Programowanie obrabiarek CNC

Słysząc (czytając) słowo programowanie, od razu oczyma wyobraźni widzimy długie linie zawierające nieznane nam słowa, liczby, dziwne znaki i kod, który równie dobrze mógłby być napisany po chińsku albo kodem z filmu Matrix. Okazuje się jednak, że w XXI wieku zwykły szary „Kowalski” jest w stanie zaprogramować frezarki CNC (lub inne obrabiarki CNC) zupełnie tego kodu nie znając, nie rozumiejąc a w niektórych sytuacjach nawet… nie widząc.

Pierwszym rozwiązaniem jest użycie systemu dialogowego, w które wyposażone są właściwie wszystkie nowożytne obrabiarki CNC – na przykładzie frezarki CNC wiodącego amerykańskiego producenta Haas, proces programowania w zintegrowanym systemie VPS (Visual Programming System – wizualny system programowania) ogranicza się do wypełnienia tabelki z odpowiedziami na pytania. Jeżeli chcemy wykonać otwór, to wpisujemy po prostu informacje:

  •     Którym narzędziem wykonać otwór?
  •     Na jaką głębokość?
  •     Z jakimi parametrami?
  •     Czy chcemy go wiercić, czy również powiercać, rozwiercać, gwintować lub wytaczać?
  •     Ile tych otworów chcemy wykonać?
  •     Gdzie mają być umieszczone?

…a obrabiarka sama za nas stworzy, wygeneruje i wykona kod potrzebny jej do wykonania operacji zgodnie z poleceniem.

Korzystanie z systemów graficznych, podobnie jak pisanie kodu bezpośrednio na sterowniku ma jedną istotną wadę – kupujemy frezarki CNC po to, aby frezowały. Obrabiarki CNC mają obrabiać, żeby zarobić na siebie, operatora, utrzymanie firmy. Natomiast „zaprzęgając” je do dialogu ekranowego z operatorem, zmieniamy je w bardzo duży i drogi komputer, czego można łatwo uniknąć decydując się na oprogramowanie typu CAM (Computer Aided Manufacturing). Przykładem takiego programu może być Esprit TNG, którego dystrybutorem jest firma Abplanalp (posiadająca w swojej ofercie również obrabiarki, narzędzia, chłodziwa i kompletną ofertę potrzebną do prowadzenia obróbki skrawaniem).

Program typu CAM, pozwala za pomocą typowego komputera klasy PC, tworzyć ścieżki obróbkowe w oparciu o model 3d lub rysunek techniczny, podczas gdy obrabiarka pracuje – oznacza to dużą oszczędność czasu i pieniędzy, ale też umożliwia wykonanie znacznie bardziej zaawansowanych kształtów i zmniejszenie ilości ewentualnych błędów oraz automatyczny dobór parametrów i strategii obróbkowych.

W przeciwieństwie do programowania na panelu obrabiarki, programowanie poprzez Esprit TNG jest też transponowalne między maszynami – jeżeli posiadamy frezarki CNC różnych producentów, to program stworzony w oprogramowaniu CAM może być uruchomiony na każdej z nich, bez żadnych modyfikacji, dzięki czemu łatwiej zachować elastyczność i poprawnie rozłożyć zamówienia na naszej obrabiarce CNC. Jest to zwłaszcza istotne, kiedy decydujemy się na zakup obrabiarek używanych np. przez największy polski portal ogłoszeniowy dedykowany obrabiarkom, narzędziom i częściom zamiennym – www.obrabiarka.pl, gdyż kupując frezarki CNC z drugiej ręki mamy mniejszą możliwość doboru typu sterowania czy rocznika, niż decydując się na maszyny nowe. Na portalu Obrabiarka.pl możemy również zaopatrzyć się we wspomniane oprogramowanie CAM na nasze obrabiarki CNC, jeżeli tylko producent oprogramowania dopuszcza tego typu cesję licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here