Jakie kwestie warto rozważyć, kupując drukarkę 3D

Drukarki 3D weszły już na stałe do naszego życia i są wykorzystywane w różnych branżach. Pomagają w tworzeniu prototypów, w produkcji nietypowych elementów o skomplikowanych kształtach, ale także w produkcji seryjnej z wysoką powtarzalnością i precyzją. Aby jednak i w swojej firmie korzystać z dobrodziejstw, jakie daje drukarka 3D, należy starannie ją wybrać.

Wykorzystywana technologia drukowania

Pierwszym i bez wątpienia najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest wykorzystywana technologia drukowania. Pierwsza z nich to FDM, a druga STL. Pokrótce, można je opisać następująco.

W pierwszej metodzie drukarka wykorzystuje filament, czyli cienką strunę ze specjalnie przygotowanego materiału kompozytowego o wybranych właściwościach. Filament jest ogrzewany w głowicy drukarki do takiej temperatury, aby przybrał półpłynną formę, a następnie za pomocą specjalnej dyszy (nozzle) jest wypuszczany na płaską powierzchnię. Nakładany jest warstwa po warstwie, co pozwala na uzyskanie oczekiwanego kształtu i decyduje o specyficznej fakturze powierzchni.

W metodzie STL wykorzystywana jest specjalne żywica o właściwościach fotoutwardzalnych. Żywica jest wprowadzana do pojemnika, a przesuwająca się po niej wiązka światła prowadzi do jej utwardzenia i powstania oczekiwanego kształtu. W tej metodzie uzyskiwane obiekty cechują się bardzo wysoką jednorodnością i są wykonywane z najwyższą precyzją, często większą niż ta w przypadku metody FDM.

Maksymalna wielkość drukowanego obiektu

Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że wszystkie drukarki 3D mają podobne rozmiary, wcale tak nie jest. Istnieje wiele ich typów, które różnią się między innymi wielkością własną – a co za tym idzie również maksymalną wielkością wydruku.

Dlaczego należy zwracać uwagę na ten parametr? Oczywiście jeśli potrzebujesz drukarki tylko do naprawdę małych przedmiotów i wiesz, co będzie na niej produkowane, być może jesteś w stanie skorzystać z każdej. Jednak jeśli pracujesz w dziale rozwojowym, w którym powstają prototypy, tak naprawdę nie możesz mieć pewności, co i jakiej wielkości będzie ci potrzebne. Lepiej, aby drukarka nie okazał się w takim przypadku  za mała, bo wtedy na pewno czeka się zlecenie zadania firmie zewnętrznej albo drukowanie po kawałku i mozolne składanie w całość oczekiwanego produktu.

Możliwości wykorzystania różnych filamentów i żywic

Decydując się na zakup drukarki 3D, najpewniej chcesz mieć możliwość wykorzystania w niej różnych materiałów. Jest oczywiste, że im będzie ich więcej, tym szerszą gamę produktów będziesz mógł stworzyć. Dlatego kupując dowolne drukarki 3D – sklep Aemca posiada ich różne marki, w tym bardzo popularną i niezawodną drukarkę Formlabs – należy zwrócić na to baczną uwagę. Szerszy zakres wykorzystywanych materiałów to szansa dla ciebie, by – jeśli nie od razu – to  w przyszłości poszerzyć gamę oferowanych produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here