jak napisać podanie o pracę

Oferty pracy łatwo znaleźć na portalach ogłoszeniowych, stronach internetowych firm czy nawet – w mediach społecznościowych. Co jednak, jeśli kandydat chce aplikować do wybranej firmy, która nie prowadzi obecnie rekrutacji? Konieczne będzie napisanie podania o pracę.

Czym jest podanie o pracę?

Zazwyczaj osoby, które szukają pracy, przesyłają na wskazany w ogłoszeniu adres e-mail CV (czyli swój życiorys), czasem dołączając do niego list motywacyjny lub portfolio. Nie zawsze jednak w firmie, w której chciałaby pracować dana osoba, prowadzona jest rekrutacja. W takim wypadku przesyłanie CV czy listu motywacyjnego może okazać się niewystarczające (a w niektórych przypadkach: nawet niemile widziane). Osoby chcące starać się o pracę w firmie, która nie szuka w danym momencie nowych pracowników, powinny w takiej sytuacji złożyć podanie o pracę.

Co istotne, podania o pracę nie należy pod żadnym pozorem mylić ze wspomnianym listem motywacyjnym – list motywacyjny dołącza się, gdy kandydat bierze udział w procesie rekrutacyjnym. Dodatkowo w większości przypadków w ogłoszeniu o pracę jest wyraźnie zaznaczone, by aplikujący dołączył list, w którym wskaże, dlaczego chciałby podjąć pracę na danym stanowisku. Z kolei podanie o pracę powstaje z inicjatywy własnej pracownika. Tym samym tytułując dokument przed wysłaniem go na adres e-mailowy firmy, warto pamiętać, by nie popełnić pomyłki.

Co musi zawierać podanie o pracę?

Osoba, która chce ubiegać się o zatrudnienie mimo braku rekrutacji w danej firmie musi nie tylko wskazać, na jakim stanowisku chciałaby pracować, ale też – przekonać potencjalnego pracodawcę, że firma zyska na zatrudnieniu kolejnego pracownika. Należy na pewno wskazać, jak posiadane wykształcenie, doświadczenie i umiejętności przekładają się na możliwość pracy na danym stanowisku. Osoba składająca podanie o pracę musi udowodnić, że spełnia wszelkie wymagania, jakie zazwyczaj pracodawcy stawiają kandydatom ubiegającym się o dane stanowisko.

Co istotne, wszystko, co znajdzie się w treści podania o pracę, musi dotyczyć wyłącznie stanowiska, na które ubiega się dana osoba (i ewentualnie firmy, w której miałaby zostać zatrudniona). Tym samym każdy, kto składa podanie, powinien skupić się jedynie na argumentach mających przekonać pracodawcę do zatrudnienia dodatkowej osoby. Jeśli np. ktoś zna kilka języków obcych, ale jednocześnie stanowisko, o które się stara, w ogóle nie wymaga ich znajomości, wspominanie o tej umiejętności jest pozbawione sensu.

Przygotowując podanie o pracę należy pamiętać również o dopełnieniu formalności – czyli zamieszczaniu danych osobowych kandydata, daty i miejsca utworzenia podania czy nazwy firmy, do której adresowane jest podanie. Oprócz tego konieczne jest też złożenie własnoręcznego podpisu. O tym, jak napisać podanie o pracę, co dokładnie powinno zawierać i jaka forma będzie najodpowiedniejsza, można przeczytać więcej na https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jak-znalezc-prace-na-studiach/jak-napisac-podanie-o-prace-poradnik.

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here