Biuro rachunkowe – czym kierować się przy wyborze

Czy biuro rachunkowe jest potrzebne Twojej firmie? Czy kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i mikro firmy mają często dylemat jeśli chodzi o prowadzenie księgowości i rozliczeń podatkowych. Kto powinien zajść się tymi zadaniami w takich małych firmach? Zatrudnienie księgowej na etat nie wchodzi w grę ponieważ nie ma tak dużo pracy przy rozliczaniu jednej osoby lub nawet dodatkowo kilku czy kilkunastu pracowników.

Czy samodzielne rozliczanie się jest dobrym pomysłem?

Niektórzy właściciele dochodzą do wniosku, że samodzielne prowadzenie rozliczeń i księgowości jest optymalnym rozwiązaniem. Nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów, co sprzyja rozwojowi firmy. Czy na pewno? Księgowość firmy nie jest taką prostą sprawą, szczególnie dla kogoś kto mało miał do czynienia z rachunkowością. W grę wchodzi dobra znajomość i rozumienie aktualnych przepisów podatkowych, co może nastręczać nie lada trudności. Trzeba pamiętać, że dokonując rozliczeń niezgodnych z rozporządzeniami możemy ponieść konsekwencje finansowe. Do tego dochodzi stres i mnóstwo czasu poświęconego na zdobycie wiedzy w tym zakresie i zrozumienie jak zastosować konkretne przepisy. Czy na pewno więc samodzielne prowadzenie rozliczeń jest najlepszym pomysłem?

Biuro rachunkowe – deska ratunkowa dla małych firm

Biuro rachunkowe to idealne rozwiązanie dla małych firm, które borykają się z problemem księgowym. Wyspecjalizowane osoby z odpowiednim doświadczeniem i wykształceniem bez najmniejszych trudności poprowadzą rozliczenia firmy. Dzięki temu, że posiadają wielu klientów zdobywają doświadczenie, które pozwala im na skuteczne rozwiązywanie problemów lub przewidywanie potencjalnych zagrożeń. Księgowa z zewnętrznej kancelarii nie tylko poprowadzi Książek Przychodów i Rozchodów, dokona wyliczeń podatków, sporządzi roczne rozliczenie, czy wyliczy wysokość pensji pracownika – ona także podpowie jakie rozwiązani będą najkorzystniejsze dla firmy, poinformuje o zmianach w przepisach, czy odpowie na pytania jakie w trakcie prowadzenia działalności mogą się nasunąć w związku z rozliczeniami z kontrahentami. Chociaż biuro rachunkowe pobiera opłaty za swoja pracę, to z pewnością każdy właściciel firmy, dostrzeże korzyści wynikające z wynajęcia biura – korzyści w postaci oszczędności czasu i stresu. Zaoszczędzony czas można przeznaczyć na rozwój swojej działalności, co z pewnością będzie miało przełożenie na wzrost dochodu.

Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?

Wynajmując biuro rachunkowe powierzamy księgowość swojej firmy obcym ludziom, musimy więc mieć pewność, że nasze sprawy będą dobrze zaoopiekowane. Jak wybrać solidne, godne zaufania biuro rachunkowe?
Wiele osób wykorzystuje metodę rekomendacji. Uzyskują informację na temat biura rachunkowe od swoich znajomych czy klientów, którzy także korzystają z usług biura. To skuteczna metoda na poznanie skutecznej księgowej, która będzie umiała wysłuchać, doradzić i odpowiedzieć na każde pytanie.

Niektórzy kierują się opiniami zamieszczanymi w internecie. Warto jednak uważać – nie zawsze opinie są rzetelne i uczciwe. Często zdarza się, że jakiś urażony klient wyolbrzymia problem, przedstawia go tylko z własnego punktu widzenia i oczernia bez podstaw jakąś firmę. Nie inaczej może być w przypadku biura rachunkowego. Dlatego najlepiej jest znaleźć biuro rachunkowe, umówić się na spotkanie, porozmawiać i samemu przekonać się, czy dana kancelaria będzie tą właściwą dla nas.

Warto przy tym pamiętać, że nie musimy się ograniczać do miejsca prowadzenia działalności. Obecnie wszelkie dokumenty można przesyłać online, dlatego można wynająć biuro nawet z drugiego końca Polski. Przykładem biura rozliczającego firmy z różnych części kraju jest Biuro rachunkowe Everte. Prowadzi ono swoją kancelarię w Lublinie, ale chętnie współpracuje z firmami z Warszawy i innych miast polskich.

Wynajęcie biura rachunkowe to dobre posunięcie, z korzyści którego będziemy korzystać przez całe lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here