Napowietrzacze akwariowe

Napowietrzanie to sprawa obowiązkowa w każdym akwarium. Wszystkie podwodne żyjątka hodowane w zbiornikach potrzebują dostępu do powietrza oraz tlenu. Rybki, krewetki, ślimaki, a także rośliny, nie będą mogły prawidłowo funkcjonować, jeśli nie zastosujesz odpowiedniego napowietrzacza. Zapraszamy do telegraficznego wprowadzenia w temat napowietrzania wody w akwariach – dowiesz się jakie urządzenia warto wybrać, jakie parametry wziąć pod uwagę w czasie zakupu oraz jakie modele napowietrzaczy są warte inwestycji. 

Napowietrzanie w akwarystyce – czyli jak stworzyć warunki przyjazne do życia 

Wszystkie zbiorniki wodne, w których znajdują się ryby, rośliny i inne organizmy żywe, muszą być regularnie napowietrzane. W przypadku naturalnych zbiorników wodnych napowietrzanie jest procesem zachodzącym samoistnie, bez pomocy sztucznych systemów. Dochodzi do niego w wyniku podmuchów wiatru oraz opadów deszczu, przemieszczających górne warstwy wody. Również dzikie zwierzęta – wodne, lądowe i powietrzne – mają swój udział w napowietrzaniu naturalnych zbiorników. 

W akwariach nie dochodzi do samoczynnego napowietrzenia, dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie, które wykona to zadanie. Napowietrzacze wody tworzą dość rozbudowaną i zróżnicowaną kategorię produktów, w których znajdziesz modele przeznaczone do zbiorników o różnym rozmiarze. Głównym zadaniem napowietrzacza będzie wtłaczania w zbiornik rozpuszczonego powietrza, niezbędnego w prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich mieszkańców akwarium. 

Z napowietrzacza można niekiedy zrezygnować – na przykład gdy w Twoim akwarium znajdują się wyłącznie (lub niemal wyłącznie) rośliny. W przypadku akwariów zamieszkiwanych przez rybki, napowietrzanie jest jednak obowiązkowe.

Pompy napowietrzające – rekomendowane produkty 

Wybierając napowietrzacze warto zwrócić uwagę na moc urządzenia i dostosować ją do wielkości akwarium. Najtańsze urządzenia mogą okazać się niewydajne, dlatego lepiej jest wybrać model nieco silniejszy, niż to wynika z wielkości zbiornika. 

Wśród dostępnych napowietrzaczy znajdziesz urządzenia miniaturowe, przeznaczone do niewielkich zbiorników. Do takich należy napowietrzacz Miniboost, dedykowany do akwariów o pojemności nawet powyżej 100 litrów. Urządzenie to jest wysoce trwałe oraz bezawaryjne. Wszystkie jego podzespoły zostały zabezpieczone przed dostępem wilgoci oraz innych szkodliwych czynników. Jego dodatkową zaletą jest niski poziom emitowanych hałasów. Nie wywołuje jednostajnego szumu, który tak często drażni domowników. 

Warto też polecić inne wydajne i ciche napowietrzacze marki Aquael. Oxyboost plus, to urządzenie dostępne w kilku wariantach, dedykowanych do zbiorników o pojemności nawet 300 litrów. Ich zdecydowaną zaletą jest wysoka wydajność, która wynika z zastosowania specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Modele AP 200 oraz APR 300 zawierają dwa osobne wyloty powietrza, które pozwalają na szybsze i bardziej sprawne napowietrzanie. Dodatkowo Oxyboost plus pobiera niecałe 2,5 W energii w ciągu godziny pracy, co stanowi jego istotną zaletę użytkową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here