Któż z nas nie pamięta z czasów dzieciństwa pysznego kisielu o smaku ulubionych owoców albo kolorowej galaretki, najlepiej smakującej w upalne letnie popołudnia? Trzeba przyznać, że budyń, kisiel i galaretka to smaki kojarzące się najczęściej z wypoczynkiem i wakacjami spędzanymi u najbliższej rodziny. Jak odtworzyć te wyjątkowe smaki? Sprawdzamy!
Cudownie mleczny budyń
Aromatyczny, delikatny budyń od wielu lat należy do jednych z bardziej lubianych przez dzieci potraw. Jest słodki, kremowy, o przyjemnej konsystencji. Może mieć smak ulubionej przyprawy lub wybranych owoców. Ze względu na swój skład zaliczany jest również do potraw lekkostrawnych, dlatego jego spożycie zaleca się nie tylko najmłodszym milusińskim, lecz także osobom przebywającym na diecie, np. pooperacyjnej.
Budyń jest odmianą żelującego deseru przyrządzanego na bazie krowiego mleka, które jednak w sytuacji specjalistycznej diety albo ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej można zastąpić wybranym napojem roślinnym czy mlekiem bez laktozy. Budyń o wybranym smaku doskonale smakuje podany solo, można go również udekorować np. tartą czekoladą, łyżką dżemu, kleksem bitej śmietany, a nawet kulką ulubionych lodów. Warto również pamiętać, że ta pyszna masa może również wchodzić w skład kremów oraz mas znajdujących się w tortach, puddingach i innych deserach.
Soczyście owocowy kisiel
Podobnie jak budyń kisiel jest deserem żelującym zagęszczonym zwykle mąką ziemniaczaną. Jednak tutaj do przygotowania tej przyjemnie aromatycznej, lekko kwaskowatej przekąski używa się wodę, a nie mleko, przez co jest on półprzezroczysty i intensywnie kolorowy. Kisiel doskonale smakuje zarówno na gorąco, podawany tuż po przygotowaniu, jak i mocno schłodzony. Najczęściej serwuje się go solo lub z kawałkami świeżych bądź ugotowanych owoców. Aromatyczny kisiel owocowy może pełnić również funkcję gęstego sosu idealnie pasującego do słodkich placuszków, naleśników oraz parowańców (pampuchów), czyli gotowanych na parze bułeczek.
Rozpływająca się w ustach galaretka
Galaretka swoją charakterystyczną konsystencję oraz idealną przezroczystość zawdzięcza żelatynie, pektynie lub agarowi – substancjom zagęszczającym nie wywołującym mętnienia podczas zastygania. Galaretka to deser, który doskonale sprawdza się w upalne dni, ponieważ jej słodko-kwaśny smak działa orzeźwiająco i przyjemnie chłodzi rozgrzany organizm. Najlepiej smakuje z dodatkiem bitej śmietany, bakalii, ciasteczek oraz świeżych owoców. Z kolorowych galaretek o różnych smakach można przygotować wiele pysznych ciast, zwłaszcza tych niewymagających pieczenia, np. sernik na zimno, ptasie mleczko albo uwielbiany przez dzieci i dorosłych placek piankowy. Galaretka wylana na wierzch wypieków stanowi nie tylko doskonały element dekoracyjny, lecz także nadaje przyjemnie kwaskowatego smaku, doskonale równoważącego się ze słodkimi kremami.