Jakie warunki powinna spełniać opiekunka w Niemczech

Praca w niemieckiej opiece staje się coraz popularniejsza. Każdego roku więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę, by opiekować się ludźmi starszymi czy niepełnosprawnymi. Nic więc dziwnego, że w Internecie pojawia się mnóstwo ogłoszeń od pracodawców i agencji poszukujących opiekunek. Czy jednak każdy może pracować jako opiekun w Niemczech? Jakie kwalifikacje trzeba mieć, żeby poradzić sobie na tym stanowisku?

Wymagania względem opiekunki

Czy jest w ogóle możliwe znalezienie opiekunki idealnej, która spełni wszystkie możliwe wymagania i będzie wręcz czytać w myślach seniora? Nie do końca. Chociaż zwykle kandydaci są wykwalifikowani i profesjonalnie podchodzą do pracy w Niemczech, każdy z nich ma inne predyspozycje. To zupełnie normalne, że czujesz się pewniej na przykład w pracy z seniorem na wózku, niż z leżącym podopiecznym. Twoja koleżanka „po fachu” natomiast może mieć inne odczucia. Nie ulega jednak wątpliwości, że chcąc pracować w niemieckiej opiece, trzeba spełnić pewne podstawowe wymagania. Są to chociażby:

  • znajomość języka niemieckiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym,
  • doświadczenie: zawodowe, wolontariat w szpitalu, opieka nad seniorem z rodziny,
  • cechy charakteru takie jak cierpliwość, empatia, uprzejmość,
  • dobry stan zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Praca opiekunki w Niemczech to codzienne kontakty z osobą chorą czy niepełnosprawną. W wielu przypadkach podopiecznym trzeba pomóc, chociażby w podnoszeniu się czy poruszaniu. Dlatego tak ważne jest, żeby opiekunka była sprawna fizycznie. Można też poszukać ofert pracy w opiece bez dźwigania czy obejmujących jedynie wsparcie mentalne seniora. Takich ogłoszeń nie jest jednak dużo.

Praca w niemieckiej opiece: wykształcenie i kwalifikacje

Jak wygląda proces weryfikacji kandydata na opiekuna w Niemczech? Agencje zbierają CV od osób, które się zgłosiły, a następnie weryfikują je pod kątem wymagań. Pod lupę brane są umiejętności, zainteresowania i kwalifikacje kandydatów. Znaczenie ma przede wszystkim doświadczenie w branży i referencje od poprzednich pracodawców. Przydaje się również wykształcenie kierunkowe (np. medyczne) oraz ukończone kursy opieki nad osobami starszymi i pierwszej pomocy. Wszystkie te czynniki wpływają nie tylko na samo zdobycie pracy w opiece w Niemczech, ale też na wysokość przyszłej wypłaty.

Warto więc jeszcze przed wysłaniem dokumentów do wybranej agencji przyjrzeć się swoim umiejętnościom. Renomowane firmy opiekuńcze, jak te publikujące ogłoszenia na SenioPort, chętnie zatrudniają osoby, które:

  • mogą pochwalić się doświadczeniem w opiece,
  • potrafią porozumiewać się w języku niemieckim,
  • są życzliwe i komunikatywne,
  • lubią zajmować się domem,
  • są sprawne fizycznie,
  • lubią wyzwania.

W pracy opiekuna w Niemczech nie liczy się wiek. Często do agencji zgłaszają się osoby w średnim wieku, a także te, które są już na emeryturze. Ważna jest przede wszystkim pasja i chęć pomagania innym, a także zaangażowanie w pracę.

Oferty pracy w opiece w Niemczech

Czujesz, że praca opiekuna w Niemczech jest dla Ciebie? W takim razie śmiało możesz rozpocząć szukanie najlepiej dopasowanych ogłoszeń. A jeżeli jeszcze nie wiesz, czego spodziewać się po ofertach pracy, mamy dla Ciebie zupełnie nową opcję: zamieszczenie własnego ogłoszenia. Wystarczy, że napiszesz coś o sobie i o pracy, którą chcesz wykonywać. Agencje same się do Ciebie zgłoszą. Wejdź na SenioPort i przekonaj się o tym osobiście!

Czytaj więcej na ten temat na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here