Modem i router

Nadal bardzo często można zetknąć się z używaniem terminów modem i router zamiennie. Nic dziwnego, w końcu obydwa urządzenia służą do tego samego – pozwalają połączyć się z siecią. Należy jednak mieć na uwadze, że między modemem a routerem występują znaczne różnice. Jakie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Modem a router – definicje

Na początek warto zdefiniować obydwa pojęcia. Zacznijmy od modemu. To urządzenie, które służy do odbioru sygnału internetowego od dostawcy usług. Kiedy sygnał zostanie odebrany, można go odczytać na urządzeniu, np. laptopie, komputerze lub smartfonie. Tym samym, dzięki modemowi można mieć dostęp do sieci w każdym miejscu, do którego dociera zasięg dostawcy. Rola routera jest zupełnie inna. To urządzenie, które nie odbiera sygnału od dostawcy, ale rozdziela sygnał w ramach jednej sieci. Dzięki temu z internetu można korzystać na kilku urządzeniach jednocześnie, łącząc się z siecią bezprzewodową.

Modem a router – najważniejsze różnice

Jakie są najistotniejsze różnice między routerem a modemem? Poniżej zestawienie kluczowych różnic między obydwoma urządzeniami.

Funkcja

Router rozprowadza sygnał internetowy do wszystkich urządzeń, które znajdują się w zasięgu sieci. Modem umożliwia bezpośredni dostęp do internetu tylko na jednym urządzeniu.

Wygląd

Router ma wbudowane anteny, za pomocą których może przekazywać sygnał. Modem zwykle jest dużo mniejszy (może być nawet wielkości pendrive’a).

Możliwości

Router pozwala każdemu urządzeniu nadać odrębny adres IP. W taki sposób powstaje lokalna sieć. Modem umożliwia korzystanie z internetu tylko na jednym urządzeniu.

Modem vs router – co wybrać?

Co kupić – modem czy router? Tak naprawdę nie ma jednej, słusznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. W przypadku internetu stacjonarnego w domu, dostawca usługi zawsze daje klientowi do dyspozycji modem. Jednak żeby połączyć z siecią kilka urządzeń: laptop, smartfon, telewizor, drukarkę, niezbędny będzie router. Z kolei w przypadku osób, które często są w podróży i korzystają z internetu głównie na laptopie, najlepszym rozwiązaniem będzie kompaktowy modem internetowy, który zwykle ma rozmiar zbliżony do wielkości pendrive’a, dlatego można go zawsze mieć przy sobie. Warto przy tym pamiętać o tym, że decydując się na podpisanie z dostawcą umowy internetowej, często można dostać w atrakcyjnej cenie wysokiej klasy router lub modem, (jest tak np. w T-Mobile: https://www.t-mobile.pl/telefony-i-urzadzenia/modemy-i-routery/cat10022.chtml). Nie trzeba wtedy martwić się zakupem dodatkowego sprzętu.

Materiał partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here