się najmniejszą nasiąkliwością, co plasuje je na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych płytek do łazienki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here