Jak wybrać klimatyzację do domu

Klimatyzacja to już nie luksus, a przywilej współczesnych czasów. Choć bardziej skomplikowane instalacje kanałowe ciągle są kosztowne, to już montaż klimatyzacji ściennej wcale nie musi nadmiernie nadwyrężyć budżetu. Dziś podpowiemy, jak wybrać klimatyzację do domu.

Kosztowny i długotrwały remont czy szybka instalacja? Dobór klimatyzacji do nowo budowanego i istniejącego domu

Pierwszym pytaniem, na jakie powinniście sobie odpowiedzieć, przed wyborem klimatyzacji jest to, czy chcecie decydować się na remont i kucie w ścianach, czy chcecie tego uniknąć. Jeśli interesuje Was klimatyzacja bez konieczności wiercenia czy montażu jednostki zewnętrznej, to dobrym wyborem może być klimatyzator przenośny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że może schładzać tylko jedno pomieszczenie. Choć jego zaletą jest mobilność, to jednak może nie osiągać takiej efektywności jak inne rodzaje klimatyzacji ze względu na fakt, że rurę do odprowadzania skroplin trzeba wyprowadzić na zewnątrz przez otwarte okno, co sprawia, że urządzenie może nie działać w pełni wydajnie. Odpowiednio dobrana klimatyzacja ścienna nie wymaga znacznej ingerencji i długotrwałego remontu. Należy oczywiście poprowadzić przewody między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, ale nie musi się to wiązać ze skomplikowanym montażem. Istotne znaczenie ma zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną i agregatem. Zaleca się by było to od 2 do maksymalnie 20 metrów. Montaż klimatyzacji kanałowej podzielony jest na kilka etapów i taka klimatyzacja zalecana jest do nowo budowanego domu albo takiego przeznaczonego do generalnego remontu. Można z niej skorzystać jeśli chce się zapewnić schłodzone powietrze we wszystkich pomieszczeniach, natomiast gdy ma się zamiar schładzać je tylko w jednym czy kilku, wystarczy klimatyzacja split lub multi split. Klimatyzacja kanałowa wymaga montażu jednostki centralnej, połączenia kanałów i montażu krat w miejscach przepływu powietrza.

Odpowiedzcie sobie na pytanie, ile pomieszczeń chcecie schładzać

Nie zawsze chce się schładzać powietrze w całym budynku i często inwestorzy skupiają się na tych, z których najczęściej korzystają. W takim przypadku ścienna klimatyzacja do domu jest najlepszym wyborem. Należy odpowiednio dobrać moc jednostki wewnętrznej i agregatu. Trzeba pamiętać, że na to jakie urządzenie się sprawdzi wpływ ma wiele czynników, choćby położenie danego pomieszczenia i to jak bardzo się nagrzewa. Mocniejsze jednostki będą potrzebne na poddaszu czy też tam, gdzie pomieszczenia są położone od strony południowej. Ważny jest metraż, kubatura, ale i ilość znajdujących się we wnętrzu mebli czy ich rozmieszczenie. Na te wszystkie kwestie zwróci uwagę specjalista i doradzi, jaką moc klimatyzacji najlepiej dobrać, by działała wydajnie i nie generowała zbyt dużych kosztów. Tutaj świetnie sprawdzają się urządzenia ze sprężarką inwerterową, która dostosowuje swoją pracę do temperatury panującej w pomieszczeniu. Wykwalifikowany instalator doradzi też najlepsze położenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jedna jednostka zewnętrzna może współpracować wydajnie z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Może być to 5, a nawet 9 urządzeń. Stosowany jest rozgałęźnik, a ponadto rozdzielacze czynnika chłodniczego do poszczególnych jednostek.

Instalacja klimatyzacji w zabytkowym budynku wymaga zgody konserwatora zabytków

Gdy dom to zabytkowa kamienica, to montaż klimatyzacji wymaga zgody konserwatora zabytków. Czasami trudno jest ją uzyskać. Jeżeli jest to w ogóle możliwe, to klimatyzator instalowany jest nie od frontu, a w taki sposób, by nie był widoczny, np. od strony podwórza. Najczęściej jednak w tego rodzaju budynkach można zdecydować się jedynie na klimatyzację przenośną, która nie wymaga ingerencji w ściany zewnętrzne czy montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Jeżeli kamienica jest budynkiem wielorodzinnym, to przed staraniem się o zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, najpierw należy uzyskać ją od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Gdy możliwe jest uzyskanie zgody, trzeba wziąć pod uwagę hałas jaki generuje dana jednostka. Jej działanie nie może być bowiem w żaden sposób uciążliwe.

Funkcjonalność klimatyzacji ma znaczenie, czyli dobierzcie urządzenie do swoich potrzeb

Klimatyzacja do domu musi być przede wszystkim funkcjonalna. Należy zwrócić uwagę na jej energooszczędność, wydajną pracę czy wbudowane filtry. Te ostatnie będą szczególnie ważne w przypadku alergików i astmatyków. Ale warto pójść o krok dalej i wybrać urządzenie z funkcją samoczyszczenia, w przypadku którego ryzyko pojawienia się groźnej dla zdrowia pleśni czy grzybów będzie zniwelowane. Ważna jest też możliwość zdalnego sterowania urządzeniem z poziomu smartfona czy laptopa. Obecność czujników ruchu sprawia z kolei, że siła nadmuchu może być dopasowana do potrzeb. Jak wiadomo przerwy w dostawie prądu się zdarzają, dlatego funkcja auto-restart może być bardzo przydatna. Jeżeli klimatyzacja poza schładzaniem powietrza w ciepłe dni ma służyć do dogrzewania pomieszczeń zimą, to na pewno niezbędna będzie funkcja ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here