Czaprak to element, który przypomina pled. Jego wnętrze jest wykonane z owaty poliestrowej bądź pianki poliuretanowej, która z zewnątrz jest obita tkanina – poliestrem, bawełną itd. Czaprak na ogół jest pikowany, ozdobiony lamówką, sznurkiem, taśmą. To osprzęt potrzebny do jazdy w siodle.
Czaprak to element, który przypomina pled. Jego wnętrze jest wykonane z owaty poliestrowej bądź pianki poliuretanowej, która z zewnątrz jest obita tkanina – poliestrem, bawełną itd. Czaprak na ogół jest pikowany, ozdobiony lamówką, sznurkiem, taśmą. To osprzęt potrzebny do jazdy w siodle.
Czapraki stosuje się z wielu powodów. Przede wszystkim są to elementy, które w czasie treningu konia wchłaniają pot i brud. Chronią też ciało zwierzęcia przed otarciami, które powodować może osprzęt czy siodło. Zabezpieczają ponadto samo siodło przed przetarciami, wchłanianiem potu i brudu. W en sposób jest ono łatwiejsze do utrzymania w czystości. Czapraki skutecznie amortyzują nacisk siodła na grzbiet konia i pełnią pewną funkcję cyrkulacji powietrza między siodłem a skórą konia, co zapobiega powstawaniu odparzeń. Niekiedy umieszczane są w nich specjalne taśmy nylonowe z rzepami lub bez. Pozwalają one na zamocowania czapraka do sioła, a dokładniej do puślisk i popręgu. Umożliwia to stabilizację czapraka na grzbiecie zwierzęcia, a przy okazji nie powoduje zmiany położenia tego elementu w stosunku do samego siodła.
W przypadku czapraków duże znaczenie ma nie tylko materiał zewnętrzny. To w końcu część wewnętrzna odpowiedzialna jest za wchłanianie wilgoci czy zapobieganie otarciom konia. Od jakiegoś czasu w czaprakach wykorzystywane są tkaniny, z których dość łatwo pozbyć się można sierści, co jest niewątpliwie ukłonem w stronę osób jeżdżących konno.
Bardzo ważnym elementem w przypadku jazdy konnej są także ogłowia. Jest to część, która utrzymuje wędzidło w pysku zwierzęcia na swoim miejscu. W połączeniu z wodzami daje kontrolę nad koniem. Ogłowie nazywa się też tranzelką czy tranzlą.
Ogłowie dla konia składa się z kilku podstawowych elementów. Są to pasek podgardlany, chrapnik i skośnik. W przypadku zakupu ogłowia duże znaczenie ma przede wszystkim kształt głowy konia. Im jest ona cięższa, tym cięższe musi być ogłowie. To oznacza po prostu szersze paski. Koniowi warto zapewnić maksymalną wygodę. Wówczas praca z nim będzie o wiele łatwiejsza. Wygoda idzie tutaj w parze z jakością. Najczęściej stawia się więc na ogłowia skórzane, które sprawdzają się najlepiej. Cena tego elementu zależy od rodzaju użytej skóry, sposobu jej obróbki czy rodzaju zastosowanych połączeń. Dobrej klasy ogłowie jest wygodne i dopasowane do danego konia. Oczywiście warto też o niego odpowiednio dbać, stosując specjalne środki konserwujące i natłuszczające.
Do niektórych ras koni, zwłaszcza mniejszych, przeznaczone jest specjalne ogłowie. Jest to np. ogłowie dla kuca czy ogłowie dla konia islandzkiego. Warto też mieć na uwadze uprawianą przez konia dyscyplinę. Ogłowia różnią się bowiem między sobą pewnymi rozwiązaniami technicznymi, które sprawdzają się w określonym sporcie. Ogłowia reiningowe są wykonywane najczęściej z podwójnie przeszytej skóry. Nie posiadają one nachrapnika. Są też bogato zdobione. Inne są ogłowia rajdowe, które błyskawicznie można przekształcić w kantar. Bez wędzidła koniowi łatwiej jest się napić czy zjeść.