Stal narzędziowa

Stal narzędziowa jest relatywnie kosztownym materiałem, więc wiele firm generujących odpady HSS w swoich zakładach, szuka skupu, który przyjmie je w dobrej cenie. Od czego jednak będzie zależała wycena i czy można zrobić coś więcej, żeby zarobić na tym więcej, niż wynika z podstawowego cennika?

Stały, ale powolny wzrost cen

Ceny złomu stali narzędziowej wykazują stałą tendencję wzrostową. Nie jest to wzrost szybki, ale na pewno zauważalny w przypadku praktycznie wszystkich gatunków HSS. Nie oznacza to jednak, że czekanie jest strategią, która pozwoli zyskać na skupie więcej. To raczej dowód na to, że już dziś sprzedaż na skup złomu stali narzędziowej może być sposobem na optymalizację kosztów działalności, a w przyszłości będzie to nabierało jeszcze większego znaczenia.

Kryteria wyceny stali narzędziowej w skupie

Ceny złomu stali narzędziowej w skupach są uzależnione od kilku czynników, przy czym niektóre z nich można w pewnym zakresie kontrolować, jeśli chce się mieć szansę na jak najwyższe wyceny.

  • Gatunek stali. Poszczególne gatunki stali narzędziowej mogą się między sobą różnić twardością czy odpornością na uszkodzenia termiczne, a wynika to z odmiennego składu stopu. To właśnie zawartość różnych domieszek w konkretnej ilości będzie wpływała na wartość złomu stali narzędziowej. O ile tego się kontrolować nie da, można poszukać skupu, który HSS dzieli na takie grupy użytkowe, które będą najkorzystniejsze z punktu widzenia sprzedającego.
  • Sytuacja rynkowa. Ceny HSS na skupie zależą w pewnej mierze od tego, jak prezentuje się koniunktura na rynku. Kiedy podaż surowców będzie wyższa, spadnie zapotrzebowanie na złom i odwrotnie. Choć jest to do pewnego stopnia przewidywalne, można raczej założyć, że krótkotrwałe wahania na rynku nie będą miały przełożenia na ceny w skupach. Te pojawiają się raczej w związku z poważniejszymi kryzysami na globalnym rynku.
  • Polityka cenowa skupu. To czynnik, który z punktu widzenia sprzedających złom będzie miał największe znaczenie. Chodzi po prostu o to, żeby wybrać skup oferujący najkorzystniejsze warunki. To nie musi być tylko wysoka cena, ale też na przykład opcja darmowego odbioru z siedziby firmy albo warunki współpracy, które z innych powodów będą korzystniejsze dla firmy.

Opłaca się oddać stal narzędziową na skup

To jasne, że im więcej materiału się sprzeda, tym bardziej jest to opłacalne, ale nawet w niewielkiej skali sprzedaż złomu stali narzędziowej może być jak najbardziej uzasadniona. Warto uwzględniać to w pełnej strategii gospodarowania odpadami, nawet jeśli będzie to oznaczało konieczność przechowania niewielkiej ilości wierteł czy innych elementów złomu we własnym magazynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here