Jak rozliczać podatki przez internet

Rozliczenie PIT to obowiązek każdego Polaka. Każdy pracujący ma obowiązek dostarczyć do właściwych urzędów skarbowych poprawnie wypełniony formularz PIT. Obecnie można skorzystać ze specjalnych programów przygotowanych przez ministerstwo finansów. Aplikacje te znacznie ułatwiają cały proces. Sprawdź, czym się wyróżniają e-pity.

  1. Co to jest program e-pit?
  2. Jak skutecznie rozliczyć deklarację podatkową?
  3. Co się dzieje, gdy nie złożymy formularza?

Co to jest program e-pit?

Program e-pit służy do rozliczania deklaracji PIT. Został stworzony przy współpracy z informatykami, dzięki czemu zapewnia pełną ochronę danych osobowych. Rozliczenie PIT musi odbywać się z uwzględnieniem wszystkich przepisów związanych z prawem podatkowym danego kraju. Oznacza to, że obowiązek wypełnienia deklaracji podatkowej spoczywa na każdej osobie, niezależnie od tego, czy jest właścicielem firmy, czy ma podpisaną umowę o pracę lub umowę zlecenie. Specjalnie przygotowane oprogramowanie e PIT zawiera wszystkie aktualizacje i jest bardzo prosty w obsłudze. Dzięki temu procedura rozliczeń podatkowych została znacznie przyśpieszona i ułatwiona. Już nie trzeba wysyłać deklaracji do urzędu skarbowego pocztą. Formularz wymaga posiadania podpisu kwalifikowanego, którym podatnik potwierdza swoją tożsamość oraz zgodność danych. Za pomocą programu można także przekazać 1% podatku na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego. Aplikacja zawiera wiele rodzajów PIT, dzięki czemu w wersji online rozliczyć się może każdy. Dostępne są między innymi: PIT 37 czy PIT 36, PIT 28. Pamiętajmy, że sytuacja podatników może być różna, dlatego istotne są wszystkie formularze np, dla osób samotnie wychowujących dzieci czy dla ludzi, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. W programie rozliczymy także wszystkie ulgi podatkowe. Jak widać, dzięki usłudze Twój e-Pit, cały proces jest znacznie łatwiejszy.

Jak skutecznie rozliczyć deklarację podatkową?

Aby otrzymać zwrot nadpłaty, należy terminowo i bezbłędnie rozliczyć podatki. Na początku wybieramy odpowiedni formularz, np. PIT 36, PIT 37 luba każdą inną deklarację upoważniającą do rozliczania PIT. W odpowiednie miejsca wpisujemy swoje dane: imię, nazwisko, PESEL. Zaznaczamy, czy rozliczamy się oddzielnie czy z małżonkiem. Aplikacje do obliczania podatków podpowiadają, jak krok po kroku rozliczyć podatki. Jest to duże udogodnienie dla płatników, którzy robią to po raz pierwszy. Zeznania podatkowe należy podpisać. W przypadku rozliczania online wykorzystywany jest wspomniany już podpis elektroniczny. Deklaracje musi być przesłana do właściwego urzędu skarbowego. W ten sposób rozliczenie roczne trafia do osób, które weryfikują jego poprawność. W przypadku błędów lub pominięciu przysługujących ulg, deklaracje są odsyłane do poprawy. Jeśli podatek się zgadza, na chwilę możemy zapomnieć o tym obowiązku. W ten sposób każdy może z łatwością rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Co się dzieje, gdy nie złożymy formularza?

Musimy pamiętać, że podatek należy rozliczyć do końca kwietnia (także PIT 2021). Podatnicy, którzy prześlą informację póżniej, lub w ogóle zapomną o przesłaniu pit-ów, mogą spodziewać się kary. Rozliczanie przychodów to obowiązek, dlatego urząd skarbowy sprawdza, kto ma zaległości. Resort finansów co rok przypomina o tym obowiązku, podkreślając, ze dotyczy to każdej umowy, w tym umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Resort finansów prowadzi specjalne kampanie, które mają charakter informacyjny, by każda osoba zdążyła na czas wypełnić formularze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here