Najlepsze polskie komedie

Komedie to gatunek filmowy, który od lat cieszy się dużą popularnością w Polsce. Niezależnie od wieku czy płci, każdy lubi się pośmiać. Właśnie dlatego w tym artykule postanowiliśmy stworzyć ranking 50 najlepszych polskich komedii. W naszym zestawieniu znajdą się zarówno nowe, jak i starsze produkcje, które z pewnością zapewnią wiele rozrywki i uśmiechu na twarzy.

1. „Kochaj albo rzuć”

„Kochaj albo rzuć” to romantyczna komedia z 2019 roku w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Opowiada o perypetiach pary zakochanych w sobie, która staje przed wyborem – kontynuować związek czy go zakończyć. W rolach głównych występują Agnieszka Więdłocha oraz Maciej Stuhr.

2. „Sala samobójców”

„Sala samobójców” to film z 2011 roku, który zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. Historia rozgrywa się w futurystycznej sali, w której ludzie chcący popełnić samobójstwo znajdują się w jednym pomieszczeniu. W głównej roli występuje Jakub Gierszał.

3. „Miś”

„Miś” to kultowa komedia z 1981 roku, która do dziś cieszy się ogromną popularnością. Głównym bohaterem jest Kot, który wraz z przyjaciółmi postanawia zdobyć majątek pewnej starszej pani. W rolach głównych występują Stanisław Tym oraz Wojciech Pokora.

4. „Planeta singli”

„Planeta singli” to romantyczna komedia z 2016 roku, która zdobyła uznanie widzów i krytyków. Opowiada o perypetiach młodej kobiety, która z pomocą aplikacji randkowej szuka swojej drugiej połówki. W rolach głównych występują Maciej Stuhr oraz Agnieszka Więdłocha.

5. „Chłopaki nie płaczą”

„Chłopaki nie płaczą” to kultowa komedia z 2000 roku, która do dziś cieszy się dużą popularnością. Historia opowiada o grupie przyjaciół, którzy postanawiają otworzyć własną agencję towarzyską. W rolach głównych występują Cezary Pazura oraz Marek Kondrat.

6. „Kariera Nikodema Dyzmy”

„Kariera Nikodema Dyzmy” to komedia z 1956 roku, która do dziś uważana jest za jedną z najlepszych polskich produkcji. Opowiada o młodym mężczyźnie, który z pomocą manipulacji oraz oszustw, udaje się wspiąć na szczyty władzy. W rolach głównych występują Lucyna Winnicka oraz Adolf Dymsza.

7. „Kogel-mogel”

„Kogel-mogel” to klasyczna komedia z 1988 roku, która do dziś jest uwielbiana przez widzów. Opowiada o młodej kobiecie, która zostaje w ciąży z chłopakiem, który jej zostawił. W rolach głównych występują Grażyna Błęcka-Kolska oraz Zbigniew Buczkowski.

8. „Nie ma róży bez ognia”

„Nie ma róży bez ognia” to komedia z 1974 roku, która cieszyła się dużą popularnością w swoim czasie. Opowiada o perypetiach dwóch sąsiadów, którzy zaczynają ze sobą rywalizować. W rolach głównych występują Wojciech Pokora oraz Jacek Fedorowicz.

9. „Listy do M.”

„Listy do M.” to romantyczna komedia z 2011 roku, która cieszyła się ogromną popularnością wśród widzów. Opowiada o perypetiach kilku osób, które piszą listy do Mikołaja – Świętego Mikołaja. W rolach głównych występują Magdalena Różczka oraz Piotr Adamczyk.

10. „Ida”

„Ida” to dramatyczna komedia z 2013 roku, która zdobyła wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Opowiada o historii młodej zakonnicy, która przed złożeniem ślubów postanawia odwiedzić swoją rodzinę. W rolach głównych występują Agata Kulesza oraz Agata Trzebuchowska.

11. „Przepis na życie”

„Przepis na życie” to komedia romantyczna z 2011 roku, która opowiada o perypetiach młodej kobiety, która postanawia spełnić swoje marzenie i otworzyć własną restaurację. W rolach głównych występują Magdalena Różczka oraz Maciej Zakościelny.

12. „Zmiennicy”

„Zmiennicy” to kultowy serial komediowy z lat 80-tych, który do dziś jest uwielbiany przez widzów. Opowiada o perypetiach grupy ludzi, którzy pracują w firmie wynajmującej reprezentantów handlowych. W rolach głównych występują m.in. Janusz Gajos oraz Stanisław Tym.

13. „Pitbull”

„Pitbull” to seria filmów kryminalnych, które zdobyły dużą popularność w Polsce. Opowiadają o pracy policjantów z jednostki specjalnej zajmującej się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. W rolach głównych występują m.in. Marcin Dorociński oraz Andrzej Grabowski.

