Marihuana w Polsce i na świecie

W 2019 roku rozpoczęła pracę parlamentarna grupa ds. legalizacji marihuany, w skład której wchodziło 11 posłów na Sejm (niższa izba parlamentu) w Polsce. W skład grupy wchodzi 10 posłów z lewicy i jeden poseł z Konfederacji.

Legalna marihuana w Polsce?

Praca zespołu początkowo nie miała na celu jak najszybszego przedstawienia projektu ustawy o dekryminalizacji czy legalizacji posiadania marihuany. Eksperci z organizacji pozarządowych zostali zaproszeni na kolejne posiedzenie komisji, które odbyły się w styczniu 2020 roku. Zapytany przez dziennikarzy o to, jak poseł z konfederacji KORWiN Dobromir Sośnierz był jedynym w komisji z lewicą, powiedział, że legalizacja marihuany to jedyna kwestia, w której lewica i Konfederacja mają wspólne stanowisko. Zaproszenia do wstąpienia do komisji zostały wysłane do wszystkich frakcji parlamentarnych.

Ostatecznie doszło do legalizacji sprzedaży produktów z konopi, które są dostępne tylko w wybranych aptekach do celów czysto medycznych. Pierwsze partie medycznej marihuany stały się dostępne dla wszystkich osób otrzymujących receptę. Należy pamiętać, że w 2017 roku weszła w życie ustawa o medycznej „trawie”. Jednak z wielu biurokratycznych powodów Polacy nie mogli legalnie używać marihuany do celów medycznych.

Zgodnie z polskim prawem produkty z marihuany wywożone z innych krajów można dostarczać do lokalnych aptek. Nasiona konopii można kupić do celów kolekcjonerskich.

Uprawa i sprzedaż konopi w Polsce, nawet w celach medycznych, jest nadal zabroniona. 

Sprzedaż marihuany jest możliwa tylko na receptę wystawioną przez lekarza. Lek może być przepisywany pacjentom chorym na raka, a także osobom z zaburzeniami lękowymi. Łącznie jest to około 300 tys. potencjalnych użytkowników medycznej marihuany.

Legalna marihuana na świecie

Marihuana w Polsce i na świecie staje się coraz popularniejsza. Także w USA. To, czy używanie marihuany leczniczej lub tak zwanej rekreacyjnej jest dozwolone, czy nie, każdy z 50 amerykańskich stanów określa niezależnie. Dlatego marihuana ma co najmniej cztery statusy autoryzacji w Ameryce. Tak więc w niektórych stanach używanie konopi jest uznawane za całkowicie legalne. Inne uznają legalne stosowanie marihuany w celach leczniczych, ale zawsze z niskim poziomem THC – tetrahydrokannabinolu. Od 2018 roku w Stanach Zjednoczonych marihuana została zalegalizowana w taki czy inny sposób w 33 stanach, Dystrykcie Stołecznym Kolumbii, a także na amerykańskich terytoriach Guam, Portoryko, Marianach Północnych i Wyspach Dziewiczych.

Jako drugi kraj na świecie (po Urugwaju), który w pełni zalegalizował niemedyczne używanie marihuany na swoim terytorium, Kanada wyznacza obecnie trend w tym nowym obszarze. Od 2001 roku Kanadyjczycy mogą zażywać konopie indyjskie na receptę lekarza, a od października 2018 roku wizyta u specjalisty nie jest już wymagana. Legalizację poprzedziła długa dyskusja publiczna, do której władze starały się zaangażować jak najwięcej osób ze wszystkich grup wiekowych i warstw społecznych.

W procesie legalizacji Kanada przyjęła podejście stopniowe, początkowo zezwalając na sprzedaż jedynie ograniczonej listy produktów zawierających marihuanę.

Holandia jest jednym z nielicznych krajów, w którym od 1972 roku narkotyki zostały oficjalnie podzielone na narkotyki twarde i lekkie. Holenderski parlament orzekł, że posiadanie miękkich narkotyków w ilości nie większej niż 30 gramów nie będzie ścigane, natomiast ciężkie narkotyki będą surowo karane. W dużych miastach Holandii, takich jak Amsterdam, Rotterdam, Haga, Utrecht, powstały kawiarnie. Ich właściciele otrzymali oficjalne zezwolenia na sprzedaż marihuany, grzybów halucynogennych i innych miękkich narkotyków. Nie wolno im reklamować swoich towarów, sprzedawać żadnych innych narkotyków ani alkoholu. 

Ciekawostka: kawiarnie mogą sprzedawać trawkę, ale nie mogą jej uprawiać.

Belgia zajmuje szczególne miejsce wśród krajów, w których marihuana i pokrewne narkotyki są „zdekryminalizowane”. Dozwolone jest stosowanie produktów leczniczych zawierających takie substancje, jednocześnie państwo wprowadziło ograniczenia w ilości substancji odurzających, których posiadanie nie jest sprzeczne z prawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here