Ile trwa egzamin na prawo jazdy

Dziesiątki godzin poświęcone na naukę przepisów drogowych oraz praktyczną naukę jazdy z instruktorem w końcu mogą zostać zweryfikowane egzaminami, a w przypadku pozytywnych wyników, również i nagrodzone otrzymaniem wyczekiwanego prawa jazdy… Jednak zanim odbierzemy wymarzony dokument, czekają nas jeszcze dwa egzaminy: teoretyczny oraz praktyczny. Chociaż obydwa wydają się stresujące i może się wydawać w ich trakcie, że trwają w nieskończoność, to jednak można określić przynajmniej w przybliżeniu czas ich trwania. Zainteresowane osoby zachęcamy do zapoznania się z przewidywaniami. Pamiętaj – im więcej wiesz, tym lepiej przygotowany/a będziesz i nie dasz się zaskoczyć na egzaminie.

Ile trwa egzamin na prawo jazdy?

Przede wszystkim warto rozróżnić egzamin teoretyczny od praktycznego – zależnie od typu egzaminu, można się spodziewać różnego czasu trwania. Czas trwania może się różnić również w zależności od kategorii prawa jazdy, na którą zdajesz.

Ile trwa egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Zacznijmy zatem od egzaminu teoretycznego, który również zdajemy jako pierwszy. Egzamin ten przeprowadzany jest w sali komputerowej i składa się z 32 wylosowanych z ogólnodostępnej puli pytań. Osoba zdająca ma 25 minut aby rozwiązać test, a więc to, ile trwa teoria na prawo jazdy jest szczegółowo określone. Maksymalnie można uzyskać 74 punkty, a do zdania egzaminu potrzebne jest 68 punktów. Nie istnieje zatem zbyt duże pole błędu, dlatego podczas egzaminu warto się maksymalnie skupić. Warto także pamiętać, że formuła egzaminu nie pozwala na wracanie do wcześniejszych pytań. Polecamy zatem dokładny namysł nad każdym pytaniem.

Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Zdecydowanie bardziej stresujący dla wielu osób wydaje się jednak egzamin praktyczny na prawo jazdy. Jednak to, ile trwa egzamin na prawo jazdy praktyczny nie jest już tak oczywiste jak w przypadku egzaminu teoretycznego. Zatem ile może trwać egzamin na prawo jazdy? Minimalny czas trwania egzaminu praktycznego wynosi również 25 minut, o czym mowa jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (§ 23 ust. 1 pkt 3 wspomnianego rozporządzenia). Wynika z niego, że egzaminator może zakończyć egzamin po takim czasie, jeśli wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne zostały wykonane poprawnie, a wynik egzaminu jest pozytywny. Oznacza to, że można zdać oba egzaminy na prawo jazdy w czasie 50 minut.

Wśród kolejnych sztywnych ustaleń czasowych znajduje się etap „Przygotowanie do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy”. Zgodnie z przepisami egzaminacyjnymi może on potrwać maksymalnie pięć minut. Reszta czasu trwania egzaminu nie została jednoznacznie ustalona, przepisy nie określają jego maksymalnej długości. Rzecz jasna, nie oznacza to, że jazda może trwać w nieskończoność. Cały przebieg egzaminu rejestrowany jest za sprawą kamer, natomiast sam egzaminator musi obsłużyć także kolejnych kandydatów. Celem egzaminu jest sprawdzenie umiejętności prowadzenia pojazdu, a to jest możliwe wyłącznie dzięki starannej obserwacji naszych zachowań w różnych sytuacjach drogowych, których nie da się przewidzieć wcześniej. Jednak średnio czas trwania egzaminu praktycznego wynosi ok. 40 minut. Przyjmuje się, że w tym czasie osoba egzaminowana jest w stanie wykonać wszystkie zadania, a egzaminator może określić nasze umiejętności lub ich brak do prowadzenia pojazdu z danej kategorii.

Ile trwa egzamin na prawo jazdy kat B i C?

Kurs kategorii A, kurs kategorii B oraz kurs kategorii C to najczęściej wybierane kursy w szkołach nauki jazdy. Jeżeli chodzi o egzaminy na prawo jazdy najpopularniejszych kategorii, to warto zaznaczyć, że czas trwania egzaminów teoretycznych jest dokładnie taki sam. Również praktyczne egzaminy mają podobną średnią długość, ale oczywiście czas poszczególnych egzaminów będzie się różnić.

Egzamin na prawo jazdy – bądź gotowy/a!

Solidna nauka na prawo jazdy to podstawa zdanego egzaminu. Dlatego warto dobrze przygotować się przed zdawaniem – wtedy czas trwania egzaminu na prawo jazdy nie będzie mieć większego znaczenia. Za wszystkich egzaminowanych kursantów oraz kursantki trzymamy kciuki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here