Obecnie wskazuje się na to, że koszty magazynowania stanowią większą pulę wydatków niż wszystkie koszty magazynowania w logistyce. Warto zatem zastosować drobne rozwiązania, które usprawnią działanie przestrzeni i przepływ produktów, a tym samym przyczynią się do zmniejszenia kosztów magazynowania, zwiększając zyski. Rozwiązania te powinny skupiać się nie tylko na przestrzeni związanej z przechowywaniem, ale na całym procesie zakupu i sprzedaży towaru.
Optymalizacja produktów
Obniżenie kosztów związanych z magazynowaniem warto rozpocząć od analizy tego, w jaki sposób są pakowane produkty. Aby zaoszczędzić, warto używać oryginalnych pudełek, a wypełnienia pozyskiwać wtórnie, np. używając zniszczonych paczek czy makulatury. Każdorazowe kupowanie oddzielnych wypełnień z pewnością nie pomoże w redukcji kosztów.
Ograniczenie gabarytów produktów
Sposób pakowania związany jest z transportem, dlatego tak ważne jest, aby wziąć go pod uwagę. Warto zatem unikać wszystkich ponadgabarytowych przesyłek i starać się przyjąć jeden rozmiar, który będzie standardowy, by łatwiej zarządzać przestrzenią magazynowania. Podczas łączenia zamówień w grupy, warto bardzo dokładnie przeanalizować trasę, bo być może uda się ją zoptymalizować na tyle, by zamiast dwóch środków transportu. Pamiętaj, że w tym zakresie mała zmiana może stanowić wielką korzyść.
Efektowne wykorzystanie przestrzeni magazynowej
Zwrócenie uwagi na koszt wynajmowanej przestrzeni z pewnością pozwoli Ci przeanalizować możliwe korzyści finansowe. Niższe koszty magazynowania są też efektem dbania o przestrzeń, a także wygospodarowania jak największej ilości miejsca na towar. W tym przypadku świetnie sprawdza się zastosowanie np. wąskich alejek. Nie bez znaczenia jest także sposób oświetlenia – w magazynie potrzebne jest bardzo dobre światło. Im gorzej funkcjonuje dana hala magazynowa, tym większymi kosztami będzie obciążony jego najemca.
Centralizacja magazynów
Zamiast inwestować w kilka magazynów, lepiej zdecydować się na jeden centralny, dzięki czemu zmniejszysz koszty przewozu między nimi. Centralna przestrzeń sprawdza się korzystniej w branży produkcyjnej i magazynowaniu artykułów, niż sieć małych magazynów zlokalizowanych od siebie w dużych odległościach. Hale magazynowe można też odpowiednio dostosować do swoich potrzeb, np. dobudować kolejny segment lub ocieplić pewną część, aby korzystanie z niej było komfortowe w każdych warunkach.