Jakie panele na maty grzewcze

Ogrzewanie na podczerwień to bardzo nowoczesny sposób na zapewnienie sobie ciepła w domu. Ma ono wiele zalet – przede wszystkim jest ekonomiczne i zwiększa bezpieczeństwo alergików. Jednak wiele osób nie decyduje się na to rozwiązanie, martwiąc się brakiem możliwości układania na nim paneli. Czy naprawdę jest to problem? Sprawdzamy!

Czy można nakładać panele na maty grzewcze?

Jak więc to jest: czy faktycznie panele podłogowe na maty grzewcze to kiepski pomysł? Pogląd ten, mocno rozpowszechniony jeszcze kilka lat temu, początkowo był zgodny z prawdą. Na rynku trudno było wówczas znaleźć panele podłogowe o odpowiednim oporze cieplnym (tj. maksymalnie 0,15 m2 K/W).

Nieodpowiednie dobranie paneli skutkowało przede wszystkim mniej efektywnym ogrzewaniem. Co więcej, umieszczenia mat grzewczych pod panele, które nie są do tego przeznaczone, skracało żywotność samej nawierzchni. Dawniej używane podłogi z laminatu nie były odporne na nagły wzrost temperatur, a co za tym idzie – znacznie szybciej wysychały. Stąd też osoby, które mimo wszystko decydowały się na ogrzewanie na podczerwień, częściej wybierały posadzkę z terakoty. Nie było to jednak rozwiązanie idealne – głównie z estetycznego punktu widzenia. Terakota dostępna jest w mniejszej liczbie odcieni i wzorów niż powszechnie stosowane panele podłogowe. Jest ona też zimna i twarda, wobec czego słabo nadaje się do sypialni, pokojów dziecięcych czy salonów.

Obecnie jednak sytuacja diametralnie się zmieniła. W sklepach pojawiło się wiele (i pojawia coraz więcej) rodzajów paneli podłogowych, które mogą być stosowane w połączeniu z ogrzewaniem podczerwienią. Problem z niszczeniem laminatów oraz niedogrzaniem pomieszczenia w zasadzie więc przestał istnieć. Wystarczy tylko postawić na właściwy rodzaj paneli podłogowych!

Maty grzewcze a panele – co sprawdzi się najlepiej?

Jak wybierać panele podłogowe na maty grzewcze na podczerwień? Przede wszystkim dobrze jest sugerować się oznaczeniami producenta. Na panelach przeznaczonych do użytku z ogrzewaniem elektrycznym zawsze podana jest m.in. maksymalna temperatura użytkowania. Ważna jest też grubość każdego panela. Przyjmuje się, że im będą one cieńsze, tym lepiej, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły.

Jakie panele na maty grzewcze sprawdzają się więc najlepiej? Większość ekspertów poleca panele winylowe. Dlaczego? Ten typ paneli jest odporny na działanie wilgoci, charakteryzuje się także niskim oporem cieplnym. Duże znaczenie ma również kwestia estetyki – panele winylowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Mogą imitować zarówno drewno, jak i ceramikę czy płytki gresowe.

Panele winylowe na maty grzewcze wybierane są wreszcie z uwagi na ich wysoką gęstość. Ta cecha paneli umożliwia lepsze oddawanie ciepła pochodzącego z mat grzewczych na podczerwień do pomieszczenia.

Panele winylowe a maty grzewcze – montaż i użytkowanie

Czy układanie paneli na maty grzewcze przebiega inaczej niż w przypadku innych rodzajów ogrzewania? W zasadzie nie. Najważniejszy jest montaż samej folii grzewczej i jej równomierne ułożenie na całej powierzchni podłogi. To zadanie najlepiej jest zlecić fachowcom.

Montaż winylowych paneli podłogowych na maty grzewcze można następnie przeprowadzić w sposób standardowy. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie będzie miało w przyszłości ich właściwe użytkowanie. Co to znaczy? Każdorazowo panele winylowe trzeba będzie przygotować do sezonu grzewczego. Czynność ta polega na tym, aby stopniowo zwiększać temperaturę aż do osiągnięcia tej, którą producent paneli podał jako maksymalną.

Zadanie to nie jest trudne. System ogrzewania na podczerwień zawsze wyposażony jest w termostat, dzięki któremu łatwo ustawić właściwą liczbę stopni Celsjusza.

Maty grzewcze na podczerwień wykorzystywane są w prywatnych domach coraz częściej. Przemawiają za tym zalety tego typu ogrzewania. Ważne jest również to, że obecnie ogrzewanie podczerwienią nie ogranicza właścicieli mieszkań w kwestii wykończenia. Można zastosować maty grzewcze pod panele winylowe (czyli rozwiązanie najbardziej polecane), ale też wszelkie inne typy paneli, o ich producent przewidział takie zastosowanie. Pamiętając o tym mamy gwarancję, że nasza podłoga będzie świetnie współgrać z systemem grzewczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here