Od segregacji śmieci nie uciekniesz! Sprawdź, jak odpowiednio dobrać pojemniki na śmieci

0
693

Segregacja śmieci wprowadzana jest dziś właściwie wszędzie. Różnokolorowe kosze do segregacji można spotkać na ulicach miast, w miejscach publicznych jak dworce, w firmach, biurach, przedsiębiorstwach wytwórczych, a także prywatnych domach i mieszkaniach. W segregacji odpadów najważniejszy jest ich właściwy podział, do czego niezbędne są odpowiednie pojemniki. Jak właściwie dobrać je do własnego domu i dlaczego jest to tak ważna kwestia?

Dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna?

Ogromna ilość produkowanych odpadów i trudności z ich właściwym składowaniem są poważnym problemem na całym świecie. Wielu odpadów nie sposób w żaden sposób przetworzyć czy ponownie wykorzystać. Co więc z nimi zrobić? Porzucić na wysypisku, a może pozbyć się w środowisku wodnym? Takie działania są niestety od wielu lat prowadzone na wszystkich kontynentach, co ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dziś efekty zaczynają być jasno widoczne w naturze, a problem urasta do skali globalnej.

Statystyczny Polak produkuje rocznie aż około 350 kg odpadów! Możliwość odzyskania i ponownego wykorzystania przynajmniej części z nich już jest w stanie poprawić panującą na świecie sytuację. Jednocześnie odzyskiwanie surowca jest rozsądnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw, które mogą pracować na materiałach pochodzących z recyklingu. Nie ma konieczności pozyskiwania nowych surowców, a jednocześnie zmniejsza się ilość składowanych odpadów.

Duże pojemniki do segregacji śmieci w przestrzeni publicznej
Duże pojemniki do segregacji śmieci w przestrzeni publicznej, fot. Eco-market.pl

Jakie śmieci można przetworzyć? Pojemniki do segregacji w eco-market.pl wybierane do domów i przydomowych ogródków przeznaczone są przede wszystkim na:

  • metale i tworzywa sztuczne oznaczone kolorem żółtym, gdzie wrzucać można puszki, plastikowe butelki, czy foliowe opakowania;
  • szkło oznaczone kolorem zielonym, co ważne nie powinno być to szkło okienne, pochodzące z luster, ani żarówek;
  • papier oznaczone kolorem niebieskim, do zbierania czystych kartonów, ulotek, gazet, książek, zeszytów czy dokumentów.

Wśród oznaczeń pojemników do segregacji śmieci można spotkać się także z kolorem brązowym oznaczającym odpady biodegradowalne jak resztki owoców i warzyw oraz z kolorem czarnym lub szarym, odnoszącym się do śmieci zmieszanych nienadających się do segregacji.

Pojemniki do segregacji do domu lub biura
Pojemniki do segregacji do domu lub biura. fot. Eco-market.pl

Pojemniki do segregacji śmieci – rodzaje, materiały i pojemność

Na co zwrócić uwagę, wybierając pojemniki do segregacji odpadów? Pierwsze, co warto omówić, to ich rodzaje. Głównie pojemniki dzieli się pod kątem przeznaczenia na zewnętrzne, zwykle duże i koniecznie odporne na warunki atmosferyczne oraz wewnętrzne, mniejsze, wolnostojące lub montowane w szafkach czy szufladach. Wśród pojemników zewnętrznych wymienia się głównie trzy dostępne modele, mianowicie stelaże na worki, duże kubły z dwoma kółkami i rączką oraz kosze z pokrywą. Wśród zewnętrznych natomiast znaleźć można całą masę większych i mniejszych koszy o różnych kształtach i układzie, a także designie dopracowanym pod kątem stylu nowoczesnych mieszkań.

Małe kosze do segregacji odpadów pod zlew
Małe kosze do segregacji odpadów pod zlew, fot. Eco-market.pl

Kolejna ważna kwestia to materiały wykonania pojemników. Najczęściej jest to tworzywo sztuczne, które pozwala na tworzenie koszy stosunkowo niewielkim kosztem w wielu kształtach, rozmiarach, a nawet kolorach. Alternatywą jest wybór kosza metalowego, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne jak pęknięcia czy złamania przy uderzeniu.

Pojemność koszy dobiera się głównie pod kątem ilości osób mieszkających w domu. W przypadku małych jedno i dwuosobowych gospodarstw domowych zaleca się wybór pojemników o pojemności 120 litrów, w szczególności na odpady z tworzywa sztucznego, których zwykle produkuje się najwięcej. Gdy mowa o rodzinach, w których mieszka więcej osób, warto pomyśleć o większych pojemnikach.

Pojemnik do segregacji odpadów o pojemności 1100l
Pojemnik do segregacji odpadów o pojemności 1100l, fot. Eco-market.pl

Oczywiście pojemność kosza przekłada się bezpośrednio na jego rozmiar, dlatego należy ją także przemyśleć pod kątem posiadanego miejsca. Wiele zależy tu od miejsca zamieszkania. Mając do dyspozycji dom z dużym ogrodem, z powodzeniem można wybrać pojemne pojemniki zewnętrzne i ustawić je przy własnym podjeździe. Mieszkając jednak w małym mieszkaniu w bloku, może pojawić się konieczność wyboru mniejszych pojemników ze względu na ograniczoną przestrzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here