Powrót do szkoły to ważny moment nie tylko dla uczniów, ale również ich rodziców. Stoi przed nimi bowiem spore wyzwanie związane z organizacją wyprawki. A dziś składają się na nią nie tylko książki, zeszyty i akcesoria takie jak farby czy długopisy, ale również najpotrzebniejsze sprzęty elektroniczne. A wśród nich: laptop dla dziecka oraz smartfon. Na co zwracać uwagę podczas wyboru tych urządzeń?
Telefon dla dziecka – podstawa bezpieczeństwa
Smartfon jest dla ucznia niezwykle ważny. Nie tylko dlatego, że „inne dzieci mają”, ale przede wszystkim ze względu na jego bezpieczeństwo. Zapewnia możliwość pozostawania z dzieckiem w stałym kontakcie, a to jest równie istotne w przypadku uczniów klas 1-3, co szkół średnich. Co więcej, pozwala uczniowi sprawdzać ważne informacje tuż przed klasówką szybciej, niż podczas kartkowania podręcznika. Wpisze bowiem interesujące go zagadnienie w wyszukiwarkę i sprawnie przypomni sobie najważniejsze informacje. A co powinien mieć telefon dla ucznia, by dobrze mu służył? Najważniejsze są:
- Wytrzymała bateria – dzieci i nastolatki lubią po szkole posiedzieć na boisku czy u znajomych. By mieć pewność, że pozostaniesz ze swoją pociechą w kontakcie o każdej godzinie, postaw na telefon z pojemną baterią. 5000 mAh to rozsądny wybór!
- Odpowiednia przekątna ekranu – czyli dostosowana do wieku dziecka. Choć nawet najmłodsi mogą prosić o bardzo duży wyświetlacz, to w praktyce drobnym dłoniom będzie zwyczajnie niewygodnie obsługiwać duży smartfon. Dlatego uczniom najmłodszych klas podstawówki polecamy modele do przekątnej 6 cali.
- Duża pamięć RAM i ROM – im więcej RAM-u, tym telefon działa szybciej przy intensywnym użytkowaniu, z kolei spora pamięć ROM (wewnętrzna) pozwoli zapisać na telefonie dla dziecka więcej aplikacji czy zdjęć. Jeśli uczeń lubi grać w gry albo dużo czasu spędza w social mediach, to warto postawić na minimum 4 lub 6 GB pamięci RAM i 64 albo 128 GB ROM.
- Dobre aparaty – o to obecnie nietrudno; większość smartfonów jest wyposażonych w naprawdę dobre obiektywy do selfie i co najmniej 2, a często 3 lub nawet 4 obiektywy tylne.
- Solidna obudowa i wyświetlacz – telefon dla dziecka powinien być wytrzymały, nawet jeśli mówimy o nastolatku. Warto zatem zwrócić uwagę na modele wyposażone w szkło Gorilla Glass, a także smartfony opisane jako wodo- i pyłoszczelne lub z obudową wykonaną z poliwęglanu.
Szukasz idealnego smartfonu dla ucznia w dobrej cenie? Sprawdź modele dostępne na stronie: https://www.orange.pl/esklep.
Laptop dla ucznia – nie tylko gry, ale i nauka
Laptop dla dziecka nie jest tylko jego „widzimisię” związanym z fascynacją grami. Wręcz przeciwnie: to dziś niezbędny element wykonywania prac domowych. Posłuży uczniowi do pisania wypracowań czy wyszukiwania krótkich, darmowych lekcji online, które pomogą mu zrozumieć, jak wykonać dane zadanie – np. na YouTube. Co zatem powinien mieć laptop dla dziecka?
Przy obecnych wymaganiach sprzętowych przeróżnych aplikacji (jasne, w tym też gier!), warto postawić na laptop dla ucznia mający minimum 8 GB pamięci RAM, a najlepiej – 16 GB. Niemniej istotna będzie pojemność dysku twardego oraz jego rodzaj. Najbardziej wydajne są dziś zdecydowanie dyski SSD, które gwarantują sprawne uruchamianie się systemu i programów. Co do jego pojemności, to za minimum można dziś uznać 512 GB.
Zwróć również uwagę na ekran laptopa dla dziecka: kilkuletnim uczniom będzie wygodniej korzystać z mniejszych wyświetlaczy, takich w okolicy 13 cali, ale w przypadku nastolatków warto już wybrać minimum 15 cali. Najlepiej też, by ekran był matowy. Dzięki temu będzie mniej odbijał światło, co obniży negatywny wpływ na wzrok ucznia.
Zanim kupisz laptop lub smartfon dla ucznia, sprawdź też internetowe testy interesujących Cię modeli, które podpowiedzą Ci, jak dany telefon czy komputer sprawdza się w praktyce.
Reklama.