Jednopunktowe elektryczne podgrzewacze wody

Elektryczne podgrzewacze wody to urządzenia stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych i pracowniczych, w których pojawia się potrzeba podgrzania wody z instalacji. Do wyboru są rozmaite wersje tych urządzeń – jedno i wielkopunktowe, o odmiennym przeznaczeniu i sposobie działania. Często po podgrzewacze sięgają właściciele małych gastronomii, poszukujący urządzeń niedużych rozmiarów, ale za to sprawnych w podgrzewaniu wody. Poniżej udzielamy kilku porad dla osób rozważających możliwość nabycia nowego podgrzewacza elektrycznego. Dowiesz się na jakie cechy produktów zwrócić uwagę oraz jak dbać o podgrzewacz, by działał bezproblemowo, przez długi czas.

Elektryczny podgrzewacz do wody jednopunktowe – jak to działa?

Działanie elektrycznego podgrzewacza wody jest w dużym stopniu automatyczne. Uruchamia się samoczynnie, po odkręceniu kranu z wodą. Wówczas, rozpoczyna on pobieranie energii wykorzystywanej w celu podgrzania wody. Po zamknięciu ujścia, podgrzewacz automatycznie zaprzestaje podgrzewania.

Urządzenia jednopunktowe służą do zasilania jednego punktu – na przykład umywalki lub zlewu. Wówczas, montowane są bezpośrednio nad danym ujściem, które będą podgrzewać. Niekiedy, już na etapie produkcji nadaje się im formę baterii wyposażonej w wylewkę i pokrętło lub uchwyt. Dzięki temu ich montaż jest prosty i nie wymagają zastosowania dodatkowych akcesoriów.

Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia jednopunkowe wyposażone w dodatkowy czujnik czerwieni. Jego obecność sprawia, że włączania jak i wyłączanie urządzenia odbywa się w pełni bezdotykowo.

Zasilanie, wydajność urządzenia i inne ważne parametry

Podgrzewacze nadają się do montażu zarówno w instalacjach jedno jak i trójfazowych. W pierwszym przypadku – wystarczy urządzenie o mocy ok 4kW. Do instalacji trójfazowe, podgrzewacze muszą być odpowiednio silne.

Wydajność urządzenia oznacza jego zdolność do wytwarzania potrzebnej ilości energii elektrycznej. Parametr ten może różnić się od wartości nominalnej, w zależności od napięcia panującego w sieci. Urządzenia o mocy 3kW są w stanie podgrzać litr wody do temperatury 50 stopni w ciągu jednej lub dwóch minut. Najczęściej jednak wybiera się urządzenia zdolne podgrzać ok. 5-6 litrów na minutę.

Jak dbać o podgrzewacz jednopunktowy?

Podgrzewacz przepływowy jest narażony na różnego typu uszkodzenia. By zapobiec ich powstaniu, warto upewnić się, czy podgrzewacz pracuje w sposób właściwy. Podstawową sprawą jest sposób podłączenia urządzenia do instalacji elektrycznej. Odbywa się to za pomocą wtyczki bądź też jest przeprowadzane na stałe – gdy przewody urządzenia podłącza się do instalacji za pomocą puszki.

Często wybieranym rozwiązaniem, które ma zapobiec powstaniu awarii, jest tzw. usługa pierwszego uruchomienia. Jest ona wykonywana przez uprawnionych do tego monterów, elektryków lub serwisantów. Polega ona na kontrolowanym uruchomieniu urządzenia. Często, ma ono związek z okresem gwarancyjnym i jest warunkiem jego ważnego rozpoczęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here