Badanie wzroku

Regularne badania wzroku pozwalają szybko wychwycić wadę wzroku, prawidłowo ją skorygować i zastosować odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary. Badania wzroku przeprowadza między innymi się komputerowo. Polegają one na ocenie krzywizny rogówki. Sprawdzana jest ostrość widzenia i ogólna sprawność całego aparatu optycznego. Prawidłowo przeprowadzone badanie wzroku pomoże ustalić, jaką mamy wadę wzroku. Najczęściej pojawiają się dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Badania ostrości wzroku powinniśmy wykonywać minimum raz do roku.

Wizyta u specjalisty, czyli czego się spodziewać?

Każdy lekarz specjalista ma sprzęt, z którym się nie rozstaje. Dla laryngologa podstawowym narzędziem jest otoskop, z kolei lekarz rodzinny nigdzie nie rusza się bez stetoskopu. Dla okulisty taką wartość ma komputerowe badanie wzroku. Początek rutynowej wizyty to specjalistyczny wywiad, w którym lekarz oceni nasz ogólny stan zdrowia oraz styl życia i jego bezpośredni wpływ na nasz wzrok. Im więcej pytań zada nam okulista, tym lepszą postawi diagnozę. Nie powinny więc dziwić pytania o zdiagnozowane wcześniej choroby, a także inne obciążenia genetyczne.

Jeśli nosimy już okulary, oczywiście zabieramy je ze sobą. Okulista sprawdzi, czy nie powinniśmy wymienić szkieł na mocniejsze. W dalszej kolejności lekarz specjalista może skorzystać z refraktometru, urządzenia określającego naszą wadę wzorku. Warto pamiętać, aby wybierać gabinety wyposażone w najlepszej jakości sprzęt medyczny, który dostarcza profesjonalna hurtownia medyczna. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że specjalista prawidłowo zbada nasz wzrok.

Badanie kontrolne oczu

Popularnym, i dobrze wszystkim znanym, jest badanie ostrości wzroku. Służą do tego specjalne tablice do badania wzroku. Jest to badanie wzroku, które polega na odczytywaniu znaków lub liter z odległości około pięciu, szczęściu metrów. Ostrość naszego wzroku to nic innego jak umiejętność rozróżniania dwóch punktów, które leżą blisko siebie. Specjalne tablice mają umieszczone czarne litery lub znaki na białym, matowym tle. U góry litery są większe, a na dole najmniejsze.

Nasze oczy są oknem na świat dlatego warto o nie dbać. Regularne badanie nie tylko określi naszą wadę wyrażoną w dioptriach, ale również wcześnie wykryje ewentualne zmiany chorobowe naszych oczu. Wszelkiego rodzaju niepokojące objawy takie jak niewyraźne pole widzenia, bóle głowy, nadwrażliwość na światło i częste mrużenie oczu powinny zwrócić naszą uwagę i w trybie pilnym zaprowadzić do poradni okulistycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here