Pogłębiacze to naprawdę ciekawe konstrukcje, które wymiernie pomagają w procesach obróbki i skrawania. Oto rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć.

Podstawowa charakterystyka pogłębiaczy

Odpowiednia obróbka danych materiałów wymaga nie tylko odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy, ale przede wszystkim odpowiednich narzędzi, z pomocą których będzie możliwe wszelkich procesów nie tylko szybko, ale również dokładnie i w sposób powtarzalny. Jednym z najważniejszych elementów, który posiada naprawdę spore znaczenie w kontekście obróbki wszelkich tworzyw i materiałów, jest pogłębiacz. To właśnie nim dzisiaj się zajmiemy – pochylimy się nad tym, czym tak właściwie są pogłębiacze, jak się je wykorzystuje, a także jakie dokładnie są ich rodzaje. Pierwszym tematem, jaki jednak musimy poruszyć, jest kwestia tego, czym pogłębiacze tak naprawdę są.

W kontekście tych właśnie elementów jesteśmy w stanie powiedzieć o przystosowanych do obróbki skrawaniem konstrukcjach, dzięki którym możliwa jest odpowiednia ingerencja w konkretny materiał, najczęściej dzięki powiększeniu już skonstruowanego otworu lub zmiany jego charakterystyki na pewne sposoby. O tym jednak powiemy sobie w dalszej części tekstu. O czym zaś warto wspomnieć teraz, to o budowie pogłębiaczy.

Nie będziemy owijali tutaj w bawełnę – pogłębiacze nie są w tym kontekście zbytnio skomplikowane. Praktycznie zawsze składają się one z dwóch części: prowadzącej, nazywanej zamiennie pilotem, która jest wyposażona w odpowiednie ostrza, a także roboczej, która pomaga w przytwierdzeniu pogłębiacza do konkretnego urządzenia. Mimo że mówimy tu tylko o dwóch elementach, tak ogólnie rzecz biorąc temat jest bardziej skomplikowany ze względu na dostępne rodzaje pogłębiaczy. Zanim jednak o nich…

Najważniejsze zastosowania pogłębiaczy

Pora powiedzieć parę słów na temat, który został już po trochu poruszony wyżej. Chodzi o samo zastosowanie pogłębiaczy. Oczywiście w pierwszej kolejności należy powiedzieć, jak zresztą wyżej, o możliwości pogłębiania z ich pomocą istniejących już otworów, a także dostosowywanie ich do naszych potrzeb, jeżeli na przykład są nierówne lub za płytkie. Dodatkowo jednak odpowiednie pogłębiacze mogą drążyć gniazda, a także wygładzać powierzchnię otworu, dzięki czemu nie będą występowały bruzdy czy nierówności.

Pogłębiacze walcowo-czołowe – gdzie się one przydadzą?

Choć ogólnie odmian pogłębiaczy jest naprawdę wiele, możemy tak naprawdę wyróżnić dwa najważniejsze grupy tych właśnie elementów. Na pierwszy ogień zabierzmy się za taki przyrząd, jak pogłębiacz walcowy czy też walcowo-czołowy. Tego typu pogłębiacz posiada wyjątkowy pilot, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie narzędzia do otworu i poszerzanie go za pomocą bocznych ostrzy. Warto pamiętać, że dość łatwo jest znaleźć pogłębiacz walcowo-czołowy z wymiennym pilotem. Takie pogłębiacze przydają się dodatkowo w przypadku tworzenia gniazd dla wkrętów czy śrub.

Pogłębiacze

Podgrupy pogłębiaczy stożkowych

Z pewnością o wiele więcej uwagi wymaga w tym momencie pogłębiacz stożkowy – bynajmniej nie dlatego, że są to na przykład lepsze pogłębiacze, lecz głównie z uwagi na fakt, jak bardzo jest to rozbudowana kategoria. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że pogłębiacze stożkowe najczęściej odpowiedzialne są za skrawanie brzegów otworu, usuwania zadziorów oraz powiększania całej średnicy danego otworu.

Pierwsza różnica pomiędzy konkretnymi pogłębiaczami stożkowymi występuje w przypadku chwytu – może on być walcowy lub stożkowy. Różnica to również kąt wierzchołkowy, na przykład pogłębiacz stożkowy 90 stopni czy pogłębiacz stożkowy 45 stopni. Istnieją również specjalistyczne pogłębiacze, takie jak pogłębiacz do metalu czy pogłębiacz pod wkręty.

Wszystkie rodzaje pogłębiaczy stożkowym, składanych oraz pod gwinty znajdą Państwo w sklepie www.artykulytechniczne.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here