fotelik 15 36

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa powinno być absolutnym numerem jeden dla każdego rodzica. W szczególności, jeśli chodzi o jazdę samochodem. Kiedy przychodzi moment, że nosidełko okazuje się za małe, konieczne okazuje się kupno fotelika 15-36 kg, które jest przeznaczone dla dzieci od 4 do 12 roku życia i wzroście 100-150 cm.

Kiedy zmienić fotelik na większy

Przygoda malucha z autem rozpoczyna się od zakupu nosidełka z grupy 0+, które przeznaczone jest dla smyków od urodzenia do około 13 kg. Później przychodzi czas na zakup kolejnego, większego fotelika. W tym zakresie możliwości jest wiele, gdyż asortyment producentów obejmuje wiele kategorii wagowych i wiekowych. Częstym wyborem okazuje się jednak fotelik 15 36 kg, głównie z uwagi na fakt, że wystarcza na długo. Rodzi się jednak pytanie, czy wystarczy spełniać kryterium wagowe, aby móc z niego korzystać? Jak się okazuje, dzieci znacząco różnią się między sobą budową, zarówno jeśli chodzi o kościec, jak i stawy czy narządy wewnętrzne. Może być zatem tak, że malec wpisuje się w kryterium wagowe 15 kg +, ale nie ma wymaganych 4 lat. I stąd też użytkowanie fotelika 15-36 kg będzie dla niego niewskazane. Modele dla starszaków są bowiem tak projektowane, aby odpowiadały budowie ciała ich użytkowników. Młodsze brzdące pod względem anatomicznym nie są do nich przystosowane, choćby ze względu na obecność 3-punktowych pasów bezpieczeństwa, które nie zapewnią im odpowiedniej ochrony, jaką mogłyby mieć w fotelikach 9-18 kg z 5-punktowymi pasami. To ważne, gdyż nieodpowiednio dopasowana uprząż nie jest w stanie równomiernie rozłożyć sił na ciało małego pasażera, tym samym nie gwarantując mu wymaganej ochrony, jaką powinien posiadać jeżdżąc autem.

Fotelik 15-36 kg, a może podkładka pod pupę?

Jeszcze innym rozwiązaniem, z jakim można spotkać się w sklepach jest tzw. poddupnik (podpupnik) zastępujący fotelik 15-36 kg. Wielu osobom wydaje się, że skoro malec jest już na tyle duży, aby pożegnać się z dotychczas używanym nosidłem czy fotelikiem, to zastąpienie go specjalną podkładką do auta będzie wystarczającym rozwiązaniem zapewniającym mu ochronę. Czy rzeczywiście? Oczywiście, że nie! Styropianowe podstawki nie tylko nie zapewniają bezpieczeństwa podczas kolizji, ale również są niewygodne podczas jazdy. W przeciwieństwie do fotelika 15-36 kg posiadającego stabilną i mocną skorupę oraz zabudowany podgłówek, podkładki nie są w stanie zagwarantować żadnej ochrony. W praktyce może mieć to opłakane skutki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here