14. „Kler”

„Kler” to kontrowersyjna komedia z 2018 roku, która opowiada o życiu księży w Polsce. Film spotkał się z różnymi opiniami, jednak z pewnością warto go zobaczyć i samemu wyrobić sobie zdanie. W rolach głównych występują m.in. Jacek Braciak oraz Robert Więckiewicz.

15. „Kochankowie z Marony”

„Kochankowie z Marony” to klasyczna komedia romantyczna z 1967 roku, która do dziś cieszy się dużą popularnością. Opowiada o perypetiach młodej pary, która postanawia uciec razem do Marony. W rolach głównych występują Barbara Kwiatkowska-Lass oraz Daniel Olbrychski.

16. „Poranek kojota”

„Poranek kojota” to film z 2001 roku, który opowiada o losach grupy studentów w czasach PRL-u. Historia pełna jest humoru, ale i gorzkich momentów. W rolach głównych występują m.in. Robert Więckiewicz oraz Marek Kondrat.

17. „Vabank”

„Vabank” to kultowa komedia kryminalna z 1981 roku, która do dziś cieszy się dużą popularnością. Opowiada o grupie oszustów, którzy postanawiają okraść bogatego szlachcica. W rolach głównych występują Jan Machulski oraz Leonard Pietraszak.

18. „Chłopaki rządzą”

„Chłopaki rządzą” to komedia z 1997 roku, która opowiada o grupie przyjaciół, którzy próbują zdobyć pieniądze na urlop. Film zdobył uznanie widzów i stał się jednym z największych przebojów lat 90-tych. W rolach głównych występują m.in. Cezary Pazura oraz Tomasz Karolak.

19. „Rejs”

„Rejs” to kultowy film z 1970 roku, który do dziś jest uwielbiany przez widzów. Opowiada o perypetiach grupy pasażerów, którzy udają się w rejs po Wiśle. W rolach głównych występują m.in. Stanisław Tym oraz Barbara Brylska.

20. „Kariera Nikosia Dyzmy”

„Kariera Nikosia Dyzmy” to film z 2002 roku, który opowiada o młodym człowieku, który postanawia zrobić karierę w polityce. W rolach głównych występują m.in. Cezary Pazura oraz Anna Przybylska.

21. „E=mc²”

„E=mc²” to komedia z 2002 roku, która opowiada o losach grupy naukowców pracujących nad wynalezieniem silnika na wodór. W rolach głównych występują m.in. Robert Więckiewicz oraz Andrzej Grabowski.

22. „Cicha noc”

„Cicha noc” to komedia z 2017 roku, która opowiada o perypetiach rodziny spędzającej wigilię Bożego Narodzenia. Film zdobył uznanie widzów i krytyków, a w rolach głównych występują m.in. Aleksandra Domańska oraz Tomasz Karolak.

23. „Nie lubię poniedziałku”

„Nie lubię poniedziałku” to kultowa komedia z 1971 roku, która do dziś cieszy się dużą popularnością. Opowiada o perypetiach pracowników jednej z warszawskich firm, którzy postanawiają skrócić sobie tydzień pracy. W rolach głównych występują m.in. Barbara Bursztynowicz oraz Janusz Gajos.

24. „Chrzest”

„Chrzest” to film z 2010 roku, który opowiada o historii młodego chłopaka, który zostaje wciągnięty w mafię. Film zdobył uznanie krytyków oraz widzów, a w rolach głównych występują m.in. Tomasz Schuchardt oraz Marcin Dorociński.

25. „Ja wam pokażę!”

„Ja wam pokażę!” to kultowa komedia z 1973 roku, która do dziś jest uwielbiana przez widzów. Opowiada o perypetiach grupy robotników, którzy próbują stworzyć własny teatr. W rolach głównych występują m.in. Kazimierz Kaczor oraz Witold Pyrkosz.

26. „Cicha woda”

„Cicha woda” to film z 1999 roku, który opowiada o perypetiach grupy kobiet, które postanawiają założyć własną firmę. W rolach głównych występują m.in. Magdalena Cielecka oraz Katarzyna Figura.

27. „Seksmisja”

„Seksmisja” to kultowa komedia z 1984 roku, która do dziś cieszy się dużą popularnością. Opowiada o perypetiach dwóch mężczyzn, którzy zostają uwięzieni w podziemnym schronie. W rolach głównych występują m.in. Jerzy Stuhr oraz Olgierd Łukaszewicz.

