Nowa funkcja Light Biorytm

Na wydajność w pracy, dobre samopoczucie, spokojny sen w dużym stopniu wpływa rytm okołodobowy, zmieniający się pod wpływem naturalnego światła słonecznego. Nowoczesne technologie pozwalają sterować ilością i rodzajami sztucznego oświetlenia, tak aby zbliżyć warunki życia człowieka do naturalnego rytmu. Takim rozwiązaniem jest funkcja Light Biorytm w aplikacji Spectrum Smart.

Biorytm i jego znaczenie

Biorytm, nazywany także rytmem okołodobowym lub zegarem biologicznym, steruje dobową aktywnością człowieka, poprzez regulowanie dopływu światła. To właśnie ilość światła wpływa w największym stopniu na naszą aktywność. Dlatego rankiem i około południa najlepiej sprawdzamy się w pracy, a w godzinach wieczornych zaczyna ogarniać nas senność. Zaburzenia rytmu okołodobowego są przyczyną wielu problemów zdrowotnych, począwszy od bezsenności, aż po choroby układu krążenia, układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne i psychiczne. W dobie cywilizacji XXI wieku trudno jest człowiekowi zachować harmonię z naturą oraz żyć w zgodzie z ruchem obrotowym Ziemi i aktywnością słońca. Z pomocą przychodzą innowacyjne technologie. Inteligentne rozwiązania, takie jak nowa funkcja Light Biorytm w aplikacji Spectrum Smart dają możliwość sterowania domowym oświetleniem w ten sposób, aby współgrało ono z rytmem okołodobowym człowieka.

Aplikacja Spectrum Smart

Aplikacja Spectrum Smart przeznaczona jest dla urządzeń z systemem operacyjnym Android lub iOS. Umożliwia ona, za pomocą kliknięcia lub głosowo, sterowanie oświetleniem domowym, poprzez zmianę barwy i jasności. Dzięki wbudowanemu minutnikowi urządzenie zaprogramowane jest na dany okres czasu, po czym samoczynnie się wyłącza. Grupowanie poszczególnych elementów inteligentnego oświetlenia w domu lub mieszkaniu pozwala zarządzać światłem w poszczególnych pomieszczeniach. Każde z pomieszczeń może zostać objęte konkretnym scenariuszem. Przykładowo, harmonogram pracy oświetlenia sypialni może zakładać włączenie delikatnego światła o godzinie przewidzianej na pobudkę. Natomiast w porze wieczornej, nastrojowe światło pomoże nam przygotować się do snu, a dzięki minutnikowi wyłączy się o konkretnej godzinie. Odrębne scenariusze, z uwzględnieniem warunków pogodowych i indywidualnych potrzeb, można budować np. dla pokoju dziecięcego, salonu lub kuchni.

Nowa funkcja Light Biorytm

Light Biorytm – nowa funkcja w aplikacji Spectrum Smart umożliwia sterowanie oświetleniem, tak aby było ono dopasowane do pory dnia, nastroju oraz indywidualnych preferencji. Intencją twórców było, aby sztuczne oświetlenie w domu współgrało z rytmem dobowym, regulowanym przez światło słoneczne. Do wyboru jest wiele produktów Spectrum Smart z wbudowaną funkcją Biorytm, w tym inteligentne żarówki LED, oprawy sufitowe podtynkowe i natynkowe, czy oprawy na szynoprzewód. Funkcja Light Biorytm umożliwia personalizację domowego oświetlenia i opracowanie planów na poszczególne pory dnia. Dla każdej z pór dnia możliwe jest ustawienie optymalnej jasności i barwy światła. I tak, porą nocną, kiedy zaczyna uwalniać się melatonina, a poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu spada do minimum, światło powinno być delikatne, a finalnie całkowicie się wyłączyć. O poranku powinno nas obudzić światło o barwie neutralnej, stopniowo coraz jaśniejsze. W okresie największej aktywności zawodowej tj. w godzinach około południowych światło powinno być maksymalnie jasne i mieć zimną barwę. Dla pory wieczornej, przeznaczonej na odpoczynek i relaks odpowiednie jest światło o ciepłej barwie, stopniowo zmniejszające jasność. Tak zbudowany harmonogram oświetlenia domu pozwala zbliżyć się do naturalnego rytmu dnia, przekłada się na lepsze samopoczucie, zdrowy sen oraz większą efektywność w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here