Efektywne urządzenia do dezynfekcji

0
1531

W sektorach produkcyjnych, związanych m.in. z żywnością, dezynfekcja jest nieodłącznym elementem prowadzonych procesów. Obecne czasy wymusiły wprowadzenie tego rodzaju procedur także do innych branż, takich jak usługi. Z tego powodu coraz więcej firm wyposaża się w urządzenia zapewniające efektywne odkażanie.

Podstawowe informacje o urządzeniach do dezynfekcji

Do przeprowadzania efektywnej dezynfekcji wymagany jest odpowiedni sprzęt. Są to urządzenia mobilne, bramki do dezynfekcji ludzi i pojazdów oraz specjalne akcesoria zapewniające wydajną pracę. W urządzeniach odkażających można wyróżnić podstawowe elementy:

  • pompy,
  • zbiorniki na substancje odkażające,
  • pistolety natryskowe z odpowiednim rodzajem dysz.

Pompy są odpowiedzialne za zapewnienie płynu odkażającego o ciśnieniu właściwym dla danego układu. Odpowiedni poziom ciśnienia w urządzeniu umożliwi rozprowadzenie środka na mniejszą lub większą powierzchnię. Wielkość zbiornika definiuje ilość substancji odkażającej, która zostanie nałożona. Pistolety wraz z dyszami służą do dystrybuowania środka dezynfekującego w postaci kropel.

Natryskowe urządzenia wysokociśnieniowe – pompy

W celu zwiększenia zasięgu urządzeń odkażających, co pozwoliłoby na pokrycie większej powierzchni, np. hali sportowej lub produkcyjnej, wykorzystuje się modele pomp wysokociśnieniowych. Wyróżnia się pompy tłokowe i membranowe. Mogą to być warianty z silnikiem elektrycznym lub benzynowym. Wśród stosowanych rodzajów pomp są wersje, które mogą pracować z substancjami łatwopalnymi, o czym świadczy przyznany im certyfikat ATEX. Pompy z silnikiem benzynowym charakteryzują się wyższą wydajnością. Jest to istotny parametr podczas częstego natryskiwania powierzchni o dużych rozmiarach.

Urządzenia natryskowe

pistolet do natrysku środków odkażających

Akcesoria do dezynfekcji – sprawdź na https://www.pneumat.com.pl/akcesoria-do-odkazania-dekontaminacji

Wśród akcesoriów, które wykorzystuje się do procesów odkażania obiektów, znajdują się wytrzymałe węże ciśnieniowe, przewody ssące, przedłużki do pistoletów lub lance natryskowe. Węże oraz przewody muszą charakteryzować się wysoką  trwałością i szczelnością, dzięki czemu będą mogły transportować substancje nawet pod wysokim ciśnieniem. Z kolei lance natryskowe są stosowane w miejscach, gdzie dostęp jest ograniczony. Jest to osprzęt, bez którego nie jest możliwa wydajna dekontaminacja pomieszczeń.

Brama do odkażania samochodów

Bramy do odkażania

Wśród bram do dezynfekcji wyróżnia się modele przeznaczone do odkażania osób oraz bardziej rozbudowane, do pracy z pojazdami. Bramki odkażające posiadają szybki oraz prosty system montażu. Urządzenia te nie wymagają specjalnych płynów dezynfekujących, mogą pracować z większością dostępnych środków.

Bramki do dezynfekcji ludzi zasila się kablem o napięciu 220 V. W przypadku tego rodzaju sprzętu możliwe jest dołożenie specjalnej maty, która umożliwia także dezynfekcję obuwia. Bramy dezynfekujące mogą być uruchamiane w wyniku aktywacji fotokomórki lub poprzez przycisk nożny. Oba sposoby włączania urządzenia ograniczają potencjalną interakcję pomiędzy operatorem a osobą odkażaną. Czas dezynfekcji jest regulowany. Możliwe jest ustawienie natrysku pomiędzy 2 a 30 sekund.

Bramka do dezynfekcji pojazdów działa na takiej samej zasadzie jak urządzenia do natrysku osób. Dodatkową opcją jest w tym przypadku mycie bądź ogrzewanie podwozia.

Efektywna dezynfekcja zależy od doboru odpowiedniego urządzenia. Do odkażania pomieszczeń stosuje się inne rozwiązania niż w przypadku samochodów. Sprzęty do dezynfekcji wyróżniają się łatwym transportem oraz możliwością dopasowania do konkretnej aplikacji. Często wykorzystuje się je w miejscach użytku publicznego, takich jak szpitale, hale sportowe czy lotniska.

Wszystkie rozwiązania produktowe omówione w tym artykule dotyczące odkażania natryskowego, znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/dekontaminacja-odkazanie-dezynfekcja, gdzie nie tylko poznasz dokładną specyfikację produktową, ale i dowiesz się dodatkowych, przydatnych informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here