28. „Kogel-mogel 2”

„Kogel-mogel 2” to kontynuacja kultowej komedii z 1988 roku. Opowiada o dalszych perypetiach młodej kobiety, która musi poradzić sobie z macierzyństwem. W rolach głównych występują m.in. Grażyna Błęcka-Kolska oraz Zbigniew Buczkowski.

29. „Dzień świra”

„Dzień świra” to komedia z 2002 roku, która opowiada o życiu człowieka, który traci na wypadek końca świata. Film zdobył uznanie krytyków oraz widzów, a w rolach głównych występuje Marek Kondrat.

30. „Dług”

„Dług” to film z 1999 roku, który opowiada historię młodej pary, która bierze kredyt na dom, ale niestety wszystko idzie nie tak jak powinno. Film zdobył uznanie widzów i krytyków, a w rolach głównych występują m.in. Robert Więckiewicz oraz Kinga Preis.

31. „Klincz”

„Klincz” to komedia z 2019 roku, która opowiada o perypetiach grupy przyjaciół, którzy postanawiają zdobyć sławę w internecie. Film zdobył uznanie młodej widowni, a w rolach głównych występują m.in. Bartosz Gelner oraz Tomasz Ziętek.

32. „Miś”

„Miś” to kultowa komedia z 1980 roku, która do dziś cieszy się dużą popularnością. Opowiada o perypetiach dwóch mężczyzn, którzy postanawiają dokonać przestępstwa. W rolach głównych występują m.in. Stanisław Tym oraz Wojciech Pokora.

33. „Ludzie i bogowie”

„Ludzie i bogowie” to film z 2011 roku, który opowiada o tragedii w kopalni węgla kamiennego. Film zdobył uznanie krytyków i widzów, a w rolach głównych występują m.in. Mariusz Bonaszewski oraz Andrzej Chyra.

34. „Papusza”

„Papusza” to film biograficzny z 2013 roku, który opowiada o życiu polskiej poetki, Bronisławy Wajs, znanej jako Papusza. Film zdobył uznanie krytyków oraz widzów, a w rolach głównych występują m.in. Jowita Budnik oraz Antoni Pawlicki.

35. „Krótki film o miłości”

„Krótki film o miłości” to film z 1988 roku, który opowiada o romansie dwóch młodych ludzi. Film zdobył uznanie krytyków i widzów, a w rolach głównych występują m.in. Grażyna Szapołowska oraz Olaf Lubaszenko.

36. „Jak rozpętałem II wojnę światową”

„Jak rozpętałem II wojnę światową” to kultowa komedia z 1969 roku, która do dziś jest uwielbiana przez widzów. Opowiada o młodym chłopaku, który chce zrobić karierę w armii. W rolach głównych występują m.in. Marian Kociniak oraz Bogumił Kobiela.

37. „Klęska”

„Klęska” to film z 1976 roku, który opowiada o losach grupy młodych ludzi, którzy postanawiają wyjechać na Mazury. Film zdobył uznanie krytyków oraz widzów, a w rolach głównych występują m.in. Krzysztof Kowalewski oraz Halina Gryglaszewska.

38. „Młode wilki”

„Młode wilki” to film z 1996 roku, który opowiada o losach grupy młodych ludzi, którzy chcą zrobić karierę w biznesie. Film zdobył uznanie młodej widowni, a w rolach głównych występują m.in. Cezary Pazura oraz Piotr Adamczyk.

39. „Chce się żyć”

„Chce się żyć” to film z 2013 roku, który opowiada o młodym chłopaku, który choruje na mukowiscydozę. Film zdobył uznanie widzów i krytyków, a w rolach głównych występują m.in. Dawid Ogrodnik oraz Anna Nehrebecka.

40. „Boże Ciało”

„Boże Ciało” to film z 2019 roku, który opowiada o młodym chłopaku, który postanawia przeprowadzić się z Warszawy do małej wioski. Film zdobył uznanie krytyków oraz widzów, a w rolach głównych występują m.in. Bartosz Bielenia oraz Eliza Rycembel.

41. „Zmiennicy”

„Zmiennicy” to kultowy serial komediowy z lat 80-tych, który opowiada o grupie ludzi pracujących w agencji ochrony. Serial zdobył uznanie widzów i stał się jednym z największych przebojów tamtych czasów. W rolach głównych występują m.in. Wojciech Pokora oraz Janusz Rewiński.

42. „Chopin. Pragnienie miłości”

„Chopin. Pragnienie miłości” to film z 2002 roku, który opowiada o romansie między Fryderykiem Chopinem a George Sand. Film zdobył uznanie widzów i krytyków, a w rolach głównych występują m.in. Piotr Adamczyk oraz Danuta Stenka.

43. „Ile waży koń trojański?”

