Co warto wiedzieć o odżywianiu zwierząt i czego im nie podawać

Odżywianie zwierząt domowych to jedna z bardzo ważnych kwestii, która bezpośrednio wpływa na ich rozwój oraz zdrowie. Niestety, w naszym społeczeństwie wciąż panuje wiele mitów na temat tego, co można podawać małym, czworonożnym przyjaciołom, a wiele z nich to błędne przekonania, które sprawiają, że zwierzęta mogą zachorować. Sprawdźmy zatem, czego lepiej unikać w ich diecie.

Szkodliwe produkty, które przeznaczone są wyłącznie dla ludzi

Jednym z najbardziej popularnych mitów, jakie panują na temat odżywiania zwierząt, jest to, że mogą one odżywiać się podobnie, jak ludzie. Niestety nie jest to prawdą, gdyż istnieje wiele produktów, które choć wskazane dla ludzi, mogą powodować zatrucia, a nawet śmierć zwierząt. Aby uniknąć tych przykrych sytuacji, każdy właściciel powinien wiedzieć, jakie produkty znajdują się na czarnej liście.

Przykładowo do najbardziej niebezpiecznych dla zwierząt pokarmów zalicza się cebulę, czosnek, szczypiorek, pieprz, sól, ostre papryki, winogrona, rodzynki, awokado czy kakao. Nawet ich stosunkowo niewielkie ilości mogą doprowadzić do choroby lub śmierci kota czy psa. Podobnie wygląda sprawa z produktami przetworzonymi, które dedykowane są ludziom, takimi jak kiełbasa czy czekolada. Dla zwierząt szkodliwe są również mleko i jego przetwory.

Z tego względu należy bezwzględnie pilnować, by żaden z członków rodziny czy znajomych nie podsuwał zwierzęciu ludzkich smakołyków, czy “resztek z obiadu”. Takie postępowanie może spowodować zatrucie czy nawet zgon. Po dłuższym czasie, jeśli zwierzę regularnie karmione jest szkodliwymi dla niego produktami, mogą także wystąpić choroby przewlekłe nerek i wątroby.

Kości dla psa? Ich także lepiej unikać

Wiele mitów dotyczy także kości dla psa. Pomimo iż w naturze wiele psów z chęcią obgryzałoby kości, nie należy ich podawać, jeśli pochodzą one z obiadu. Po ugotowaniu czy opieczeniu w przyprawach mogą bowiem okazać się szkodliwe. Co więcej, obróbka termiczna czy marynata osłabiają ich strukturę. W efekcie kości mogą łatwo pękać, tworząc ostre igły, które z kolei grożą wbiciem się w podniebienie lub przewód pokarmowy zwierzęcia. Jeśli odłamek tam utknie, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia, które będzie wymagało operacji. Bez niej wbity odłamek może zakończyć się śmiercią psa w męczarniach.

Zbilansowane jedzenie dla zwierząt

Mając na uwadze dobro czworonożnego ulubieńca, należy przede wszystkim zrezygnować z podawania mu szkodliwych produktów. Zamiast tego lepiej odwiedzić sklep z karmą dla zwierząt i zdecydować się na wybór odpowiedniego, dedykowanego dla niego pożywienia. Obecnie szeroki wybór karm dostosowany jest do różnych potrzeb zwierząt, takich jak wiek, waga, aktywność ruchowa czy nawet konkretna rasa. Dzięki temu można z łatwością wybrać te produkty, które są najlepiej zbilansowane i z całą pewnością zagwarantują psu, kotu, gryzoniowi czy ptakom prawidłowy rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here