biżuteria złoto
fot. pixabay.com/pl/

Czy złota biżuteria to dobra inwestycja? Otóż okazuje się, że zarówno męska, jak i damska wersja ozdób, które dopełniają stylizacji może być idealną inwestycją na przyszłość. Postaramy się przybliżyć najważniejsze powody takiego stanu rzeczy. Zapraszamy.

Złota biżuteria jako inwestycja

Biżuterie przede wszystkim traktujemy jako ozdobę na co dzień. Wszak optymalnie dobrany dodatek może poprawić nasz wizerunek i być idealnym dopełnieniem całości stylizacji. Jak powszechnie wiadomo, nawet najdrobniejszy detal w przypadku ubioru jest istotny. Ozdoby z cennych materiałów, można jednak traktować również jak długoterminową inwestycję.

biżuteria złoto
fot. pixabay.com/pl/

Czy kupno pierścionków, wisiorków i kolczyków ze złota można traktować jako inwestycję? Otóż jak się okazuje, jak najbardziej. Nabywając takie przedmioty warto dowiedzieć się na samym początku ile zawierają złota. Taka informacja na ogół zawarta jest w karatach.

Czym jest karat?

To wskaźnik, który informuje nas o czystości złota. Najbardziej czyste złoto posiada 24 karaty. 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie to 1 karat. Podczas wizyty u jubilera, warto zapytać więc ile dana biżuteria posiada karatów.

Doświadczenie pokazuje, że ciężko znaleźć jest produkty, o zawartości więcej niż 8 karatów. Taka sytuacja wynika ze unikalnych właściwości złota, gdyż bez domieszki innych materiałów, wykonanie biżuterii z tego kruszcu było by niemożliwe.

Czy warto kupować złotą biżuterię?

Aby móc właściwie odpowiedzieć na to pytanie, należy zapoznać się z wykresami cen złota na przestrzeni ostatnich 5 lat. Gdy przeanalizujemy dokładnie dane, okaże się, że mimo okresowych spadków, cena ta pnie się ciągle do góry.

Kupione dokładnie 5 lat temu elementy biżuterii, sztabki czy inne przedmioty ze złota, szacunkowo warte byłyby dziś o ok. 26 % więcej. Gdy spojrzelibyśmy na taką inwestycję z większą perspektywa, okażę się, że w przeciągu 20 lat, inwestycja taka przyczyniłaby się do 350 % zysku. Czy jakiś bank lub inne lokaty są w stanie zaoferować nam taki zysk?

Dodatkowym atutem takiej formy inwestycji jest to, że chronimy nasze oszczędności przed inflacją. Jest to więc świetna lokata kapitału, w której można również dobrze wyglądać.

Inwestycja w złoto – biżuteria czy inne przedmioty?

Poza biżuterią możemy również inwestować w monety lub sztabki. Istnieje również możliwość inwestycji w fundusze lub akcje firm, które zajmują się wydobywaniem złota, lecz jest już to bardziej skomplikowana sprawa.

Jakie formy złota są więc najkorzystniejsze?

Złote monety bulionowe

To bardzo popularna forma inwestycji w złoto. Spośród najpowszechniejszych monet wyróżniamy te ważące 1 uncję, czyli 31,1 g. Jedna moneta to koszt ok. kilku tysięcy złotych.

Nie trzeba jednak inwestować od razu większej kwoty, możem również kupić lżejsze monety. Mennice wprowadziły monety bulionowe, które ważą nawet 1/10 uncji.

Złote sztabki lokacyjne

Jeżeli chcemy zainwestować większą ilość gotówki, to sztabki złota są najbardziej optymalnym wyborem. 1 g czystego złota będzie kosztował nas nieco mniej w takim wypadku. Nie oznacza to jednak, że na zakup takiej sztabki mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi. Najtańsze wersje 1 gramowe, możemy zakupić już zaledwie za ok. 200 złotych.

Złota biżuteria

W przypadku biżuterii sprawa wygląda nieco inaczej. Nabywając sztabki czy monety, w głównej mierze płacimy jedynie za materiał wykonania. Jeżeli chodzi o biżuterie, wartość dodaną stanowi praca, która potrzebna jest do stworzenia takiej ozdoby, oraz marży producentów itd.

Jednak biżuteria to element, w którym możemy pokazywać się na pięknych uroczystościach. Są dopełnieniem stylizacji. Jest to więc środek inwestycyjny, który może pełnić rolę funkcjonalną.

Dodatkowym atutem jest fakt, że może zostać przekazywana z pokolenia na pokolenie, jako bezcenna pamiątka rodzinna, bądź prezent.

Gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Podczas gdy chcemy kupić złoto inwestycyjne, należy korzystać z usług tylko i wyłącznie firm, które są na rynku od kilku lat i cieszą się pozytywnymi opiniami. Gdy kupujemy biżuterię, warto korzystać ze sprawdzonych jubilerów, którzy posiadają stosowne certyfikaty i również nieposzkalowaną opinie.

biżuteria złoto
fot. pixabay.com/pl/

Należy uważać na wszelkie rabaty i okazję, gdyż często są to pułapki. W tej branży rzadko kiedy stosuje się wyprzedaże i inne tego typu promocję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here