„Ile waży koń trojański?” to film z 2008 roku, który opowiada o losach grupy młodych ludzi, którzy próbują zrealizować swoje marzenia. Film zdobył uznanie młodej widowni, a w rolach głównych występują m.in. Mateusz Kościukiewicz oraz Jakub Gierszał.

44. „Złe uczynki”

„Złe uczynki” to film z 2008 roku, który opowiada o losach grupy młodych ludzi, którzy postanawiają dokonać przestępstwa. Film zdobył uznanie krytyków i widzów, a w rolach głównych występują m.in. Agnieszka Grochowska oraz Piotr Głowacki.

45. „Wesele”

„Wesele” to adaptacja sztuki Stanisława Wyspiańskiego z 1973 roku, która opowiada o przyjęciu weselnym w małej wiosce. Film zdobył uznanie krytyków oraz widzów, a w rolach głównych występują m.in. Andrzej Seweryn oraz Daniel Olbrychski.

46. „Krótki film o miłości”

„Krótki film o miłości” to film z 1988 roku, który opowiada o miłości dwóch młodych ludzi. Film zdobył uznanie krytyków i widzów, a w rolach głównych występują m.in. Grażyna Szapołowska oraz Olaf Lubaszenko.

47. „Chemia”

„Chemia” to serial komediowy z lat 2015-2018, który opowiada o losach grupy uczniów jednej z warszawskich szkół. Serial zdobył uznanie widzów i stał się jednym z największych przebojów ostatnich lat. W rolach głównych występują m.in. Tomasz Schuchardt oraz Aleksandra Popławska.

48. „Kler”

„Kler” to film z 2018 roku, który opowiada o losach trzech księży, którzy borykają się z problemami w Kościele. Film zdobył uznanie krytyków oraz widzów, a w rolach głównych występują m.in. Jacek Braciak oraz Robert Więckiewicz.

49. „Sami swoi”

„Sami swoi” to kultowa komedia z 1967 roku, która do dziś cieszy się dużą popularnością. Opowiada o losach dwóch rodzin, które połączył ślub ich dzieci. W rolach głównych występują m.in. Władysław Hańcza oraz Józef Nowak.

50. „Sala samobójców”

„Sala samobójców” to film z 2011 roku, który opowiada o młodym chłopaku, który decyduje się na samobójstwo. Film zdobył uznanie krytyków i widzów, a w rolach głównych występują m.in. Jakub Gierszał oraz Roma Gąsiorowska.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie są najpopularniejsze polskie komedie? Najpopularniejsze polskie komedie to między innymi „Kogel-mogel”, „Nie ma róży bez ognia”, „Kler”, „Sami swoi”, „Rejs”, „Vabank”, „Sexmisja” oraz „Chłopaki nie płaczą”.
  2. Czy polskie komedie są popularne za granicą? Tak, wiele polskich komedii zdobyło uznanie i popularność za granicą, np. „Ida” w 2015 roku zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
  3. Jakie są najnowsze polskie komedie? Najnowsze polskie komedie to między innymi „Kogel-mogel 3”, „I’m Loving it”, „Sługa Boży”, „30 ton do szczęścia” oraz „Pan T.”
  4. Czy wszystkie polskie komedie są dla dorosłych? Nie, w Polsce powstają również komedie przeznaczone dla dzieci, np. „Miś Uszatek” czy „Reksio”.
  5. Czy w polskich komediach jest wiele elementów absurdu? Tak, wiele polskich komedii cechuje się obecnością elementów absurdu, który dodaje im dodatkowego humoru i klimatu.

Podsumowanie

Polskie komedie to jedne z najlepszych i najpopularniejszych filmów w Polsce. W rankingu 50 najlepszych filmów znalazło się wiele kultowych produkcji, które bawią i wzruszają widzów. Polscy aktorzy i reżyserzy zyskali uznanie na całym świecie, co potwierdza wiele nagród i wyróżnień, takich jak Oscar czy Złota Palma. Polecamy zobaczyć każdy z filmów z naszego rankingu i przekonać się, dlaczego polskie kino jest tak cenione i popularne.

Mamy nadzieję, że nasz ranking najlepszych polskich komedii zainspirował Cię do zobaczenia tych filmów lub przypomniał o nich. Polskie kino oferuje wiele wartościowych i ciekawych produkcji, które warto zobaczyć i docenić. Cieszymy się, że w Polsce powstają takie filmy, które bawią i wzruszają widzów, a jednocześnie przekazują ważne przesłanie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, zachęcamy do udostępnienia go na swoich profilach w mediach społecznościowych oraz do skomentowania poniżej, które polskie komedie są Twoimi ulubionymi. Dzięki temu inni internauci będą mieli szansę poznać Twoją opinię i zainspirować się do zobaczenia tych filmów.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://cinnabon.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here