Lęk jest naturalny. Każdy człowiek od czasu do czasu się boi i nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli jednak lęk towarzyszy Ci stale, jest całkowicie irracjonalny i trudno Ci się go pozbyć, możliwe, że cierpisz na zaburzenia lękowe. Wśród nich można wymienić między innymi zespół lęku uogólnionego, który w języku potocznym nazywany jest nerwicą lękową. Czym jest nerwica lękowa? Jak ją leczyć? Ile trwa proces leczenia i kto Ci może w tym pomóc? Czytaj dalej!
Co to jest nerwica lękową?
Nerwica lękowa to potocznie stosowane określenie na lęk uogólniony. Szacuje się, że nawet pięć do ośmiu procent populacji może cierpieć z tego powodu. Każdy od czasu do czasu się czymś martwi lub się czegoś boi – to naturalny stan organizmu i reakcja na czynniki zewnętrzne. Jednak nerwica lękowa to coś więcej – to irracjonalny, uogólniony lęk, którego człowiek doświadcza pomimo sprzyjających czynników zewnętrznych.
Taki lęk towarzyszy człowiekowi na co dzień i dotyczy spraw powszechnych – zdrowia, pracy, obowiązków domowych, rodziny – nawet jeśli nie ma żadnych powodów do zmartwień i strachu. Osoby dotknięte tą przypadłością zdają sobie sprawę z tego, że lęk jest irracjonalny i ma podłoże psychiczne, ale nie są w stanie samodzielnie się go pozbyć.
Żeby mówić o nerwicy lękowej muszą pojawić się natrętne myśli, objawy psychosomatyczne lub zaburzone działanie narządów, a także zaburzenia natury emocjonalnej.
Metody leczenia nerwicy lękowej
Leczenie nerwicy lękowej to proces, któremu należy się poddać, by walczyć o lepsze życie, wolne od lęków, które potrafią wręcz paraliżować i nie pozwalają podejmować decyzji ani działać. Doskonałe efekty w leczeniu nerwicy lękowej ma psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Korzysta się też z leczenia farmakologicznego, jeśli lęk jest zbyt silny i uniemożliwia podejmowanie działań, jednak leczenie farmakologiczne nie powinno być traktowane jako główny czy jedyny rodzaj terapii.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala uświadomić sobie istotę problemu, zidentyfikować przekonania, myśli czy zachowania, które są źródłem problemu i nie pozwalają się go pozbyć. Gdy te niewłaściwe wzorce zostaną ujawnione i zrozumiana zostanie ich istota, będzie można rozpocząć pracę nad ich modyfikacją i zastąpienie zdrowszymi, bardziej właściwymi wzorcami, które nie będą już źródłem problemu.
Jak długo trwa leczenie nerwicy lękowej?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo trwa leczenie nerwicy lękowej. To zależy od indywidualnego przypadku. Terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym zaliczana jest do grona terapii krótkoterminowych.
Oznacza to, że trwa od kilku tygodni do roku. Najczęściej sesje terapeutyczne odbywają się dwa razy w tygodniu, choć psychoterapeuta może zmodyfikować ten model. Na samym początku rozpoczęcia terapii stworzysz z psychoterapeutą swoisty kontrakt. Tam wspólnie ustalicie do osiągnięcia jakich celów będziesz dążyć, a także ile konkretnie będzie trwać terapia.
Ten czas jest płynny – może ulec skróceniu lub wydłużeniu, zależnie od indywidualnego przypadku pacjenta. W toku terapii okazać się może bowiem, że nerwica lękowa nie jest jedynym problemem, z którym mierzy się pacjent.
Jeżeli z lękiem uogólnionym współistnieją też inne zaburzenia – problem z nałogami, choroby somatyczne, zaburzenia osobowości – czas terapii może ulec wydłużeniu. Na czas trwania terapii wpływa też motywacja do zmian. Jeśli pacjent naprawdę chce się zmienić, w pełni wykorzystuje swój czas z psychoterapeutą oraz pracuje nad sobą także pomiędzy sesjami, ma szansę osiągnąć zamierzone cele i poradzić sobie ze swoimi problemami w czasie krótszym niż ten zakładany.
Gdzie leczyć nerwicę lękową?
Leczenie nerwicy lękowej to bardzo ważna kwestia – nie warto tego odkładać w czasie ani pozostawiać w rękach przypadku. To w końcu walka o lepsze, pozbawione ciągłego, wyniszczającego lęku.
Rozpocznij poszukiwania jak najwcześniej, ale daj sobie czas, by znaleźć dokładnie to, czego potrzebujesz. Pamiętaj, że psychoterapeuta nie będzie Cię oceniał ani krytykował – psychoterapeuta nie jest Twoim wrogiem i osobą, która źle Ci życzy. To ktoś, kto chce Ci pomóc. Żeby to było możliwe ważne jest nawiązanie nici porozumienia między Tobą a psychoterapeutą.
Nie bój się pytać – każdy ma jakieś wątpliwości związane z psychoterapią, a w dobrym gabinecie zostaną one rozwiane. Zajrzyj tutaj jeśli szukasz profesjonalnej pomocy: https://psychoterapiacotam.pl/. Umów się na pierwszą wizytę i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości. Psychoterapeuta dokładnie wyjaśni Ci zasady terapii.