W zastosowaniach przemysłowych powszechnie korzysta się z siłowników napędzanych sprężonym powietrzem. Jednym z przykładów tego typu konstrukcji są siłowniki jednostronnego działania, które składają się z tłoka zamkniętego w cylindrze lub innego rodzaju obudowie stalowej. Do tłoka przymocowana jest sprężyna lub obciążenie. Sprężone powietrze zmusza tłok do ruchu, do wysunięcia się lub powrotu, jednocześnie ściskając sprężynę, która odpowiada za powrót tłoka do pozycji wyjściowej.
Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania pchające
Do wypychania lub podnoszenia ciężkich elementów w ramach zautomatyzowanych linii produkcyjnych wykorzystuje się m.in. pchające siłowniki jednostronnego działania. W tego typu konstrukcjach sprężone powietrze wypycha tłok, który działa jako element wykonawczy, poruszając częścią urządzenia lub maszyny, ewentualnie unosząc, przytrzymując lub przesuwając przedmiot znajdujący się na taśmie. Gdy proces ulega zakończeniu, sprężone powietrze jest wypuszczane z siłownika i sprężyna zmusza tłok do powrotu na pozycję wyjściową. W tym momencie proces może zostać powtórzony. Zastosowanie w siłownikach jednostronnego działania sprężyn sprawia, że tego typu konstrukcje mają nieco mniejszy ciąg w stosunku do siłowników działania dwustronnego i po pewnym czasie użytkowania, w wyniku zużycia sprężyn, skoki tłoków mogą stać się mniej płynne.
Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania ciągnące
Odwrotną wersją siłownika jednostronnego działania typu pchającego jest konstrukcja ciągnąca. W urządzeniach tego typu sprężone powietrze, zamiast wypychać tłok na zewnątrz, wciąga go do wnętrza cylindra. Także w tym przypadku do tłoka przymocowana jest sprężyna, która ściska się przy wciąganiu tłoka do wnętrza cylindra i wypycha go, gdy dojdzie do obniżenia ciśnienia w cylindrze. Ciągnące siłowniki jednostronnego działania stosowane są przede wszystkim w przemyśle ciężkim jako alternatywa dla siłowników hydraulicznych. Ich niewątpliwą zaletą jest korzystny stosunek mocy działania do gabarytów i użycie bezpiecznego medium, jakim jest sprężone powietrze.
W odróżnieniu od siłowników pneumatycznych dwustronnego działania, modele ze sprężyną, pchające i ciągnące, nie wymagają stosowania tak dużej liczby zaworów i rozbudowy infrastruktury niezbędnej do transportowania sprężonego powietrza. Siłownik jednostronnego działania jest urządzeniem o prostej konstrukcji, małych gabarytach, tanim i bardzo łatwym w obsłudze, przez co często wykorzystywanym w mniej skomplikowanych procesach technologicznych.