Jak tanio wykupić OC krótkoterminowe dla samochodu osobowego

Polskie prawo zobowiązuje kierowców do posiadania ubezpieczenia OC, gdyż w przeciwnym razie jazda po drogach publicznych jest zakazana. Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe również w przypadku samochodów wyrejestrowanych, sprowadzanych z zagranicy. Jeśli kierowca zdecyduje się na ich zakup, musi nabyć ubezpieczenie krótkoterminowe OC przed ostateczną rejestracją pojazdu. Dowiedz się więcej na ten temat.

  1. Co to jest ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu?
  2. Kto powinien kupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe?
  3. Tanie OC na 30 dni – jak wybrać?
  4. Jak obniżyć wysokość składki na zwykłą polisę OC samochodu?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla kierowców, którzy nie mają możliwości wykupienia OC na dłużej, a sprowadzili samochód z zagranicy. Polskie prawo nie przewiduje żadnych odstępstw od obowiązku wykupienia OC dla samochodu. Nawet kilka dni bez polisy wiąże się z nałożeniem kary finansowej. Dowiedz się, kiedy należy zdecydować się na wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia OC.

Co to jest ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu?

Jeśli kierowca decyduje się na zakup samochodu z zagranicy bezpośrednio od właściciela, musi liczyć się z tym, że kupi go bez rejestracji. Taki samochód nie może legalnie poruszać się po polskich drogach, nawet gdy ma do pokonania kilka kilometrów od granicy. Obowiązkiem kierowcy jest załatwienie tymczasowych tablic wwozowych, a następnie dokonanie zakupu polisy w polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych. Przepisy o ubezpieczeniach obowiązkowych dla kierowców mówią jasno, że polisa OC w takim przypadku nie musi być zawierana od razu na stałe. Kierowca może zgodnie z prawem zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego i opłacić ją na 30 dni. Dzięki takiej polisie OC krótkoterminowego zyskuje miesiąc na załatwienie wszelkich formalności zakupowych oraz na zarejestrowanie samochodu. Formalności dokonuje się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kierowcy.

Kto powinien kupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe?

Do zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego powinni przygotować się w szczególności kierowcy, którzy zdecydowali się kupić auto za granicą bez wsparcia komisu lub innego pośrednika. Jeśli umowa została zawarta po wcześniejszym wyrejestrowaniu auta w innym kraju, w Polsce jak najszybciej trzeba dokonać wszelkich formalności. OC na 30 dni pozwala uniknąć kary i spokojnie załatwić formalności związane z rejestracją pojazdu po powrocie do kraju.

Jeśli nie wiesz, gdzie i jak kupić OC krótkoterminowe, sprawdź w tym tekście, gdzie go szukać.

Tanie OC na 30 dni – jak wybrać?

Aby wybrać tanie OC na 30 dni, warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń online. Wystarczy wprowadzić do nich informacje dotyczące samochodu i swojego profilu kierowcy, a porównywarki pokażą oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Warto wybierać jedynie obowiązkowe składniki polisy, by w ciągu miesiąca zastanowić się spokojnie, jakich składników ubezpieczenia naprawdę się potrzebuje. Dzięki temu uniknie się przepłacania, a polisa krótkoterminowa nie nadszarpnie budżetu kierowcy na załatwienie formalności. Trzeba bowiem pamiętać, że opłaty rejestracyjne oraz podatki nadal nie należą do niskich.

Więcej dowiesz się na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/ubezpieczenie-krotkoterminowe-samochodu-sprowadzonego/609.html

Jak obniżyć wysokość składki na zwykłą polisę OC samochodu?

Cena ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) samochodu zależy od wielu czynników, a różnice między polisami mogą być znaczne. Jakie czynniki wpływają na koszt składki? Przede wszystkim jest nią bezszkodowa jazda. Im dłuższy okres bezszkodowy, tym większa zniżka, gdyż kierowca nie powoduje zwiększonego ryzyka na drodze, a z jego jazdą wiąże się obniżone ryzyko wypłaty odszkodowania dla innego uczestnika ruchu drogowego. Koszty składki wiążą się również z wartością, modelem i rodzajem wybranego samochodu. Drogie auta oznaczają wyższe składki ubezpieczeniowe. Używanie auta do celów komercyjnych również podnosi koszty składki w porównaniu do cen polis dla użytkowników prywatnych.

Kierowcy mogą liczyć na obniżki, jeżeli zdecydują się skorzystać z dodatkowych ubezpieczeń w jednym towarzystwie. Zakup OC wraz z Assistance lub innymi ubezpieczeniami może obniżyć koszty każdej ze składek o kilka procent. Tym samym, ostateczny koszt różnych polis będzie łącznie niższy. Kierowcy powinno pamiętać, że duże towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość korzystania z ubezpieczeń samochodu i innych składników majątku. Niekiedy zgadzają się na tańsze OC samochodu, jeśli kierowca wykupił wcześniej ubezpieczenie mieszkania, sprzętu sportowego, na życie lub inne.

Pamiętaj, że warto regularnie przeglądać oferty ubezpieczeń, ponieważ sytuacja na rynku może się zmieniać, a konkurencja między firmami może wpływać na cenę polis. Jeśli minie okres tymczasowego ubezpieczenia OC, składkę będziesz opłacać na co najmniej kilka miesięcy. Z tego względu pamiętaj o przyglądaniu się aktualnej sytuacji na rynku ubezpieczeniowym, by uniknąć przepłacania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here